صفحه اصلی » اجتماعی » اعتیاد، خیانت و دخالت اطرافیان مهمترین عوامل بروز طلاق در شهرضا

رییس اداره بهزیستی شهرضا مطرح کرد:

اعتیاد، خیانت و دخالت اطرافیان مهمترین عوامل بروز طلاق در شهرضا

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا، گفت: بر اساس مطالعات آماری انجام شده در مرکز اورژانس اجتماعی شهرستان اعتیاد، خیانت و دخالت اطرافیان مهمترین عوامل بروز طلاق در شهرضا است.

تاریخ انتشار: ۱۰:۱۱ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۴

به گزارش صاحب نیوز؛ سید علی موسوی صبح امروز در جلسه کارگروه فرهنگی اجتماعی شهرستان شهرضا، اظهار کرد: بر اساس مطالعات آماری در مرکز اورژانس اجتماعی شهرستان که تا پایان آذرماه جمع آوری شده است از تعداد کل مراجعان، 90 درصد توسط محاکم قضایی و بقیه به صورت خود معرف برای استفاده از خدمات این مرکز مراجعه کرده‌اند.

وی، ادامه داد: 63 درصد زوجین بیش از پنج سال و سایرین کمتر از آن سابقه زندگی مشترک داشته اند.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا، تصریح کرد: از نظر تحصیلات بیشترین سهم فراوانی، مربوط به دارندگان مدرک دیپلم بوده است این در حالی است که 23 درصد افراد مراجعه کننده در مرحله عقد و 77 درصد دارای سابقه زندگی مشترک زیر یک سقف بوده‌اند.

موسوی، اضافه کرد: از نظر نحوه آشنایی زوجین با یکدیگر ، 54 درصد آشنایی از طریق اعضای خانواده و بستگان بوده، 29 درصد دارای نسبت فامیلی و بقیه از راه‌های دیگر با یکدیگر آشنا شده‌اند.

وی، با بیان اینکه، 66 درصد مراجعان بومی شهرستان و بقیه غیر بومی و مهاجر بوده‌اند، افزود: از نظر سن زوجین قبل از ازدواج نیز، در آقایان 79 درصد زمان ازدواج بین 20 تا 30 سال داشته و 49 درصد خانم‌ ها در این رده سنی بوده اند و  44 درصد کمتر از 20 سال بوده اند که می تواند رابطه معناداری بین ازدواج در سن زیر 20 سال با طلاق وجود داشته باشد.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا، تصریح کرد: براساس جدول های آماری 51 درصد مراجعان بدون فرزند و 49 درصد دارای فرزند بوده‌اند و از نظر اشتغال نیز 90 درصد آقایان شاغل بودند که بیشترین درصد مربوط به مشاغل آزاد است و 10 درصد آن ها بیکار بودند این در حالی است که 74 درصد خانم ها خانه ‌دار و 26 درصد آنان دارای مشاغل بیرون از منزل بودند.

موسوی، اظهار کرد: 54 درصد مردان و 61 درصد خانم‌ ها، در خانواده خود سابقه طلاق داشته‌اند و 82 درصد زوجین سابقه متارکه داشته‌اند و بقیه با وجود اختلاف، به دلایل مختلف در کنار هم زندگی کرده‌اند که البته طلاق عاطفی بر روابط آن ها حاکم بوده است.

وی، ادامه داد: براساس جدول های آماری، ازدواج 95 درصد آقایان و 84 درصد خانم‌ ها اختیاری و بقیه تحمیلی گزارش شده است، همچنین 83 درصد والدین مردان و 72 درصد والدین زنان با ازدواج آن ها موافقت و رضایت داشته‌اند یعنی خانواده ‌ها عمدتاً موافق ازدواج آن ها بوده‌اند.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا، عنوان کرد: 86 درصد زوجین تجربه‌ آشنایی پیش از ازدواج را نداشته و تنها 14 درصد آنان زمان لازم برای آشنایی داشته‌ اند که البته بدلیل نا آگاهی از فرایند اصولی ازدواج، تأثیر مثبتی در زندگی مشترک آن ها برجای نگذاشته است.

