صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » فضای مجازی برای شاعر توهم زایی می کند

شاعر اصفهانی؛

فضای مجازی برای شاعر توهم زایی می کند

شاعر برجسته کشوری، با بیان اینکه شعرها باید چهره به چهره به رشته نقد کشیده شود گفت: فضای مجازی برای شاعر توهم زایی می کند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۳۸ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۰/۲۵

به گزارش صاحب نیوز؛ عباس شاهزیدی متخلص به «خروش اصفهانی» در گفت و گو با خبرنگار حوزه هنری افزود: باید به گذشته برگردیم و در فضایی فیزیکی در انجمن ها شعرها را نقد کنیم تا بازخورد مناسب آن را دریابیم.

وی با بیان اینکه فضای مجازی شاعر را آلوده می کند تصریح کرد: شاعران نباید فریب لایک های مخاطبان را بخورند و اگر می خواهند شعرشان حلاجی شود، باید به فضای نقد وارد شوند.

شاعر برجسته کشوری با اشاره به اینکه فضای مجازی، مکان خوبی برای نشر شعر است، اذعان کرد: اینکه شاعری شعرش را منتشر کند و لایک بگیرد؛ هیچ اثری در اصلاح شعری او ندارد چون در فضای مجازی متخصصان نظر نمی دهند و هر کس خوشش می آید لای می کند.

شاهزیدی با اشاره به اینکه بحران مخاطب در جلسات شعری از مهمترین موضوعاتی است که با آن روبرو هستیم، گفت: بیان مطالب تخصصی در انجمن های شعری جوانان را به انجمن ها سوق می دهد و همین قدر که با وجود فضای مجازی شاعران پا به انجمن های شعری می گذارند خوب است.

به گفته وی، بررسی آسیب های زبانی در شعر، چالش های موسیقیایی و بکارگیری صور خیال از عناوینی است که در جلسات انجمن «شعر جوان» بازگو می شود.

این شاعر ارزشی کشور گفت: هر موضوعی باید آسیب شناسی شود و ما نباید به این موضوع بسنده کنیم که فقط در انجمن ها شعر خوانی باشد؛ چراکه آسیب شناسی به تقویت اشعار کمک می کند. در برخی از انجمن ها اشعار آسیب شناسی نمی شود و برای همین است که شاعران با مشکل مواجه می شوند اما در انجمن «شعر جوان» اشعار حلاجی می شود.

شاهزیدی با بیان اینکه نقد موشکافانه به نغز بودن اشعار کمک می کند؛ تصریح کرد: اگر آرایه های ادبی را به صورت خام در شعر به کار ببریم هیچ اثری ندارد چراکه همانند نفت خام است پس باید تصفیه و پالایش شود و ضایعات آن از بین برود.

شاهزیدی پس از انتشار چند مجموعه فاخر شعر، در حال حاضر کتاب نثری با نام «از نقش جهان تا شاه جهان» در دست انتشار دارد که خاطرات هند است. در این کتاب دورانی که شاعران به هند سفر کرده اند با زبان روایی و سفرنامه منتشر می شود و مطالب ناگفته تاریخ اصفهان در این کتاب بازگو می شود.

انتهای پیام/ هنرما/ د

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد