صفحه اصلی » اجتماعی » اجتماعی کردن گفتمان مبارزه با اعتیاد در دستور کار/ افزایش شمار معتادان مورد تایید نیست

در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا مطرح کرد:

اجتماعی کردن گفتمان مبارزه با اعتیاد در دستور کار/ افزایش شمار معتادان مورد تایید نیست

شناسنامه‌دار کردن سمن‌ها و اجتماعی شدن گفتمان مبارزه با اعتیاد و موادمخدر از موضوعات اساسی مد نظر ستاد مبارزه با مواد مخدر است، همچنین باید توجه داشت، اعتیاد جامعه‌ی دانش‌آموزی موضوعی بسیار حساس و ظریف است.

تاریخ انتشار: ۱۵:۰۶ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲

به گزارش صاحب نیوز؛ محمد رضا انصاری پور، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرضا ظهر امروز، در جلسه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر این شهرستان، اظهار کرد: درسنامه ‌ای برای همه معلمان مقاطع ابتدایی و متوسطه اول و دوم تهیه شده است و معلمان موظف هستند این کتاب را که مصوبه آموزش و پرورش و ستاد مبارزه با مواد مخدر را دارد تدریس کرده و چند دقیقه از وقت کلاس را به آسیب های اجتماعی به ویژه اعتیاد اختصاص دهند.

وی، ادامه داد: این کتاب اکنون در حال توزیع در سراسر کشور است و باید به 107 هزار مدرسه در سراسر کشور ارسال شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا، بیان کرد: همکاری خانه و مدرسه برای دوره پیش دبستانی ، آموزش والدین و کارکنان آموزش و پرورش نیز از جمله دیگر طرح هایی است که از سوی معاونت فرهنگی و پیشگیری ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اجرا خواهد شد.

انصاریپور، عنوان کرد: آموزش ها به سوی هشدار نسبت به خطرات ماده مخدر «گُل» سوق پیدا کرده است که شیوع آن بیشتر شده است.

وی، اذعان کرد: اکنون شیوع شناسی ها نشان می دهد مصرف ماده مخدر «گُل» در میان جوانان و نوجونان بیشتر است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا، تصریح کرد: اعتباری بالغ بر 70 میلیارد تومان به بیمه‌ معتادان اختصاص یافته است، و بنابر اعلام قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور اگر استانی پوشش ندهد باید موضوع برای پیگیری قضایی منعکس شود .

انصاری پور، با بیان اینکه متاسفانه در موضوع بیمه‌ی معتادان شاهد تعلل بیمه‌ها هستیم که پذیرفتنی نیست، بیان کرد: شناسنامه‌دار کردن سمن‌ها و اجتماعی شدن گفتمان مبارزه با اعتیاد و موادمخدر از موضوعات اساسی مد نظر این ستاد است.

وی، بیان کرد: افزایش شمار معتادان مورد تایید نیست و بررسی‌ها نشان می دهد که شمار این افراد کاهش یافته است.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا، تصریح کرد: در شیوع‌شناسی انجام شده در سال 90 تعداد معتادان شناخته‌شده سه میلیون و 360 هزار نفر بود که این آمار به دلایلی در آن زمان اعلام نشد، حال آنکه در شیوع‌شناسی انجام شده در سال 94 این تعداد دو میلیون و 880 هزار نفر اعلام شده است.

انصاری پور، گفت: اعتیاد جامعه‌ی دانش‌آموزی موضوعی بسیار حساس و ظریف است و اگرچه آمار اعتیاد در جامعه‌ی دانش‌آموزی قابل توجه نیست، اما برای ما یک دانش‌آموز هم زیاد است .

وی، عنوان کرد: کوچکترین اهمال از سوی شورای مبارزه با مواد مخدر پذیرفته نیست، روند مبارزه با اعتیاد نیز باید از حالت اداری خارج شده و به صورت یک پروژه همگانی و با روش های جدید دنبال شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر شهرستان شهرضا، اظهار کرد: اگر مدیران احساس کنند که موضوع مبارزه با مواد مخدر از روند معمول و اداری خارج شده و به یک پروژه تبدیل شده است، حضور بیشتری خواهند داشت.

انصاریپور، ادامه داد: پیاده روی خانوادگی، برنامه منسجم و هماهنگ ورزش همگانی و ایجاد انگیزه و اشتیاق برای حضور خانواده‌ها بسیار مهم است و باید مورد توجه قرار گیرد.

چهار هزار نفر در شهرضا مددجوی کمیته امداد هستند

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان شهرضا نیز در این جلسه عنوان کرد: چهار هزار و 38 نفر در قالب دو هزار و 320 خانواده در حال حاضر از جمعیت 180 هزار نفری شهرستان شهرضا از خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) استفاده می‌کنند.

عبدالرزاق میرزایی، با بیان اینکه 2.2 درصد از جمعیت شهرستان تحت پوشش خدمات کمیته امداد هستند، اظهار کرد: 302 نفر از جمعیت روستایی در قالب 140 خانوار در قالب طرح مددجویی و یکهزار و 396 نفر در قالب 865 خانواده روستایی در قالب طرح شهید رجایی از خدمات کمیته امداد امام خمینی (ره) استفاده می کنند.

وی، بیان کرد: یکهزار و 270 نفر در قالب 751 خانوار با سرپرست مرد و دو هزار و 768 نفر در قالب یکهزار و 752 خانوار با سرپرست زن تحت پوشش این نهاد انقلابی در شهرضا هستند.

رییس کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان شهرضا، در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: 57 درصد از افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) در شهرضا شامل یکهزار و 316 خانوار به علت فوت سرپرست، هشت درصد شامل 190 خانواده به علت طلاق، چهار صدم درصد شامل 10 خانوار به علت متارکه، 30 درصد شامل 697 خانوار به علت از کار افتادگی و دو درصد شامل 47 خانوار به علت بیماری سرپرست به خدمات امدادی نیاز پیدا کرده اند.

میرزایی، تصریح کرد: دو درصد از جمعیت تحت پوشش این نهاد در شهرضا شامل 55 خانوار به علت زندانی شدن سرپرست و یک خانواده سرباز نیز از خدمت ارایه شده استفاده می کنند.

وی، در تشریح خدمات معیشتی ارایه شده به خانواده های تحت پوشش این نهاد، عنوان کرد: به خانواده های یک نفره ماهیانه 148 هزار تومان پرداخت می شود و این میزان افزایش پیدا می کند تا اینکه به خانواده های پنج نفره و بیشتر ماهیانه 465 هزار تومان در ماه پرداخت می شود.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد