6955582_834
۱۷:۳۰ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۱

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرضا خبرداد؛

تأخیر در پرداخت حقوق بیش از هزار کارگر در شهرضا/ واحدهای صنعتی شهرستان با کمتر از ۳۰ درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرضا، گفت: حقوق بیش از هزار کارگر در مدت‌های مختلف به تأخیر افتاده است، این در حالی است که سررسید اوراق قرضه‌ای که دولت برای پرداخت تعهدات خود ارائه کرده مربوط به مردادماه ۹۷ است.

به گزارش صاحب نیوز؛ مصطفی اباذری عصر امروز در جلسه ستاد تسهیل ارائه خدمات به شهروندان، اظهار کرد: در شهرستان شهرضا معضلات اقتصادی زیادی در بخش‌های مختلف وجود دارد و باید هرچه سریع‌تر برای رفع آن‌ها چاره اندیشی شود.

وی، با بیان اینکه تنها پنج واحد صنعتی با ظرفیت اشتغال بیش از یکصد نفر در شهرک‌های صنعتی شهرستان وجود دارد، بیان کرد: تعداد کارخانجات صنعتی شهرستان از 450 واحد در ابتدای دهه 90 شمسی به 200 واحد در حال حاضر کاهش یافته است.

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرضا، با بیان اینکه در شهرضا تعداد واحدهای تولیدی با اشتغالزایی بیش از 50 نفر کمتر از 20 واحد است گفت: این در حالی است که واحدهای صنعتی شهرستان با کمتر از 30 درصد از ظرفیت خود فعالیت می‌کنند.

اباذری، اذعان کرد: متسفانه رکود حاکم بر اقتصاد کشور واحدهای صنعتی شهرضا را نیز با مشکل مواجه کرده است، در سال 1395 تعداد 650 نفر در شهرستان بیمه بیکاری دریافت می‌کردند که این تعداد در حال حاضر با 40 درصد رشد به حدود هزار نفر افزایش یافته است.

وی، تصریح کرد: در برخی موارد دولت به تعهدات خود عمل نکرده است، بدهی 70 میلیاردی اداره راه و شهرسازی به یک واحد تولیدی در شهرک رازی شهرضا از جمله این موارد است.

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرضا، گفت: حقوق بیش از هزار کارگر در مدت‌های مختلف به تأخیر افتاده است، این در حالی است که سررسید اوراق قرضه‌ای که دولت برای پرداخت تعهدات خود ارائه کرده مربوط به مردادماه 97 است.

اباذری، بیان کرد: نرخ بیکاری در شهرضا 14 درصد است و هشت هزار فرد جویای کار نیز در مراکز کاریابی ثبت نام کرده‌اند این در حالی است که شرکت‌های صنعتی از ترس اعلام ورشکستگی در حال تعدیل نیروی انسانی خود هستند.

وی، با اشاره به تعطیلی دو شرکت با اشتغالزایی بیش از 70 نفر در آذرماه امسال گفت: مهاجرپذیری از جمله علل افزایش آمار بیکاری در شهرضا است.

رییس اداره تعاون کار و رفاه اجتماعی شهرضا، اضافه کرد: نرخ مهاجرت در شهرضا 2.6 درصد است، این در حالی است که شهرضا منطقه آزاد برای حضور مهاجران افغان اعلام شده که به افزایش بیکاری دامن می‌زند.

برای حل مشکلات مردم آتش به اختیار باشیم

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه اظهار کرد: تنها شنیدن حرف مردم کفایت نمی‌کند بلکه لازم است برای حل معضلات مردم گام‌های اساسی برداشته شود.

محمد محسنی اژیه، تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در سالیان اخیر بارها بر ضرورت حل معضلات اقتصادی مردم تأکید فرمودند و بر اجرای اصول اقتصادی مقاومتی تأکید فرمودند، اما برنامه‌ریزی جامعی در این زمینه انجام نشد.

وی، تأکید کرد: دولت نمی‌تواند همه مشکلات مردم را حل کند، باید در حل معضلات مردم نیز آتش به اختیار عمل کرده و از همه ظرفیت‌هایی که در اختیار داریم در این زمینه استفاده کنیم.

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان شهرضا، با اشاره به ابلاغ دستورالعمل پیگیری و حفظ حقوق عامه از سوی قوه قضاییه به دادگستری‌های سراسر کشور، اظهار کرد: از نشانه‌های اقتصاد بیمار در هر کشور افزایش پرونده‌های قضایی است که متأسفانه این مسئله در کشور ما نیز ایجاد و در حال افزایش است.

محسنی اژیه، با بیان اینکه یکی از مواردی که توان اداری دستگاه‌های اجرایی را تحلیل می‌دهد، درگیر شدن آن‌ها در جریان رسیدگی به دعاوی مختلف است، اظهار کرد: ضرورت دارد با استفاده از شیوه‌های جایگزین طرح دعاوی در محاکم دادگستری، نظیر حل و فصل اختلافات به شیوه داوری، میانجی‌گری، کارشناسی و یا احیای فرهنگ ریش سفیدی، این مشکلات را حل و از درگیر شدن افراد در فرایند رسیدگی قضایی جلوگیری کنیم.