موسوی، با بیان اینکه 62 درصد زوجین در مرحله عقد و 38 درصد نیز پس از مرحله عقد دچار مشکل شده‌اند ، اظهار کرد: از آنجا که اکثر زوجین بلافاصله پس از خواستگاری به دلایل محدودیت ‌های فرهنگی و خانوادگی عقد کرده اند د و دوره آشنایی و یا نامزدی قابل توجه یا قابل قبولی نداشته‌ اند.

وی، تصریح کرد: اعتیاد، خیانت، دخالت اطرافیان، ازدواج تحمیلی، طلاق عاطفی، سوءظن و بدبینی، تنفر و عدم علاقه، اختلالات روانی، عدم رضایت از روابط جنسی، ازدواج مجدد شوهر، بی‌توجهی و اختلافات طبقاتی و فرهنگی مهمترین دلایل وقوع طلاق در شهرضا بوده است.

رییس اداره بهزیستی شهرضا، اذعان کرد: بیشترین تبعات اختلافات خانوادگی بر زوجین براساس جدول های آماری به ترتیب مربوط به پیامدهایی از قبیل اختلالات اضطرابی، محدود شدن روابط خانوادگی، سوء مصرف مواد مخدر، اختلال در روابط شغلی، ارتباط نامشروع و غیبت از منزل بوده است.

موسوی، ادامه داد: براساس آمارهای به دست آمده 51 درصد زوجین متقاضی طلاق فاقد فرزند بوده‌اند، اما برای فرزندان در سایر موارد نیز مسایلی چون افت تحصیلی، رفتارهای اضطرابی گوشه گیری، پرخاشگری و بی قراری و سایر مشکلات عاطفی و روانی ایجاد شده است.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا، عنوان کرد: از آنجا که معمولاً اکثر مراجعان با عنوان طلاق توافقی و از طریق دادگاه ارجاع می‌ شوند و تصمیم قطعی بر جدایی گرفته‌ اند، بنابراین در 87 درصد موارد تقاضاها منجر به طلاق و تنها 13 درصد موارد به سازش مشروط منجر شده است.

موسوی، در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد: لازم است آموزش لازم در خصوص آگاهی دختران و پسران و خانواده‌ها با موضوع الگوی مناسب ازدواج، پیش از انتخاب همسر در سطح فراگیر در جامعه ارایه شود و پس از تدارک شرایط و امکانات آموزش همگانی، گرفتن گواهی آموزش و مشاوره پیش از ازدواج اجباری شود.

وی، اظهار کرد: باید جلوی عقد زودهنگام گرفته شود و زمان کافی و مناسب برای آشنایی و حدود شش ماه نامزدی پس از آشنایی و انتخاب بدون جاری کردن صیغه یا عقد رعایت شود، البته این ایام باید با نظارت کامل خانواده‌ها باشد تا طرفین خصوصیات یکدیگر را درک کنند و اگر مشکل جدی در این مدت پیدا شد بدون دغدغه و با خسارت کمتری نسبت به طلاق، از هم جدا شوند.

ابلاغ اعتبار برای مبارزه با آسیب های اجتماعی

رییس دفتر فرهنگی اجتماعی فرمانداری شهرضا، نیز در این جلسه اظهار کرد: بر اساس آیین نامه ابلاغی دولت 18 آسیب اجتماعی احصا و برنامه کاربردی برای مقابله با آن ها ابلاغ شده است.

آرزو قوامی، ادامه داد: مهمترین محورهای مورد تأکید در این برنامه مقابله با طلاق، ایجاد نشاط اجتماعی و مبارزه با مفاسد اجتماعی است.

وی، با اشاره به اختصاص اعتبارات اجرایی این طرح به سازمان های مردم نهاد فعال در زمینه مقابله با آسیب های اجتماعی عنوان کرد: باید مقابله با آسیب های مورد تأکید در این طرح در اساسنامه این سازمان ها ذکر شده باشد.

باید از سیاست زدگی در حوزه فرهنگ جلوگیری کنیم

رییس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه اظهار کرد: نشاط اجتماعی در جامعه نباید سیاسی شود زیرا هر دولتی سلیقه خاص خود را دارد.

حجت الاسلام رضا ابراهیمی، بیان کرد: نباید اجازه دهیم نهادهای فرهنگی از مسئولیت و رسالتی که در جامعه دارند کنار گذاشته شوند، بلکه لازم است در این زمینه با رویکرد تخصصی عمل شود.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد