صفحه اصلی » مذهبی » مسجد؛ پایگاه تقویت فرهنگ اسلامی/ مسئولان به جای تقویت نهادهای موازی به مساجد توجه کنند

برای زندگی بهتر؛

مسجد؛ پایگاه تقویت فرهنگ اسلامی/ مسئولان به جای تقویت نهادهای موازی به مساجد توجه کنند

مسجد شرایط و کارکردهایی دارد که منحصر بفرد است و همین کارکردها، شرایط و و یژگی هاست که باعث اقتدار و صلابت مسجد و مسجدی ها می شود.

تاریخ انتشار: ۰۸:۰۲ - شنبه ۱۳۹۶/۱۰/۳۰

صاحب نیوز– غلامرضا مقامی/ دشمن با تمام عِده و عُده بر عزت و عظمت اسلام و ایران می تازد واز تمام توان و همت خود استفاده کرده تا جلو رشد و پیشرفت وحرکت روبه جلو مسلمانان وایرانیان را بگیرد. از هر راهی و با هر وسیله ای می کوشد تا از گسترش ورشد روزافزون اسلام ناب محمدی و به ویژه مذهب تشیع علوی بکاهد.

استکبار شیطانی که از تمام حربه ها وحیله ها برای ضربه زدن به اسلام و مسلمانان استفاده می کند و از ظریف ترین راه ها و ارد می شود و دقیق ترین ترفندها را به کار می گیرد تا ریشه و اساس دوام و استقلال و استحکام اسلام را سرکوب کند.

در روزگار ما به جنگ نرم و نبرد خاموش روی آورده و با چهره ای حق به جانب و با هجوم آرام و بیصدا به قلب و دل مسلمانان، حمله فرهنگی کرده است و با برنامه و هدفمند تمام ابزار فرهنگی روز دنیا را به کار گرفته تا به این هدف خود دست یابد.

مسلمانان نیز در مقابله با این هجوم سراسری و فرهنگی، بیکار ننشسته و همت و غیرت خود را به کار گرفته اند تا مردانه در برابر این همه هجمه که علیه اعتقادات و مذهبشان شده است مقاومت کنند.

مسجد؛ مکان پیوند قرآن و عترت

عوامل و عناصر اصلی و ارکان عزت اسلام و مسلمین، پیوند و همراهی کلام وحی و سیره و سنت اهل بیت(س) است. هرکدام از این عناصر به تنهایی کافی نیست و چه بسا که قدرت و استقلال اسلام و مسلم را زیر سووال ببرد. اما زمانی که این دو عنصر با هم پیوند خوردند و باهم و همگام با یکدیگر در زندگی مسلمان جاری شدند باعث سرافرازی و سربلندی مسلمان می شود. مسجد مکانی است که محل پیوند و ترکیب و قوت و آموزش این دو عنصر است.

مسلمانی که حضور فعال و پیوسته در مسجد دارد قطعا این دو عامل در او بیشتر و قوی تر است و مسلمانی که مسجدی است (مسجدی فعال و آگاه و با بینش) و بیشتر با مسجد ارتباط دارد دارای عزت و اقتدار متعالی تر است و هر شهر و کشوری که بیشتر مسجد دارد مقتدرتر است. همه موارد فوق در صورت استفاده ی صحیح و دقیق و کاربردی براساس اصول و قواعد دینی و مذهبی و شرعی از مسجد است.

عناصر اقتدار

مسجد شرایط و کارکردهایی دارد که منحصر به فرد است و همین کارکردها و شرایط و و یژگی هاست که باعث اقتدار و صلابت مسجد و مسجدی می شود.

اولین عامل و عنصر مهم در هر مسجد امام جماعت است. امام جماعتی که به عنوان مدیر و رهبر و محور مسجد است و تمام عناصر دیگر تابعی از امام جماعت هستند. امام جماعت خود باید دارای شرایط و ویژگی هایی باشد که بتواند در هدایت و مدیریت مسجد داری، آگاهی و بینش،حلم و بردباری و… بسیاری دیگر از و یژگی های دیگر که لازم و و اجب است تا یک امام جماعت در خود داشته باشد تا بتواند کارکرد حقیقی و اصلی مسجد را به منصه ظهور برساند و اگر یکی یا چند مورد از این شرایط در و جود او نباشد در مسیر حرکت خود به موفقیت کامل و جامع دست نخواهد یافت.

علاوه بر این وجود کانون های فرهنگی در کنار سنگر مساجد، حکم بازوی فرهنگی و هنری مسجد را دارد که اگر به صورت مناسب و مفید و کارشناسی مورد استفاده قرار گیرد کمک قابل توجهی در تربیت و آموزش و ترویج مسجدی ها دارد.

استقرار پایگاه های بسیج در جوار مسجد، تردد دائمی و مستمر مردم حالت مقری ایجاد می کند که محل تجمع نیروی انسانی در مسجد است. از مسجد می توان به عنوان مکان تربیت و پرورش روحی و فکری و فطری مردم استفاده کرد، اگر برنامه مدون و کارشناسی در مدیریت مساجد باشد. با برگزاری کلاس های مورد نیاز زندگی در سطوح مختلف و درامور مختلف می توان مسجد را به مرکز تربیت و پرورش روح و جسم مسلمانان تبدیل کنند.

مسجد و سبک زندگی اسلامی

هیچ مکانی بهتر از مسجد نیست که بتواند انسان را به آرامش و آسایش برساند. مسجد از آنجا که محل ارتباط مستقیم با خداست و از امور دنیایی خالی است محل آرامش و آسایش حتی غیر مسلمان هاست و در بسیاری از موارد که زندگی رزومره خسته و دلسرد می شویم به مسجد پناه می آوریم و به دنبال آرامش روحی و روانی در مسجد هسیتم.

حضور اقشار مختلف مردم در مسجد آن هم در و عده های مختلف در یک روز، شرایطی را به و جود می آورد که باعث تبادل اطلاعات و اخبار می شود و در این مکان است که مردم مختلف با یکدیگر ارتباط دارند و دایره ی اجتماعی مردم را هم گسترش می دهد و هم متنوع تر می کند. ارتباط با انسان های هم فکر و هم جهت.

نوع آموزه های دینی و ترویج آنها در مسجد باعث شکل گیری فرهنگ و رفتار زندگی عمومی و خصوصی مردم می شود. بیان احکام و فقه دینی،سازه و ساختمان مسجد، رفت و آمدهای اجتماعی اهل مسجد …همه و همه اگر براساس اصول دینی و مذهبی باشد می تواند مستقیم در سبک زندگی مردم تاثیر داشته باشد.

مسجد مبدأ حرکت های فرهنگی

برخی مسئولان به تقویت نهادهای موازی اهتمام بیشتری دارند و در عوض مسجد را به مکان هایی تبدیل می کنند که کارایی چندانی در عرصه های مذهبی و فرهنگی ندارند. با این حال با توجه به تمام عناصری که مسجد را نسبت به دیگر مکان های مذهبی و فرهنگی برتری می بخشد، حرکت فرهنگی باید از مسجد آغاز شود.

مسجد همان گونه که در جریان انقلاب اسلامی مرکزی برای هماهنگی مبارزات بود و در جنگ تحمیلی، پایگاهی برای کمک به جبهه های نبرد علیه باطل محسوب می شد، اکنون هم باید پایگاه مبارزه با جنگ نرم دشمن و تقویت بنیه دینی و باورهای اصیل جوانان و نوجوانان باشد.

گسترش فعالیت های پایگاه های فرهنگی مساجد و تقویت ارتباط آن با نهادهای فرهنگی و ورزشی، از جمله راه هایی است که می تواند این نهاد مقدس را در ایفای نقش سرنوشت ساز خود در جریان رو به رشد فرهنگی یاری رساند.

انتهای پیام/ خطب شکن/ ی

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد