n00205123-b
۰۹:۱۸ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۱

گفتگو با متخصص پوست؛

آنچه مردم در مورد ماه گرفتگی تصور می کنند علمی نیست/ جایگاه خوب ایران در عرصه بهداشت و درمان پوست

این‌که مادر باردار هنگام ماه گرفتگی دستش را هرجایی بگذارد روی صورت بچه اثر می‌گذارد، اساس علمی ندارد و کاملا اتفاقی است. هیچ ارتباطی برای آن پیدا نکردیم همه این‌ها خرافات و اظهار نظرهای غیرعلمی است.

به گزارش صاحب نیوز؛  ماه گرفتگی، زال شدن، آفتاب گرفتن از پشت پنجره و سرطان پوست سوالات متداول مردم از یک دکتر پوست است.

سوال هایی که گاه با خرافات در جامعه پاسخ ان داده شده است به همین بهانه این پرسشهای رایج را با دکتر ناصر عمادی، یکی از متخصصان پوست کشور که به عنوان پزشک بدون مرز در دنیا شناخته شده است در میان گذاشتیم:

بحث ماه گرفتگی که فرد صورتش سیاه می‌شود دلیل علمی دارد؟

این‌که مادر باردار هنگام ماه گرفتگی دستش را هرجایی بگذارد روی صورت بچه اثر می‌گذارد اساس علمی ندارد کاملا اتفاقی است. هیچ ارتباطی برای آن پیدا نکردیم همه این‌ها خرافات و اظهار نظرهای غیرعلمی است. علت این رنگدانه ها این است که عروق جدیدی تشکیل می‌شوند که تمایل دارند زیاد بشون، به همین خاطر یک قسمت از صورت فرد تیره می­شود در عده­ای ممکن است رفع شود و یا افزایش هم پیدا کند دو نام همادیون و پورت وین مادرزادی هستند که همادیون با افزایش سن خود به خود تا شش یا هفت سالگی رفع می‌شود ولی پورت وین بیشتر می‌شود که تنها راه درمان لیزر است.

این بیماری‌ها از بدو تولد هستند؟

پورت وین در بدو تولد است اما همادیون ممکن است هنگام تولد باشد یا بعد از تولد خودش را نشان دهد، هر دو این بیماریها در واقع در زمان نوزدای اتفاق می­فتد. پیشگیری برای آن‌ها وجود ندارد. تنها درمان دارند.

علت زال شدن افراد چیست؟

علت این اتفاق  ژن و مسئله ژنتیک هست و عارضه این بحث حساسیت پوست فرد زال به نور آفتاب و احتمال بروز سرطان پوست است.

آیا ژن فرد زال به فرزندش هم انتقال پیدا میکند؟

بله ممکن هست منتقل شود.

یعنی اگر اجداد من زال باشند ممکن هست فرزند من هم زال شود؟

با احتمال کم بله

یکی از نیازهای بدن ما نیاز به ویتامین ای هست که از طریق نور خورشیدن تامین می‌شود .حال سوالی که مطرح است این است که حمام آفتاب گرفتن یا کلا استفاده از آفتاب زیر شیشه پنجره فرقی با نبودن شیشه دارد؟

بله؛ شیشه خود حفاظت کننده است. شیشه بخشی از نور را جذب و اجازه عبور نمی دهد.

جایگاه علمی ایران در بحث درمان و شناخت در عرصه پوست را چطور می بینید؟ و بهترین مراکز تخصصی ایران در زمینه پوست در کدام شهرها قرار دارند؟

جایگاه ایران در این زمینه خوب است.  شهرهای تهران، اصفهان، مشهد، شیراز، تبریز، گیلان، اهواز، همدان مراکز بسیار خوبی در زمینه پوست دارند.

گفتگو از: جمال طاهری

انتهای پیام/ ندای اصفهان/ م.ت