صفحه اصلی » مقاومت » امنیت و دفاع » عملیات برنهارد

جنگ اقتصادي :

عملیات برنهارد

عملیات برنهارد نقطه عطفی در جنگهای غیر نظامی بود شاید در دنیای امروز ما بیش از آنکه شاهد درگیریهای نظامی باشیم شاهد نبرد‌های غیر نظامی هستیم، نبرد فرهنگی‌، نبرد اقتصادی، نبرد علمی و… این موارد نشان دهنده این است که سران نظامی می‌بایست در کنار دیدگاههای نظامی اطلاعات کاملی نیز از اقتصاد‌، فرهنگ و…داشته باشند.

تاریخ انتشار: ۱۲:۵۱ - چهارشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۰

 به گزارش سرويس مقاومت صاحب نيوز : طي جنگ دوم جهانی، آلمانیها از تسلیحات و تمهیدات مختلفی برای ضربه زدن به دول متفق بهره بردند، علاوه بر تسلیحات و راهکارهای نظامی، در بسیاری از مواقع روشهای غیر نظامی نیز مورد توجه سران و رهبران نازی قرار داشت. عملیات برنهارد یکی از روشهای غیر نظامی بود که آلمانیها برای ضربه زدن به انگلیس‌، آن را به مرحله اجرا گذاشتند. ایده اولیه این عملیات توسط سرگرد اس اس نایوکس مطرح گردید. سر فرماندهی واحدهای اس اس هاینریش هیملر از این طرح استقبال کرده و آن را به تصویب رسانید و در نهایت اجرای این عملیات برعهده سرگرد اس اس برنهاردکروگر گذاشته شد. در کل هدف از اجرای این عملیات سری برنهارد، نامتوازن ساخت اقتصاد انگلیس از طریق وارد ساختن اسکناسهای جعلی به جریان معاملات روزمره بود. در آن زمان انگلیس از اسکناسهای 5،10،20،50،،100،500،1000  پوندی در جریان معاملات بهره می‌برد.

هيتلر

یک قسمت از عملیات برنهارد وارد کردن حجم عظیمی از اسکناسهای جعلی 50 پوندی به ساختار پولی انگلیس بود. برای اجرای این عملیات تیمی مرکب از 142 جاعل حرفه‌ای در کنار هم گردآمده و به کار تهیه اسکناسهای تقلبی مشغول شدند. سرگرد اس اس کروگر قصد داشت که کپی‌هایی دقیقا معادل اصل از اسکناسهای انگلیسی به دست آورد به همین دلیل در ابتدا کاغذ اسکناسهای انگلیسیی دقیقا معادل سازی شد که البته این کار یک شاهکار هنری و علمی در دنیای جعل محسوب می‌شود، طرح زمینه، رنگ و جنس کاغذ اسکناسهای تقلبی به شکل حیرت انگیزی با معادلهای انگلیسی یکسان و همگون بود. امضاء و تاریخ‌های نشر نیز جعل شدند اما پیچیده‌ترین فاز عملیات برنهارد ایجاد شماره سریالهای معتبر برای این اسکناسهای تقلبی بود. به دلیل پا‌فشاری سرگرد کروگر برای جعل نسخه‌ای کاملا قابل قبول، یک تیم از متخصصین کشف رمز آلمانی طی کاری فشرده و بغرنج موفق شدند که الگوریتم تولید شده شماره سریالهای اسکناسهای انگلیسی را کشف رمز نماید. در نهایت کار چاپ اسکناسهای تقلبی آغاز گردید و350 سری صد هزارتایی اسکناس تقلبی به ارزش 134610810پوند تهیه شد. بسیاری از جاعلان حرفه‌ای هنوز هم از اسکناسهای جعلی برنهارد به عنوان شاهکار بی‌رقیب یاد می‌کنند، عملا از لحاظ ظاهری تشخیص نمونه جعلی و اصلی از یکدیگر بسیار مشکل و یا حتی کاری ناممکن بود. برای طبیعی‌تر شدن ظاهر اسکناسها، آنها را در یک مسیر بسته مورد استفاده قرار دادند، یعنی شخصی آن را گرفته تا کرده و در جیب خود می‌گذاشت. سپس دوباره آن را به شخص دیگری داده و…در پایان ظاهر اسکناسها نیز مانند اسکناسهای کارکرده و معمول درآمد، در یک قضاوت منصفانه، می‌توان گفت که سرگرد کروگر، وظیفه خود را بسیار دقیق حساب شده و شایسته تقدیر به انجام رسانید.

