صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » جواب نقد توهین و تهدید نیست/ مسئولان ظرفیت خود را بالا ببرند

مصاحبه با خبرنگاری که مورد حمله فرماندار قرار گرفت؛

جواب نقد توهین و تهدید نیست/ مسئولان ظرفیت خود را بالا ببرند

رفتار مدیر ارشد در یک شهرستان به دیگر مسئولان آن شهر نیز تعمیم پیدا کرده و در صورتی که جلوی این چنین رفتارهای ناشایستی گرفته نشود دیگر هیچ مدیری خود را ملزم به پاسخگویی به خبرنگاران و رسانه ها نمی داند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۵۰ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ عصر سه شنبه و دو روز گذشته، فیلمی در فضای مجازی منتشر و پس از زمان کوتاهی به شدت مورد توجه کانال ها و کاربران قرار گرفت؛ محتوای این فیلم حاکی از رفتار زشت فرماندار شهرستان گلپایگان با یک خبرنگار که قصد عکاسی از جلسه شورای شهرستان را داشت، بود.

متأسفانه چندی است که توهین و بی احترامی به خبرنگاران از سوی مسئولان در مواردی، به امری عادی تبدیل شده و این رفتار به مسئولان رده پایین تر نیز سرایت پیدا کرده است؛ تا جایی که این معضل در گلپایگان به صورت بسیار جدی تری خودنمایی می‌کند.

رسانه های مردمی این شهرستان که همواره سعی در پوشش خبری مناسب و مطالبه حقوق مردم را داشته و‌ بنا بر رسالت خبری خود واقعیات و مشکلات شهرستان را بازگو کرده اند، همیشه مورد هجوم بعضی از مسئولان و به خصوص فرماندار این شهر قرار گرفته اند.

رسانه هایی همچون پایگاه خبری دیار عالمان، خبرگزاری های ایسنا و آریا و هفته نامه های نسل نو و بیان چندین سال است که از سوی فرماندار به جلسات فرمانداری دعوت نشده و تنها رسانه هایی گزینش شده اجازه پوشش خبری این جلسات را داشته اند.

فرماندار گلپایگان به عنوان یک مدیر ارشد در این شهرستان همواره با بی توجهی و توهین سعی در منزوی کردن این رسانه های مردمی داشته تا دست از مطالبه حقوق مردم کشیده و جرأت هیچ گونه نقدی بر عملکرد مسئولان نداشته باشند.

این موارد تا جایی ادامه پیدا می‌کند که این فرد به خود اجازه می‌دهد در یک جلسه عمومی که خبرنگار سایت شهرستانی دیار عالمان نیز حضور داشت، با یک نگاه ارباب و رعیتی به یک خبرنگار دستور داده و او را تهدید به ضرب و شتم کند.

برای روشن شدن ابعاد بیشتر این قضیه، با این خبرنگار گفت و گویی داشتیم که در ذیل می خوانید:

وحید اعظمی، خبرنگار خبرگزاری آریا و مدیر مسئول هفته نامه نسل نو بود که با وی این برخورد شده بود.

 

*چه اتفاقی در آن جلسه افتاد؟

روز سه شنبه، در جریان جلسه شورای شهرستان گلپایگان قصد عکاسی و فیلم گرفتن از سخنرانی رئیس شورای شهرستان را داشتم که ناگهان فرماندار که خود نیز در آن جلسه تنها یک مهمان بود، با لحن تندی خواست از او عکس نگیرم و بعد از آن ایشان پی در پی من را تهدید به ضرب و شتم کرده و با توهین مرا مورد خطاب قرار می‌داد.

او که قصد کتک زدن و شکستن دوربین مرا داشت به من حمله کرد که با دخالت حاضران، جلوی او گرفته شد.

*به نظر شما چرا باید یک مقام مسئول اینگونه با یک خبرنگار رفتار کند؟

تحقیر و توهین از طرف این شخص که متأسفانه فرماندار گلپایگان است(بود) همیشه برای تعدادی از خبرنگاران این شهرستان وجود داشته و چیز جدیدی نیست؛ اما تاکنون نجابت خبرنگاران این شهرستان مانع از خبری شدن و انعکاس این موضوع شده است.

رسانه هایی که پیگیر مطالبات مردم بوده و یا نقدی را علیه عملکرد ایشان داشته اند به جلسات فرمانداری دعوت نمی شوند و اگر هم بنابر رسالت خبری خود سر زده به این جلسات که عمومی نیز هستند بروند با برخورد ناشایست ایشان مواجه می‌شوند که این کاری بسیار غلط و ناپسند است.

تنها گناه این خبرنگاران و از جمله من، نوشتن مشکلات شهرستان و نقد کم کاری های ایشان است؛ البته خبرنگار یکی از این خبرگزاری ها نیز تنها به دلیل اینکه همسر بنده است همیشه از طرف فرماندار طرد شده است.

*لطفا برای روشن تر شدن بیشتر موضوع کمی جزئی تر از اتفاقات گذشته صحبت کنید

همیشه بعد از هر مطالبه مردمی و یا نوشتن نقدی، فرماندار گلپایگان به خود در جلسات مختلف اجازه توهین و تحقیر من را داده است؛ به عنوان مثال چند روز پیش در یادداشتی خطاب به استاندار اصفهان بعضی از مشکلات شهرستان را انعکاس دادم.

موارد مطرح شده در این یادداشت همه مستند و بعضاً گفته های مسئولان این شهرستان بوده و من از خود چیزی ننوشته و بلکه تنها پیگیر این مشکلات بودم؛ به عنوان مثال در این یادداشت به صحبت مطرح شده توسط بخشدار شهرستان در خصوص اینکه 30 میلیون متر مکعب از آب شهرستان مشخص نیست کجا می رود پرداخته بودم.

یکی دیگر از موارد مطرح شده در این یادداشت بحث وجود کنده ها یا همان آغل های گوسفندی بود که هنگام آبگیری سد گلپایگان تخریب نشده و اکنون به خطری بزرگ برای گردشگران این منطقه تبدیل شده است.

این موارد تنها گوشه ای از معضلات شهرستان بوده که من انعکاس دادم اما باعث شد فرماندار در یک جلسه عمومی که چند روز پیش برگزار شد من را یک مریض خطاب کند و یا در لحنی بی ادبانه از آن جایی که هفته نامه ما برای ترویج فرهنگ کتابخوانی رایگان توزیع می‌شود خطاب به حاضران در جلسه بگوید: «روزنامه ای که در گونی گذاشته و رایگان به مردم می دهند زورنامه است نه روزنامه».

*چه چیزی باعث شد که شما فیلم حمله فرماندار به خود را منتشر کنید؟

من معتقدم رفتار مدیر ارشد در یک شهرستان به دیگر مسئولان آن شهر نیز تعمیم پیدا کرده و در صورتی که جلوی این چنین رفتارهای ناشایستی گرفته نشود برای بسیاری از مسئولان این رفتار طبیعی و نهادینه شده و دیگر هیچ مدیری خود را ملزم به پاسخگویی به خبرنگاران و رسانه ها نمی داند.

اکنون ما در گلپایگان با چنین معضلی روبه رو بوده و شاهد بی توجهی و توهین هایی از طرف برخی مسئولان این شهرستان در برابر رسانه های مردمی هستیم؛ تا جایی که یک مقام مسئول در این شهرستان در برابر عموم من را فردی که به رشد ذهنی و فکری نرسیده متهم می‌کند.

بیشتر صحبت های فرماندار نیز در جلساتش به تحقیر و توهین به خبرنگاران و نقد کنندگان وی اختصاص پیدا می کند؛ حال با این شرایط خبرنگاران چگونه می توانند در این شهرستان کار و زندگی کنند؛ و در اینجا باید پرسید واقعا در شهر ما چه خبر است؟!

این رفتار ها همیشه باعث رنجش و آزردگی همسر من بوده و این موضوع مرا بسیار ناراحت کرده است.

*و حرف آخر شما؟

جواب نقد توهین نیست؛ درست است که خبرنگار با وجود همه این رفتار ها از رسالت خبری خود و مطالبه حقوق مردم دست نمی کشد اما لازم است مسئولان مربوطه وارد عمل شده و با برخوردی مناسب و به موقع جلوی گسترش این گونه رفتار ها را بگیرند.

البته باید به استاندار محترم اصفهان نیز عرض کنم رسانه ها چشم شما در شهرستان هستند؛ اجازه ندهید چشم شما را نابینا و کور کنند.

قابل ذکر است ساعتی پس از این مصاحبه به دستور استاندار اصفهان حسین فراست از سمت فرماندار گلپایگان عزل و محمدرضا توسلی بخشدار مرکزی گلپایگان، سرپرستی فرمانداری را به عهده گرفت.

انتهای پیام/ دیار عالمان/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!