صفحه اصلی » اجتماعی » خطاهای فرزندپروری را نادیده نگیریم/ برچسب زدن به کودکان ممنوع!

یک روانشناس مطرح کرد؛

خطاهای فرزندپروری را نادیده نگیریم/ برچسب زدن به کودکان ممنوع!

وقتی که از کودک انتظار داشته باشیم که بفهمد ما از او چی می خواهیم اما از خودمان انتظار نداشته باشیم که واضح و درست حرف بزنیم اینجا خطا کرده ایم، گاهی این خطاها را می توان نادیده گرفت، اما گاهی برخی از همین خطاها باعث رفتارهای نادرست دیگری در نوجوانی می شود.

تاریخ انتشار: ۰۷:۴۰ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۵

به گزارش صاحب نیوز؛ در پارک، مهمانی و حتی خانه، گاهی خطاهای فرزندان را به هیچ می انگاریم و گاهی اینقدر زیاده روی می کنیم که از کاه کوه می سازیم.

فرزندان ما هنگامی که کودک هستند رفتارهای کودکانه ای دارند که نباید به آنها زیاد خرده بگیریم نه آنها را زیاد لوس کنیم و نه اینکه از رفتارهای نادرستی که انجام می دهند بگذریم.

همه این موضوعات باعث می شود که در تربیت کودک رفتارهای نادرستی در پیش گرفتیم و حالت تعادل در رفتار را از دست داده ایم.

تربیت صحیح فرزند یکی از موضوعات مهمی است که اگر والدین به آن توجه نکنند باعث تبعات بسیاری برای جامعه می شود؛ چه بسیار از کودکانی که بر اثر تربیت نادرست در نوجوانی و جوانی بزهکار شده اند و خانواده را آسی کرده اند.

محبوبه باختری، مشاور و درمانگر خانواده در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: برخی از رفتارها هستند که باعث می شود تربیت فرزندان به طرق نادرستی شکل بگیرد مثلا هنگامی که به فرزندان می گوییم تو بدی، این در حالی است که ما متوجه سخنی که می گوییم نیستیم، فرزندان کار بد انجام می دهند ولی اصلا بد نیستند و این موضوع باعث می شود که تفسیر نادرستی در ذهن کودکان نقش ببندد که آنها همیشه آدم های بدی هستند و هیچ کس نباید به آنها نزدیک شود.

وی افزود: دقت کرده اید وقتی مهمان دارید کودک شما با گفتن این حرف احساس بدی دارد و گوشه گیر می شود و گاهی دلش نمی خواهد با کودکان هم سن و سال خوش بازی کند.

به گفته باختری، گاهی اوقات ما حرف هایی را بیان می کنیم که کودک از آن سرخورده می شود مانند وقتی که کودک کاری را انجام می دهد و ما به او می گوییم تو مهم نیستی، مثلا هنگامی که ناهار درست کردیم و کودک ناهاری که ما درست کردیم را دوست ندارد و مادر می گوید تو مهم نیستی بابا مهمه که چی دوست داره و او که دوست داره تو هم باید دوست داشته باشی.

باختری با بیان اینکه خطای انتظار یکی دیگر از رفتارهای غلط ما در مقابل کودکان است، تصریح کرد: وقتی که از کودک انتظار داشته باشیم که بفهمد ما از او چی می خواهیم اما از خودمان انتظار نداشته باشیم که واضح و درست حرف بزنیم اینجا خطا کرده ایم، گاهی این خطاها را می توان نادیده گرفت اما گاهی برخی از همین خطاها باعث رفتارهای نادرست دیگری در نوجوانی می شود.

این روانشناس خاطر نشان کرد: خطای نادیده گرفتن یکی دیگر از خطاهایی است که ممکن است وجود داشته باشد؛ وقتی بچه را نمی بینیم، وقتی احساس، سلیقه و علاقه او را نمی بینیم، مرتکب خطای نادیده گرفتن شدیم و این موضوع هم باعث سرخوردگی کودک می شود.

باختری، خطای سوءاستفاده از قدرت را یکی دیگر از خطاهای فرزند پروری دانست و بیان کرد: یک پدر و مادر خوب باید قدرت داشته باشند اما نباید زورگویی کنند چرا که زورگویی طبعات بسیار بدی دارد که می تواند کودک را به قهقرا بکشد.

به اعتقاد این مشاور، خطای دخالت یکی دیگر از موضوعاتی است که والدین باید به آن توجه کنند؛ وقتی پدر و مادر دچار این خطا می شوند که در حریم فرزندشان دخالت کنند و وقتی هنگام غذاخوردن رعایت احترام او و بشقابش را نمی کنند و غذا در ظرف او می ریزند و به او می گویند بخور، برایت خوب است و یا وقتی سرزده وارد اتاقش می شوند و یا وقتی دفتر خاطرات و وسایل شخصی او را وارسی می کنند تا شاید از کار او سر در بیاورند چون مادر هستند و یا دلواپس فرزندشان هستند و … .

این روانشناس، خطای دروغ را یکی دیگر از خطاها بیان کرد و گفت: این خطا برای هنگامی است که پدر و مادر دروغ می گویند؛ از دروغ های ساده ای مثل این که غذا نخوری می گم لولو بخورتت تا دروغ هایی مانند اگه غذا نخوری دیگه دوستت ندارم.

خطای برچسب هم یکی دیگر از خطاهاست که این خطا بدترین نوع خطا هم هست و مشکل هم این است که گاهی آشکار نیست؛ دو نوع خطای برچسب داریم، خطای برچسب آشکار مانند وقتی که بچه را تنبل و لجباز می دانیم و آشکارا در گفته هایمان به او تهمت یا برچسبی می زنیم و خطای برچسب پنهان که برچسب در صحبت ما آشکار نیست اما در عمل یا معنی کارهایمان می تواند پنهان باشد.

وی تاکید کرد: هرنوع برچسبی خوب یا بد، منفی یا مثبت، تنبل، شاگرد، پادو، مهمان و شازده کوچولو و… همه این برچسب ها عوارض منفی دارند چون واقعی نیستند.

باختری، خطای مقایسه کردن را نوع دیگری از خطاها دانست و ابراز کرد: لطفا کودکان های خودتان را با کسی مقایسه نکنید، هر کسی ویژگی های خاص خودش را دارد و قرار نیست همه شبیه هم باشند.

انتهای پیام/ آرمان زنان/گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد