188667
۱۰:۵۱ - یکشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۱۵

گزارش فجر؛

پیشگامی زنان در پیروزی انقلاب اسلامی/ زنان مبارز پیشتازان قیام انقلابی سال ۵۷ بودند

بانوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی هم، جزء اولین پاسخ دهندگان به همه دعوت های بزرگ انقلابی هستند و از آن زمان تاکنون در میدان فعالیت و مبارزه به مراتب جلوتر از مردها حرکت کرده اند.

به گزارش صاحب نیوز؛ زمزمه های پیروزی انقلاب اسلامی که از اطراف و اکناف ایران شنیده می شد، شاه و خانواده اش که این موضوع را فهمیده بودند شال و کلاه کردند و رفتند، اما پیش از آن نقش نیروی قدرتمند زنان بسیار در این پیروزی موثر بود، زنانی که به رغم داشتن کودک و چند فرزند پا به پای همسران در طلیعه جاودانگی انقلاب سهیم شدند.

زهرا اکبری یکی از زنان مبارز انقلابی در گفتگو با خبرنگار ما گفت: چند روز مانده به انقلاب من و همسرم تصمیم گرفتیم که بچه ها را به خانه پدرم ببریم، ما سه فرزند خردسال داشتیم و با وجود حرکت های انقلابی که داشتیم گاهی بچه ها دست و پاگیر بودند، به همین سبب آنها را به خانه پدرم در یکی از روستاهای اطراف اصفهان بردیم.

وی افزود: آنها بسیار بی تابی می کردند اما ما مجبور بودیم که این کار را انجام دهیم، رفتن ما به روستا همان و راهی کردن زنان روستایی برای تظاهرات انقلابی همان.

این زن مبارز انقلابی تصریح کرد: بسیاری از اعلامیه ها و سخنرانی های حضرت امام را بر روی نوار کاست زده بودیم و بین زنان و خانواده های روستایی پخش کردیم.

اکبری گفت: کدخدای روستا که یکی از ضد انقلاب ها بود با دیدن من و همسرم در روستا وحشت سراپایش را گرفت و به ماموران ساواک خبر داد که ما در روستا هستیم، یکی از عوامل انقلابی این موضوع را به ما اطلاع داد و قبل از اینکه ماموران ساواک به ما دسترسی پیدا کنند از روستا خارج شدیم و به تبریز رفتیم.

وی ادامه داد: چون ساواکی ها می دانستند که ما ساکن اصفهان هستیم، باید به شهر دیگری می رفتیم بنابراین رفتن به تبریز همان و مستقر شدن در یکی از خانه های اقوام همسرم همان و آنجا هم اعلامیه ها و کاست های سخنرانی حضرت امام را پخش کردیم و چند روز بعد که آب ها از آسیاب افتاد به اصفهان برگشتیم.

اقدس همتی ها نیز یکی دیگر از زنان انقلابی اصفهان است و می گوید: ما در خانه جلسه قرآن داشتیم هفته ای سه روز، همسرم روحانی بود و از من خواسته بود تا جلسات هفتگی قرآن در خانه برای زنان برپا شود بنابراین زنان همسایه و چند کوچه آنطرف تر به خانه می آمدند و کم کم همه زنان محله متوجه شدند که ما در خانه مراسم روخوانی و ترتیل قرآن داریم.

وی افزود: زمزمه های انقلاب که به گوش رسید همسرم به من گفت باید از نیروی زنان در ترویج انقلاب اسلامی کمک گرفت، شب ها که همسرم به خانه می آمد اعلامیه های حضرت امام را که لابلای لباس هایش پنهان کرده بود می آورد و من در روزهای مقرر بین زنان پخش می کردم و هنگام تظاهرات و راهپیمایی ها همه با هم شرکت می کردیم.

این زن مبارز انقلابی ادامه داد: کم کم خانه ما پاتوق زنان مبارز و انقلابی شد، یکی از همسایه های ما که به این مسائل روی خوش نشان نمی داد چند می خواست ما را به ماموران ساواک معرفی کند اما هر بار خدا نقشه او را نقش بر آب می کرد.

عصمت پوده ای، یکی دیگر از زنان انقلابی درباره آن روزها گفت: حضرت امام خمینی (ره) وضعیت زنان در زمان رژیم طاغوت را به زنان جاهلیت تشبیه نموده و اشاره می کنند که در آن زمان نیز همچون عصر جاهلیت، مقام معنوی زنان نادیده گرفته شده و تا حد یک کالای مادی تنزل پیدا کرده است.

وی افزود: با این وجود برخی از زنان نقش موثری در پیروزی انقلاب اسلامی داشتند که اهمیت آن بر هیچ کس پوشیده نیست، زنان نه تنها در برخی موارد در صحنه مبارزه حضور جدی و فعال داشته و خود در خط مقدم مبارزه حاضر می شدند، بلکه مشوق اصلی مردان و همسران خویش برای شرکت در این مبارزه به حساب می آمدند.

این فعال انقلابی تصریح کرد: امام خمینی (ره) با اشاره به نقش زنان می‌فرمایند «ما نهضت خودمان را مدیون زن ها می دانیم، مردها به طبع زن ها در خیابان ها می ریختند، تشویق می کردند زن ها مردان را، خودشان در صف های جلو بودند، زن همچون یک موجودی است که می تواند یک قدرت لایزال، یک قدرت شیطانی را بکشد» و در جای دیگر می فرمایند «امروز زن های شیردل طفل خود را به آغوش کشیده و به میدان مسلسل و تانک دژخیمان رژیم می روند، در کدام تاریخ چنین مردانگی و فداکاری از زنان ثبت شده است».

پوده ای بیان کرد: روزهای انقلاب روزهای سختی بود برای زن هایی که هم مادر بودند و هم همسر و هم باید برای حفظ انقلاب می کوشیدند؛ ما چند زن حزب الهی با هم در محل کار آشنا شده بودیم و با اینکه منزل ما به هم نزدیک نبود اما برای شرکت در تظاهرات با هم قرار می گذاشتیم و در صف اول راهپیمایی ها می ایستادیم.

وی اضافه کرد: یکی از ما یک دختر کوچک یک ساله داشت که خیلی ناآرامی می کرد و او باید بچه را به همراه خودش می آورد، این کودک ناآرام مایه نجات ما شد چون صف اول می ایستادیم به طوری که یک بار ماموران ساواک می خواستند ما را به رگبار ببندند که این کودک ما را نجات داد چون آنها دلشان به رحم آمد و دوست ما را که بچه در آغوش داشت مورد هدف قرار ندادند.

این زن مبارز و فعال انقلابی خاطر نشان کرد: در دو سه سال آخر مبارزه ناگهان نقش بانوان در پیروزی انقلاب اسلامی و قیام عظیم مردم دچار برجستگی عظیمی شد و خانم ها اولین راهپیمایی خطرناک را شروع کردند و در میادین پر خطر مبارزه حضور فعال و چشم گیری داشتند.

با همه این تفاسیر می توان گفت بانوان پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز جزء اولین پاسخ دهندگان به همه دعوت های بزرگ انقلابی هستند و از آن زمان تاکنون در میدان فعالیت و مبارزه به مراتب جلوتر از مردها حرکت کرده اند.

انتهای پیام/ آرمان زنان/ گ