showpic.php_845759
۱۴:۴۳ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۹

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان خبرداد؛

مرمت خانه تاریخی صدوری کاشان/ این خانه در محله پنجه شاه کاشان قرار دارد

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان از مرمت خانه تاریخی صدوری کاشان خبرداد.

به گزارش صاحب نیوز؛ محسن جاوری صبح امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به مرمت خانه تاریخی صدوری کاشان، اظهار کرد: این خانه  با اعتباری بالغ بر هشتصد میلیون ریال از محل اعتبارات ملی پایگاه میراث فرهنگی سیلک در حال مرمت است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان با بیان اینکه این خانه در محله پنجه شاه کاشان قرار دارد، عنوان کرد: این خانه در گذشته بخشی از مجموعه تاریخی عطارها بوده که و وجه تسمیه فعلی آن مربوطه به آخرین مالک آن یعنی خاندان صدوری است.

وی خاطر نشان کرد: این خانه مشتمل بر دو حیاط می باشد و با تعداد 12 اتاق به سبک معماری گودال باغچه بنا شده و از نکات جالب توجه در مورد این خانه، وجود حمام به عنوان یکی از فضاهای خدماتی در خانه می باشد که سال ها پیش در هنگام مرمت از زیر آوار نمایان شد.

جاوری با بیان اینکه از جمله ویژگی های این بنا می توان به سادگی و بی آلایشی، اما در عین حال همراه با خلاقیت و هنرنمایی معمارانه در ساخت و فضا سازی اشاره کرد، خاطرنشان کرد: بهره گیری از حیاط مرکزی و استفاده از مصالح بومی از جمله ویژگی های این بنا است.

رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان کاشان تاکید کرد: پاکسازی حیاط و زیرزمین ها، مرمت بدنه های زیرزمین، اجرای خطایی فرش حیاط، تراشیدن و سفید کاری بدنه ها، رنگ بردای از درب های سنتی، سفید کاری مجدد بدنه ها، مرمت و ساماندهی پشت بام شامل سبک سازی، استحاک بخشی و اجرای اندود نهایی و خطایی فرش از اقدامات مهم این پروژه مرمتی است.

انتهای پیام/ن