وی، آمارگیری را آفت دستگاه‌های اجرایی برشمرد و تصریح کرد: بانک‌ها باید تلاش کنند تا از حداکثر اختیار قانونی برای استمهال تسهیلات واگذار شده به متقاضیان استفاده و مسئولان اداره امور مالیاتی نیز باید کلاس‌های آشنایی با قوانین مالیاتی را برای کارآفرینان برگزار کنند.

نباید صدای مردم در زیر اغتشاشات مدفون شود

امام جمعه شهرضا، نیز در این جلسه با بیان اینکه مردم جامعه در شرایط فعلی معضلات زیادی دارند که باید برای رفع آن‌ها تلاش کنیم، اظهار کرد: نباید اجازه دهیم که صدای مردم زیر اغتشاشات مدفون شود، باید صدا مردم را بشنویم و مطالبات آن‌ها را برآورده کنیم.

حجت الاسلام سیف الله یعقوبی، اخذ مالیات‌های سنگین را باعث نارضایتی مردم دانست و افزود:مبنای اخذ مالیات خوداظهاری مؤدیان است، اما برخلاف دارایی اعلام شده از سوی آنان مبنای اخذ مالیات بر اساس مبالغ پرداختی در سال‌های قبل محاسبه می‌شود.

وی، با بیان اینکه مسئولان اداره امور مالیاتی باید بدانند که مالیات‌ها باید از درآمد مؤدیان اخذ شود تأکید کرد: متاسفانه در شرایطی که به علت رکود اقتصادی حاکم بر بازار افراد هیچ درآمدی نداشته‌ اند باز هم از آنان مالیات گرفته می‌شود.

امام جمعه شهرضا، با تأکید بر ضرورت شفاف‌سازی در عملکرد مدیران و اداره امور، عنوان کرد: اگر با صداقت و بر اساس شفاف‌سازی با مردم سخن نگوییم ممکن است حوادث اخیر باز هم تکرار شود.

حجت الاسلام یعقوبی، گفت: اگر دوستدار انقلاب و مردم هستیم باید مشکلات مردم را حل کنیم، نباید جریانات اخیر را تنها در قالب اغتشاش تفسیر کنیم و حرف مردم را نادیده بگیریم.

کمبود نیروی انسانی داریم اما دولت مجوز استخدام نمی دهد

رییس اداره صنعت معدن تجارت شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه اظهار کرد: در حال حاضر در شهرستان شهرضا 490 پروانه بهره برداری با اشتغال 10 هزار نفر و 350 پروانه بهره برداری با اشتغال بیش از 11 هزار نفر صادر شده، این در حالی است که در شهرستان 49 معدن فعال نیز وجود دارد.

محمد ابراهیم خاتمی، اضافه کرد: با اشاره به طرح ادغام دو وزارتخانه و تشکیل وزارت صنعت معدن تجارت، اظهار کرد: متأسفانه این اقدام باعث شد تا شمار نیروی انسانی ناظر بر بخش‌های صنعت، معدن و تجارت در شهرضا از بیش از 40 نفر به چهار نفر کاهش پیدا کند که همین عامل باعث کُندی فرایند رسیدگی به درخواست‌های کارآفرینان است.

وی، ادامه داد: در شهرضا 40 اتحادیه صنعتی و 10 هزار واحد صنفی و پنج هزار و 341 کارگاه فرش دست بافت خانگی وجود دارد که نیازمند اختصاص نیروی انسانی کافی جهت نظارت و بازرسی و رسیدگی به مشکلات آن‌ها است.

رییس اداره صنعت معدن تجارت شهرستان شهرضا، تصریح کرد: نیاز شدید وزارت صنعت معدن تجارت به نیروی انسانی متخصص و بازرسان در حالی است که مجوز استخدام سه هزار نیروی نظارت و بازرسی این وزارتخانه صادر نمی‌شود و حقوق آن‌ها نیز با تأخیر پرداخت می‌شود.

اخذ مالیات بر ارزش افزوده قانونی است

رییس اداره امور مالیاتی شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه بیان کرد: هدف اصلی سازمان امور مالیاتی جلب رضایت مؤدیان و جلوگیری از تضییع حقوق آن‌ها است.

محمدجواد ناظم، گفت: در سال 96 از تعداد 9 هزار پرونده مالیاتی مؤدیان شهرستان، شش هزار و 300 نفر که شامل 70 درصد از مؤدیان است، مشمول استفاده از تسهیلات تبصره 100 شدند.

وی با بیان اینکه در اصلاحیه جدید قانون مالیات‌های مستیم از تولیدکنندگان حمایت شده است اظهار کرد: ماده 132 این قانون سرمایه‌گذاران را تا 13 سال از پرداخت مالیات معاف کرده است مشروط بر آنکه برخی تکالیف قانونی نظیر تسلیم به موقع اظهارنامه در هر سال را انجام دهند.

رییس اداره امور مالیاتی شهرستان شهرضا، با اشاره به انتقادات بعضی از شهروندان درخصوص مالیات بر ارزش افزوده، گفت: اخذ این دریف مالیاتی مستند به قانون بوده و قبل توفق نیست، این در حالی است که مالیات وصول شده در از این طریق به حساب خزانه و عوارض آن به حساب شهرداری واریز می‌شود.

ناظم، تصریح کرد: بعضی از شهروندان پرونده مالیاتی تشکیل می‌دهند تا از این طریق بتوانند تسهیلات بانکی را دریافت کنند و دیگر به اداره امور مالیاتی مراجعه نمی‌کنند غافل از اینکه این اقدام آن‌ها را در شمول مؤدیانی قرار می‌دهد که هرسال باید اظهارنامه جدید تسلیم کنند.

وی، تأکید کرد: یکی از مهمترین نیازهای جامعه ارائه آموزش‌های شهروندی با موضوعات مختلف قانونی از جمله قانون مالیات‌های مستقیم است تا شهروندان کمتر با مشکل مواجه شوند.

انتقاد شهردار شهرضا از عملکرد اداره امور مالیاتی

شهردار شهرضا، نیز در این جلسه با بیان اینکه درآمد عمومی مردم کاهش یافته است و به تبع آن درآمد نهادهای خدمات رسان به ویژه شهرداری‌ها نیز کاهش یافته است گفت: متأسفانه برخی رویه‌های دست و پا گیری که فراتر از قوانین و آیین‌نامه‌های ابلاغی اتخاذ می‌شود، شهروندان را با مشکلاتی مواجه کرده است.

رحیم جافری، با انتقاد از عملکرد سازمان نظام مهندسی بیان کرد: سازمان نظام مهندسی وظیفه دارد بر همه مراحل ساخت و ساز نظارت کند اما در شرایط فعلی مبالغ هفتگفتی برای نظارت در بررسی استحکام بنا اخذ می شود که با وضعیت اقتصادی شهروندان سازگار نیست.

وی، ادامه داد:برای طراحی نقشه ساختمان در شرایط فعلی تعداد زیادی از مهندسان نقشه‌های از پیش طراحی شده را بصورت کپی‌برداری استفاده می‌کنند.

شهردار شهرضا، از تخفیف 20 تا 25 درصدی عوارض شهرداری در شهرضا خبر داد و افزود: امکان وصول این مبالغ را در قالب اقساط بلندمدت فراهم شده است.

جافری، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: در سال‌های گذشته رقم بسیار اندکی از بودجه عمومی دولتی به شهرداری شهرضا تعلق گرفت و سایر هزینه‌ها از محل عوارض پرداختی شهروندان تأمین شد.

وی، با اشاره به اجرای طرح احداث میدان دام در شهرضا بیان کرد: این طرح از شش سال قبل آغاز شده و در این مدت 3.5 میلیارد تومان برای این پروژه هزینه شده است، اما شهرداری بیش از این توان اختصاص اعتبار برای این مجموعه را ندارد.

شهردار شهرضا، اذعان کرد: پیشنهاد شده ادامه عملیات ساخت و ساز به اتحادیه گوسفندداران یا اعضای آن واگذار شود ولی جهادکشاورزی با این طرح مخلفت می‌کند.

جافری، همچنین اظهار کرد: بر اساس قانون باید یک سوم بهای بلیط اتوبوس‌ها از منابع دولتی تأمین شود اما این وظیفه قانونی تاکنون اجرا نشده است این در حالی است که ناوگان اتوبوسرانی شهرضا دو برابر میانگین عمر مفید آن فعالیت کرده است که علاوه بر افزایش مشکلات حمل و نقل شهری به آلودگی هوا و معضلات زیست محیطی هم منجر می‌شود.

وی، با انتقاد از اخذ 9 درصد ملیت بر ارزش افزوده هم در زمان خرید قیر و هم در زمان تبدیل آن به آسفالت، بیان کرد: اخذ این مبالغ در نهایت باعث افزایش فشار اقتصادی بر شهروندان می‌شود.

شهردار شهرضا، با اشاره به مسدود کردن حساب شهرداری از سوی بری ادارات این شهرستان گفت: این کار بر خلاف اصل تعامل ادارات است که باعث ایجاد اختلال در نظام حسابرسی شهرداری می‌شود.

جافری، صدور آراء قضایی از سوی اداره امور مالیاتی علیه شهرداری شهرضا، عدم پاسخ به استعلامات شهرداری و مطالبه ارقام هنگفت مربوط به سالیان گذشته از شهرداری را از مهمترین چالشهای فراروی شهرداری شهرضا با این اداره برشمرد.

وی، گفت: بانک‌ها و اداره بیمه تأمین اجتماعی نیز لازم است در وصول مطالبات خود از شهرداری شرایطی را فراهم کنند که بتوان با تعامل مشکلات موجود را حل کرد.

انتهای پیام/شهرضانیوز/گ.پ