صفحه اصلی » اقتصادی » روحانیون و مبلغان دینی وجوب زکات را در جامعه تبیین کنند/ زکات جزء ارکان دین به شمار می رود

امام جمعه اصفهان:

روحانیون و مبلغان دینی وجوب زکات را در جامعه تبیین کنند/ زکات جزء ارکان دین به شمار می رود

امام جمعه اصفهان با اشاره به غفلت های صورت گرفته درباره مسئله زکات، گفت: روحانیون و مبلغان دینی باید وجوب زکات را در جامعه تبیین کنند

تاریخ انتشار: ۱۸:۱۵ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد صبح امروز در دیدار  با بازرس ویژه شورای زکات با اشاره به اهمیت مسئله زکات، اظهار کرد: متاسفانه در مسئله زکات غفلت هایی صورت گرفته است.

امام جمعه اصثفهان با بیان اینکه زکات نوعی مالیات حکومتی محسوب می شود، تصریح کرد: موارد مصرف زکات تنها محدود به فقرا نیست و می توان آن را در راه خدا صرف کرد که از جمله موارد مورد استفاده آن پل سازی و جاده سازی است.

وی با بیان اینکه تا پیش از انفلاب اسلامی به دلیل نبود حکومت اسلامی جمع آوری زکات ممکن نبود، خاطرنشان کرد: موضوع زکات امری حکومتی است؛ مالیات اسلامی، به دست حکومت اسلامی دریافت می شود و به همین دلیل این موضوع بین علما و منبری ها مغفول مانده است.

آیت الله طباطبایی نژاد ادامه داد: در زمان نبی مکرم اسلام (ص) و امام علی(ع) مأمورانی موظف به دریافت زکات بودند و مالیات دریافت نمی شد اما امروز مالیات توسط دولت دریافت می شود و بودجه حکومت اسلامی همانند صدر اسلام، تنها وابسته به زکات نیست.

نماینده ولی فقیه در استان با بیان اینکه همین مسئله موجب غفلت از مسئله زکات در جامعه ما شده است، عنوان کرد: روحانیون وظیفه دارند وجوب زکات را در بین مردم به صورت دقیق تشریح و تبیین کنند.

وی با اشاره به لزوم تهیه تولیدات رادیو و تلویزیونی برای پخش در صداوسیما در این زمینه، گفت: در قرآن کریم همواره زکات پس از نماز آمده است و در روایت اسلامی، جزء ارکان اسلام معرفی شده است و زکات، رتبه نخست را در فروع دین دارد.

آیت الله طباطبایی نژاد ادامه داد: شخصی که مستطیع شده و به حج نرفته و کسی که زکات مال خود را پرداخت نمی کند، یهودی و نصاری از دنیا خواهد رفت.

امام جمعه اصفهان با بیان اینکه پرداخت زکات از پرداخت خمس راحت تر است، اضافه کرد: وجوب زکات بالاتر از وجوب خمس است و امام علی (ع) در روایتی می فرمایند اگر مردم زکات مالشان را می دادند، مسلمان فقیری وجود نداشت.

انتهای پیام/ن

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!