timthumb.php
۱۴:۱۵ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۱

نقد و نظر؛

واردات برنج نامرغوب و فراموشی طلای سفید ایرانی/ ضرورت راه اندازی طرح پایلوت کشت جایگزین

مسئولان باید شفاف به مردم به ویژه کشاورزان اعلام کنند که مقدار کسری مورد نیاز بازار برای برنج چه میزان است و آیا به همان میزان واردات صورت می‌گیرد یا خیر؛ از طرفی مرغوبیت برنج وارداتی نباید به شکلی باشد که مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داخلی متضرر شوند.

به گزارش صاحب نیوز؛ از آنجایی که کشور ایران در تولید برنج خودکفا نیست، مسئولان مجبور خواهند بود که هر ساله به واردات برنج روی بیاورند، اما توجه به دو مؤلفه در واردات این محصول امری اجتناب ناپذیر است.

اول اینکه مسئولان باید شفاف به مردم به ویژه کشاورزان اعلام کنند که مقدار کسری مورد نیاز بازار برای برنج به چه میزان است و آیا به همان میزان واردات صورت می‌گیرد یا خیر، ثانیا مرغوبیت برنج وارداتی نباید به شکلی باشد که مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان داخلی متضرر شوند.

واردات برنج از یک طرف و مخالفت با کشت برنج در استان اصفهان سبب شده است تا برنج لنجان به فراموشی سپرده شود و  آرام آرام از سفره‌های مردم کنار گذاشته شود.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با صدای لنجان با تأکید براینکه مسئولان در نظر داشته باشند که میزان واردات برنج نباید بیشتر از نیاز داخلی باشد، اظهار کرد: مسئولان باید به اندازه مصرف داخلی کشورمان برنج وارد کنند چراکه در غیر این صورت تولیدکنندگان داخلی متضرر خواهند شد.

محسن کوهکن با بیان اینکه در خصوص برنج‌های خارجی با پیشی گرفتن عرضه بر تقاضا، توازن به هم می‌ریزد، متذکر شد: فراموش نکنیم درصورتی‌که به خاطر محاسبات غلط و یا فرصت‌طلبی افراد سودجو، برنج خارجی بدون توجه به کیفیت آن بیشتر از نیاز وارد کشور شد، هم مصرف‌کنندگان و هم تولیدکنندگان متضرر می‌شوند.

ابراهیم مرادیان بازرس صنف کشاورزان استان اصفهان هم در گفتگو با پایگاه خبری صدای لنجان در خصوص واردات بی رویه برنج در کشور اظهار کرد: واردات برنج در زمان برداشت، کشاورزان و تولیدکنندگان برنج را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد که در کنار این موضوع غفلت از مرغوبیت برنج وارداتی هم می‌توانند مصرف‌کنندگان ما را با مشکل مواجه کند.

وی با بیان اینکه مراحل کاشت، داشت و برداشت برنج هزینه‌های زیادی را برای کشاورزان به دنبال دارد، متذکر شد: مسئولان اگر در نظر دارند پروژه تغییر الگوی کشت و اقلیم را اجرایی کنند باید این طرح را به صورت پایلوت در مناطق زیر کشت اجرا کنند تا کشاورزان نسبت به سود دهی کشت جایگزین امیدوار شوند و به صورت ملموس با این محصولات آشنا شوند.

مرادیان با تأکید براینکه میزان بارندگی‌ها به نسبت مشابه سال گذشته ۵۰ درصد کاهش داشته است، خاطرنشان کرد: حقابه کشاورزان با توجه به کاهش بارندگی و کمبود منابع آبی کاهش پیدا کرده است اما خبرها حاکی از آنست که افرادی سعی دارند در چنین شرایطی حقابه مجموعه‌های صنعتی را افزایش دهند که ما مخالف این موضوع هستیم.

وی از کاهش قیمت برنج لنجان در ماه‌های اخیر خبر داد و خاطرنشان کرد: برنج لنجان امروز با قیمتی بین هشت هزار و پانصد تا ۹ هزار و پانصد تومان خرید و فروش می‌شود درحالی‌که پیش از این قیمت برنج لنجان بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان بود.

واردات بی‌رویه برنج در سال ۹۵ و ۹۶ تا آنجایی پیش رفت که حتی صدای وزیر جهاد کشاورزی را هم درآورد و در آن زمان حجتی در نامه‌ای به وزیر صنعت یادآور شد که پیرو مصوبه کاهش تعرفه واردات هشت کالای اساسی، حساس و ضروری، واردات برنج تا ابتدای مرداد ماه سال آینده امکان پذیر است و بعد از این مدت شامل ممنوعیت واردات در فصل برداشت خواهد بود.

حال باید دید چنین مصوبه‌هایی تا چه میزان می‌تواند مشکلات کشاورزان زحمت‌کش را  برطرف کند و شکی نیست که چنانچه روند فعلی یعنی عدم حمایت از برنج داخلی ادامه داشته باشد، آرام آرام شاهد فراموشی برنج مرغوب و باکیفیت داخلی خواهیم بود.

گزارش از بابک قلی زاده

انتهای پیام/صدای لنجان/گ