201439270239_bargh
۱۲:۴۶ - جمعه ۱۳۹۶/۱۰/۲۲

نقد و نظر؛

تعرفه ناعادلانه برق آران و بیدگل هنوز اصلاح نشده است/ مسئولان مشکل را از همین امروز پی‌گیری کنند

مسئولان شهرستان همواره به تعرفه های ناعادلانه برق معترض هستند، ولی اعتراض آنان به جایی نمی رسد و مردم شهرستان مجبورند فصول گرم سال را با وجود دمای نزدیک به ۵۰ درجه ای با صرفه جویی بگذرانند.

به گزارش صاحب نیوز؛ آران و بیدگل یکی از مناطق خشک و کویری کشور است که تابستان های آن داغ و طاقت فرساست. با این حال به دلیل تعرفه بالای برق، مردم برای صرفه جویی در هزینه ها معمولا از کولرهای آبی استفاده می کنند که سالانه صدها میلیون لیتر از منابع آبی شهرستان را بخار می کند.

مسئولان شهرستان همواره به تعرفه های ناعادله برق و احجافی که در حق آران و بیدگل صورت می گیرد معترض هستند، ولی اعتراضات آنان به جایی نمی رسد. شاید یکی از دلایل بی نتیجه ماندن اعتراضات مسئولان، وقوع آن در فصول گرم سال است، زمانی که مسئولان احساس گرمشان می‌شود و به یاد گرما می‌افتند!

آب و هوای آران و بیدگل

شهرستان آران و بیدگل آب و هوای کویری دارد و از نیمه‌ی خرداد تا آبان ماه، هوای آن گرم و سوزان است. فصل زمستان نیز در این شهرستان از نیمه‌ی آذرماه تا پایان اسفند طول می‌کشد و سرد و خشک است. بهار و پاییز در آران و بیدگل ماندگاری چندانی ندارد.

به طور میانگین در سال 45 روز شرایط یخبندان بر شهر حاکم است. رطوبت نسبی سالانه به طور میانگین 39.8 درصد است که نشانه‌ی خشکی و نامنظم بودن اقلیم منطقه است.

این منطقه همچون اکثر نقاط کشور در فصل سرد (اواخر پاییز و زمستان) زیر سلطه‌ی توده‌های هوایی پرفشار قرار دارد. به همین دلیل در زمستان دمای هوا به شدت پایین می‌آید.

همچنین در تابستان توده هوای پرفشار جنب حاره، با وجود حضور توده‌های کم فشار در سطح زمین که بر اثر گرمایش سطحی به وجود می‌آید، مانع از بروز بارش می‌شود. علاوه بر این وقوع پدیده‌ی گرد و خاک و بادهای داغ از جمله اثرات این پدیده است. البته 83 درصد زمان وزش بادهای منطقه به وزش بادهای آرام اختصاص دارد.

شهر آران و بیدگل در خط هم باران مابین 100 تا 150 میلی متر در سال قرار دارد و با ضریب خشکی 4.5 جزء مناطق فراخشک است. در نقشه‌ی تبخیر نیز، این شهر در گراف سه هزار و 200 میلی متر در سال جای گرفته است.

پاییز 96 در آران و بیدگل تنها 4.5 میلیمتر باران بارید و از ابتدای زمستان تا کنون (دهه سوم دی ماه) بارانی در این شهرستان نباریده است. از این رو بحران خشکسالی که سال هاست گریبان مردم منطقه را گرفته است، در صورت تداوم این وضعیت بسیار حادتر خواهد شد.

دما از آن چه در پیش بینی‌ها می‌گویند بیشتر است!

هوای آران و بیدگل بعد از عید نوروز به سرعت گرم می‌شود و از اوایل تیر تا اواسط شهریور، گرما به حدی است که بیرون رفتن از منازل در ساعات روز دشوار است. در تیر و مرداد که دمای هوای شهرستان کویری آران و بیدگل اوج می‌گیرد، به ندرت دما از 40 درجه کمتر می‌شود و گاهی حتی از 50 نیز فراتر می‌رود.

ضمن این که حداقل در اکثر روزهای نیمه‌ی اول سال، آران و بیدگل صدرنشین شهرهای استان اصفهان از نظر گرمای هواست.

آران و بیدگل اداره هواشناسی مستقل ندارد. علاوه بر این ایستگاه هواشناسی آن هم در نزدیکی پارک شادی، در یکی از مناطق پر درخت شهرستان قرار گرفته است که معمولا دمای هوای آن حداقل دو سه درجه با داخل شهر تفاوت دارد. شاید به این دلیل است که در زمان اعلام دمای 44 درجه‌ای هواشناسی برای آران و بیدگل، دماسنج‌های خانگی اعدادی نزدیک 50 درجه و حتی بیشتر از آن را نشان می‌دهند.

در سال 90 جدول تعرفه برق از سوی وزارت نیرو اعلام شد که بر اساس آن، تعرفه برق آران و بیدگل تنها در دو ماه تیر و مرداد جزء مناطق 4 گرمسیری محسوب می‌شود. این در حالی است که بیشتر مناطق خوش آب و هوای شمال کشور نظیر بابلسر، رامسر، آمل و چالوس در این تعرفه بندی گرم تر از آران و بیدگل به شمار آمده‌اند!

جایگاه ناعادلانه‌ی آران و بیدگل در جدول تعرفه بندی برق شهرستان‌های کشور، در سال‌های اخیر باعث شده مسئولان شهرستان اعتراضاتی را در قالب گفتگوهای خبری و اظهارنظرهای پراکنده انجام دهند، اعتراضاتی که هرگز به نتیجه نرسیده و حتی در جدول جدیدی که در سال 94 اعلام شد، جایگاه آران و بیدگل را تغییر نداده است. (خبر)

علاوه بر تذکرات پراکنده‌ی مسئولان شهرستان (خبر)، پیش از این عباسعلی منصوری، نماینده مردم در دوره‌ی نهم مجلس بارها از لزوم تعدیل تعرفه‌ی برق شهرستان گفت ولی تلاش‌های وی به نتیجه نرسید. منصوری علاوه بر تذکرات و اعتراضاتی که در مجلس داشت، (به عنوان مثال این خبر را ببینید) در دیدارهای مختلفی که با وزرای صنعت و نیرو داشت (خبر) ناعادلانه بودن جایگاه آران و بیدگل در جدول تعرفه‌ی برق را گوشزد کرده بود.

سید جواد ساداتی نژاد در اوایل شروع به کار خود در کسوت نماینده مردم منطقه در مجلس شورای اسلامی، کارگروه های متعددی را در مسائل مختلف تشکیل داد که یکی از این کارگروه ها به تعرفه برق می پرداخت. (خبر) خروجی این کارگروه گزارشی مقایسه ای از وضعیت تعرفه گذاری شهرهای مختلف کشور بود که ناعادلانه بودن تعرفه برق آران و بیدگل را به اثبات می رساند. مدتی بعد با فروکش کردن تب کارگروه‌سازی ساداتی نژاد، وی در اوایل تیرماه 95 از مذاکراتی با استاندار وقت اصفهان و نظر مساعد وی در این موضوع سخن گفت. (خبر)

در مردادماه 95 نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس از مذاکره با وزارت نیرو خبر داد و اظهار کرد: با توجه به کار دقیق و مستندی که برای اصلاح تعرفه‌ی برق صورت گرفته پیش بینی می‌شود به زودی این تعرفه گذاری ناعادلانه اصلاح شود. (خبر) کمی بعد وی از موافقت وزارت نیرو و طرح این موضوع در کمیسیون اقتصادی مجلس خبر داد. (خبر)

خبر بعدی در این خصوص 10 ماه بعد منتشر شد، زمانی که ساداتی نژاد در خرداد 96 و همزمان با آغاز فصل گرما، از ارسال درخواست اصلاح تعرفه به هیأت دولت خبر داد و ابراز امیدواری کرد دولت با این موضوع موافقت کند. (خبر)

در راه رسیدن مردم آران و بیدگل به حق خود، مسئولان نباید از لزوم ارتباط مستمر و تلاش پیگیر دست بردارند. سخنرانی و جلسه و گفتگوی خبری، آن هم در زمانی که گرما بیداد می‌کند، تنها جنبه‌ی تبلیغاتی و نمادین دارد و به کار نمی‌آید. به علاوه‌ی این که تغییر تعرفه‌ها به هماهنگی همه‌ی مسئولان نیاز دارد.

تابستان سال آینده در پیش است، الان که اوج فصل سرماست باید به فکر فصل گرمای بعدی بود. میدان عمل باز است و مسئولان باید وظایف خود را دنبال کنند…

انتهای پیام/ خطب شکن/گ