123
۱۲:۳۰ - شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۴

مادر شهید حسن حجاریان مطرح کرد؛

جوانان و زنان پیشگام فعالیت های انقلابی بودند

جوانان از دروازه دولت اصفهان، پیاده تا مصلی می رفتند ما هم به دنبال آنها بودیم و از آنجا به تخت فولاد می رفتیم و کم کم در همه تبلیغات و برنامه ها، شرکت می کردیم.

به گزارش صاحب نیوز؛ مادران شهدا سهم عظیمی در پیروزی انقلاب داشتند، مادرانی که حالا خود از فعالان انقلابی هستند.

یکی از این مادران زهرا جعفر آقایی است از زنان مبارز و انقلابی اصفهان؛ شاید اغلب افراد او را به خاطر مددکاری های اجتماعی و فعالیت هایی که برای خانواده های شهدا داشته است می شناسند؛ مادری مهربان و خوشرو که جانباز شیمیایی سال 66 حادثه مکه هم هست و با کسالتی که داشت به ما افتخار داد که با خبرنگار ما گفتگو کند.

وقتی از او فعالیت هایش در دوران انقلاب می پرسم، اشک گوشه چشمانش حلقه می زند و می گوید: حسن آقا فعالیتش از من بیشتر بود چون من خانه دار بودم.

جعفرآقایی می افزاید: او دائم در خیابان ها بود برای پخش اعلامیه و بیشتر به دنبال افرادی می رفت که برای پیروزی انقلاب اسلامی فعال بودند و جوانان مبارز در عرصه انقلاب حضور داشتند و من هم کم و بیش با افرادی که شب ها می خواستند به خیابان بروند می رفتم راهپیمایی.

او بیان می کند: یک شب با خود حسن آقا و دخترم بودیم و چند تن از دوستانم، پیاده تا در خانه آقای خادمی رفتیم، آنجا شلوغ بود و درگیری، چند نفر هم شهید شدند، اسامی آنها را به خاطر ندارم فقط شهید حیدر زاده و آقای حیدری و چند تایی که شهید شدند را؛ حسن حالش خوب نبود و مصیبت های زیادی دیده بود.

جعفرآقایی به حضور گسترده جوانان در راهپیمایی ها اشاره می کند و می گوید: جوانان از دروازه دولت تا مصلی پیاده می رفتند ما هم به دنبال آنها بودیم و از آنجا به تخت فولاد می رفتیم و کم کم در همه تبلیغات شرکت می کردیم.

او ادامه می دهد: امام که آمد یه صلاحدید حسن آقا به تهران رفتیم چون خواهرش آنجا بود، حسن آقا در تهران هم تا نصفه شب به خانه نمی آمد، یک شب من ناراحت بودم و از او پرسیدم که چرا نمی آیی؛ می رفتند صابون رنده می کردند می ریختند توی شیشه ها که پرت کنند به سربازهای شاه که به آنها تیراندازی نکنند؛ او به من گفت «مادر برای ما ناراحت نباش خدا به ما نیرو می دهد و کمک می کند».

جعفرآقایی اضافه کرد: گودال کنده بودند که درخت بکارند، ما داخل گودال ها می خوابیدیم تا ساواک به ما دسترسی نداشته باشد حتی ماشین از روی گودال ها رد می شد و ما آسیبی نمی دیدیم و ماشین ها که می رفتند ما دوباره بلند می شدیم، این ها همه معجزه خدا بود.

او در ادامه می گوید: وقتی تهران بودیم حکومت نظامی شد و ساواک دستور داده بود که از خانه بیرون نرویم، حضرت امام گفتند «حکومت نظامی را زیر پا بگذارید و بیرون بیایید»، آن هنگام جوان ها از ما پارچه می خواستند برای شعار نویسی ما هم هر چقدر پارچه خواستند می دادیم.

جعفرآقایی خاطر نشان می کند: در بهشت زهرا هم شهدای بسیاری آورده بودند، تمام ایوان ها پر از شهید بود و روی آنها پلاستیک کشیده بودند تا جایی که حتی زنان بی حجاب هم راه افتاده بودند دنبال شهدا و می گفتند «چه کرده شاه صحرای محشر درست کرده شاه».

انتهای پیام/آرمان زنان/ گ.ف