صفحه اصلی » اقتصادی » دغدغه‌های اقتصادی روی زمین مانده رهبر انقلاب/ مسئولان برای تحقق استقلال اقتصادی فکری کنند

چرا اقتصاد ما مقاومتی نمی‌شود؟

دغدغه‌های اقتصادی روی زمین مانده رهبر انقلاب/ مسئولان برای تحقق استقلال اقتصادی فکری کنند

بیش از شش سال از طرح شعار اقتصاد مقاومتی گذشته و کشور ما به پیشرفتی در این موضوع دست پیدا نکرده است. اکنون در آخرین روزهای سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» باید به بررسی عواملی که مسیر ما به پیشرفت و تحقق اقتصاد مقاومتی را دشوار می کند، پرداخت.

تاریخ انتشار: ۱۴:۵۳ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۴

صاحب نیوز؛ حسین خدامیان آرانی/ رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در جمع زائران و مجاوران حرم رضوی در ابتدای سال 93، در تعریف اقتصاد مقاومتی فرمودند: «اقتصاد مقاومتی یعنی آن اقتصادی که مقاوم است با تحریکات جهانی، با تکانه های جهانی، با سیاست های آمریکا و غیر آمریکا زیرورو نمی شود اقتصادی است متکی به مردم.»

با این حال بیش از شش سال از طرح شعار اقتصاد مقاومتی گذشته و کشور ما به پیشرفتی در این موضوع دست پیدا نکرده است. اکنون در آخرین روزهای سال «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» این یادداشت در پی بررسی عواملی است که مسیر ما به پیشرفت و تحقق اقتصاد مقاومتی را دشوار می کند.

اولین روزهای اقتصاد مقاومتی

اقتصاد مقاومتی در سال ۱۳۹۰ به عنوان راهبرد و گفتمان اصلی مسیر پیشرفت کشور مطرح شد. این مسأله برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ به طور صریح و آشکار و در سال های قبل از آن به صورت غیر مستقیم در قالب مقاومت و پایداری ملت انقلابی و نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه های نظامی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به عنوان تنها راهکار مقابله با توطئه های گوناگون دشمن از سوی رهبر معظم انقلاب مطرح شده بود.

تحقق اقتصاد مقاومتی نیازمند بسترسازی در عرصه های خودباوری و توانایی فکری و عملی، تولید ملی، کار و تلاش مفید، تامین منابع انسانی و مالی، سیاست گذاری، برنامه ریزی و کار آفرینی و مانند آن است تا همه نیاز های جامعه فراتر از تقاضا تولید و عرضه شود، بی آن که تحت تاثیر هرگونه فشار جوامع سلطه گر استکباری قرار گیرد و از پویایی و شکوفایی بازماند.

چرا استقلال اقتصادی نداریم؟

با وقوع انقلاب اسلامی که یکی از اهداف و اصلی ترین محور آن استقلال ملی در همه ابعاد بر پایه ایدوئولوژی اسلامی بود، لذا سعی شد در همه زمینه ها این استقلال به واقعیت برسد از قبیل سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و… ولی در زمینه اقتصادی متاسفانه این امر به دلایل زیر محقق نشد.

وابستگی شدید اقتصادی قبل از انقلاب؛ میراث رژیم پهلوی یعنی وابستگی اقتصادی به نفت بود که بر اساس فایده و سود دولت استعماری آمریکا طراحی شده بود تا ایران صرفا یک تولید کننده نفت آن هم نه با تکیه بر توان ملی بلکه دانش وارداتی، که حتی عمال آن نیز خارجی بودند باقی بماند و درآمدهای حاصل از فروش نفت نیز در بانک ها و موسسات غربی انباشته می شد و یا صرف خرید تجهیزات نظامی یا کالاهای تولیدی غربی می شد و هیچ کمکی به تامین زیر ساخت ها و تقویت بنیه اقتصادی کشور در جهت خود کفایی نمی شد.

روبرو شدن انقلاب نوپای ایران با بحران های سیاسی و امنیتی، گروهک ها، ترورها و منافقین و در سال ۱۳۵۹ شروع جنگ تحمیلی هشت ساله که خسارات زیادی به کشور وارد ساخت بعد از انقلاب و هدایت های امام راحل(ره) جهت رشد و نمو اقتصاد اسلامی و با این شعار مقدس که ما می توانیم سعی شد در اقتصاد نیز مستقل شویم ولی با بروز مشکلات بر سر راه کشور مثل جنگ هشت ساله، تحریم ها و موانع غربی ها.

فقدان نظریه پردازی در حوزه اقتصاد اسلامی که مبنا و اساس و زیر بنای استقلال اقتصادی جمهوری اسلامی بود جهت اجرایی کردن آن و از طرف دیگر بر سر کار آمدن کسانی که عمدتا تحصیل کرده مکاتب اقتصادی غربی بودند که باعث شد عملا در تحقق این آرمان بزرگ و محوری دچار مشکل شویم و دشمن در همه مراحل انقلاب از این حربه استفاده کند و زنگ خطرها  در طول این ۳۷ سال باعث نشد که مسئولین اقدامات جدی و اساسی برای رهایی اقتصاد از چنگال تحریم ها بکنند و همواره با این سخن که اقتصاد را نمی شود منزوی کرد و یا بدون تعامل با جامعه جهانی نمی شود چرخ اقتصاد را در شرایط کنونی جهانی بر روی دنده پیشرفت و توسعه انداخت از اقدام در این زمینه خودداری نموده اند.

مهمترین عامل عدم تحقق استقلال اقتصادی عدم باور قلبی و التزام عملی برخی افراد در داخل کشور بوده است که در دوره های مختلف و طولانی مسئولیت نهادهای مالی و اقتصادی و بانکی کشور را برعهده داشته اند و الان هم متاسفانه مهمترین سد در اجرای اقتصاد مقاومتی هستند.

دغدغه اقتصادی رهبر انقلاب

رهبر معظم انقلاب پس از طرح این دغدغه به صورت شعار سال های گذشته برای برجسته کردن این موضوع و در راس امور قرار دادن آن نهایتا در ابتدای امسال در حرم مطهر رضوی به طرح این موضوع با مردم و ذکر مشخصات و جزئیات دقیق آن پرداختند تا این موضوع از حالت ظاهری و انحراف در اجرا به حرکتی ملی و جهادی تبدیل شده و با بسیج مردمی در این جنگ نابرابر و وارد کردن همه مردم، زمینه فرهنگ سازی و تحقق این امر را فراهم نمایند و به نظر می رسد به همین دلیل امسال را «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» نام نهادند.

برای اقدام در زمینه اقتصاد مقاومتی ابتدا باید الزمات آن را شناخت تا هم در این زمینه ها فرهنگ سازی و آگاه سازی انجام شود و هم مقدمات اجرایی آن با تشکیل اتاق فکر و برنامه ریزی و هدایت آن انجام گیرد.

پیروزی در  جنگ اقتصادی

یکی از ویژگی ها و مختصات اصلی و استثنایی انقلاب ما مردمی بودن آن است. این ویژگی که از همان روزهای آغازین انقلاب به صورت صد درصدی همزاد و همراه انقلاب بوده است، کارآمدی و نقش بی بدیل خود را در حضور گسترده مردم در عرصه هایی همچون: دفاع مقدس، مقابله با گروهک های مسلح و ضد انقلاب، مقابله با تحریم سی ساله اقتصادی، جنگ نرم، عرصه سازندگی و سایر عرصه ها به نمایش گذاشته است.

مهمترین رکن اقتصاد مقاومتی مردم هستند که باید با نگاه ملی و سرمایه ای و با روحیه خودباوری و ایمان به اینکه می شود با تکیه به خداوند و مردم کشور که هزینه های بسیار سنگین تری مانند جوانان برومند خود را جهت اعتلای این نظام داده اند چرخ اقتصاد را بدون اینکه باج بدهیم بچرخانیم. مسئولین باید با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی و مردمی سازی اقتصاد که از الزامات آن فعال سازی بخش خصوصی و تعاونی است در این زمینه اقدام کنند.

انتهای پیام/ خطب شکن/d

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!