berenhard kruger

سرگرد اس اس “برنهارد کروگر

اسکناسهای جعلی بعضی از آنها در کشور‌های بیطرف نظیر سوئیس مورد استفاده قرارگرفتند در پایان این مرحله مشخص گردید که کار بی عیب و نقص انجام شده است زیرا حتی یک مورد از این اسکناسهای جعلی نیز شناسایی نشد. یک چنین نتیجه درخشانی باعث شد که مجوز توزیع این اسکناسها توسط هیتلر صادر گردد. در ابتدا تصمیم براین بود که این اسکناسها توسط هواپیما، برروی نقاط شهری پرازدحام فروریزند اما دراین حالت ممکن بود بسیاری از اسکناسها در نقاط غیر قابل دسترس فرود آمده و از یبن بروند، همچنین در این حالت به راحتی عملیات برنهارد مشخص می‌شد از این رو تصمیم بر این شد که اسکناسها را به شکل قانونی و رسمی مورد استفاده قرار دهند از اواخر سال 1943بود که توزیع این اسکناسها آغاز گردید. ماهی یک میلیون پوند پول تقلبی به سیستم اقتصادی انگلیس تزریق شد .المانها حتی حقوق جاسوسان انگلیسی خود را با این اسکناسها پرداخت می‌کردند! یکی از جاسوسان انگلیسی آلمانها، به نام الیزا برنا که با نام رمز سیسرو برای دستگاه اطلاعات آلمان به جمع آوری اطلاعات مشغول بود، در پایان جنگ زمانی که متوجه شد تمام پس اندازش پوندهای تقلبی است به دولت آلمان شکایت کرد و خواستار دریافت دستمزدش (پوند واقعی) شد که البته شکایت وی به جایی نرسید! اما سیستم بانکی انگلیس در حین جنگ متوجه این عملیات شد! زمانی که حسابرسان مشغول بررسی ذخایر اسکناس بانکها بودند به حجمی از اسکناس برخورد کردند که بی سابقه بود و همین امر باعث شد که آنها با یک بررسی طولانی همه جانبه متوجه ورود گسترده اسکناسهای جعلی به سیستم بانکی انگلیس شوند. اما مقابله با این اسکناسها کاری زمانبر، صعب و پرهزینه بود، جالب است بدانید که بعضی از این اسکناسها تا سال 1959 هنوز بدون هیچ شک آفرینی و ردپایی مورد استفاده قرار می‌گرفتند، در نهایت کار به جایی رسید که بانک مرکزی انگلیس در معاملات رسمی فقط اسکناسهای 5 پوندی را به رسمیت می‌شناخت!! درواقع عملیات برنهارد نقطه عطفی در جنگهای غیر نظامی بود شاید در دنیای امروز ما بیش از آنکه شاهد درگیریهای نظامی باشیم شاهد نبرد‌های غیر نظامی هستیم، نبرد فرهنگی‌، نبرد اقتصادی، نبرد علمی و… این موارد نشان دهنده این است که سران نظامی می‌بایست در کنار دیدگاههای نظامی اطلاعات کاملی نیز از اقتصاد‌، فرهنگ و…داشته باشند.

عملیات برنهارد- یاشا محمدی رفیع- ماهنامه جنگ افزار- ش 19- ص 9

دیدگاه‌ها

  1. سعید گفته :

    بسیار جالب بود
    کارهای آقای محمدی رفیع در زمینه تاریخ همیشه خواندنی است

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد