صفحه اصلی » مقاومت » ایران زبده ترین نیروهای مسلح را در خاورمیانه دارد/ «شهر موشکی سپاه» یکی از معیارهای قدرت نظام اسلامی است

گفتگو با تحلیلگر سیاسی و منطقه ای؛

ایران زبده ترین نیروهای مسلح را در خاورمیانه دارد/ «شهر موشکی سپاه» یکی از معیارهای قدرت نظام اسلامی است

نیروهای نظامی کشورمان پس از انقلاب اسلامی در زمینه تولید پهپاد و موشک به پیشرفت قابل توجهی دست یافته اند. شهر موشکی سپاه پاسداران زیر زمین قرار دارد و هر زمان که لازم باشد علیه اهداف و منافع کشورهای متخاصم مورد استفاده قرار خواهد گرفت

تاریخ انتشار: ۰۹:۴۱ - شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ چه ترحم برانگیز است که عده ای بیماری فراموشی گرفته اند و در رویاهای کودکانه سیر می کنند.

گویی هیچوقت بزرگ نشده بودند. انقلاب در روح و فکر حضرت امام خمینی (ره) نقش بسته بود. افکارش همچون رودی جاری شد و حیاتی دوباره به این سرزمین داد. این رود جاری مرزها را در جای دیگری معنا کرد؛ همچنان پیش می رود و سنگ ها را در هم می شکند. دیگر دشمنان با صدای موج آرام نمی شوند.

سردار سعید تشکری سرهنگ بازنشسته سپاه و دارای دو مدرک کارشناسی ارشد علوم قرآنی و علوم سیاسی است. از فعالیتهای وی می توان به 30 سال خدمت صادقانه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، 32ماه سابقه حضور در جبهه و تدریس درس آشنائی با دفاع مقدس اشاره کرد.

با این تحلیلگر سیاسی در ایام الله دهه فجر پیرامون دستاوردهای نیروهای نظامی پس از انقلاب اسلامی گفتگو می کنیم.

***

– در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی چند ساله بودید و اگر خاطره ای دارید تعریف کنید.

سعید تشکری: در زمان انقلاب ۱۵ سال داشتم. بخاطر دارم در روز ۲۱ بهمن ماه بود که  از پشت بلندگوی مسجد محل مکررا اعلام می شد: «سلطنت آباد کمک فوری». مردم سوار هر وسیله ای که دم دستشان بود می شدند و به سمت شمال تهران می رفتند. من هم سوار کامیونی مملو از جمعیت شدم.

مردم به محل مورد نظر سرازیر شدند. پادگان سلطنت آباد (در پاسداران فعلی) که محل گارد جاویدان شاهنشاهی بود در مقابل انقلابیون مقاومت می کرد. ساعت ده صبح به محل رسیدیم. شاهد حمایت مردم از نیروهای انقلابی بودم. تصور می کنم گروه چریکی که مسئول آن شهید محمد بروجردی بود در فتح پادگان سلطنت آباد نقش داشت. با چند ساعت درگیری نهایتا پادگان توسط نیروهای انقلابی آزاد شد.

 در رابطه با اینکه «بنگاه های اقتصادی تمامی ارگان های نظامی باید تعطیل یا واگذار شود» شما چه تحلیلی دارید؟

– امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح اعلام کردند آن چیزی که باید واگذار شود، عمدتاً مربوط به بازار سرمایه است که باید نیروهای مسلح از مدیریت آنها خارج شوند، بنابراین نیازی به استفاده از ظرفیت سازمان خصوصی‌سازی نیست و این کار در بازار سرمایه قابل انجام است.

این سیاست، سیاست کل نیروهای مسلح است که سپاه و ارتش را هم شامل می‌شود. براساس قانون اساسی، سپاه و ارتش برای کمک به دولت کارهایی انجام می‌دهند که گاهی این کارها به عنوان کار اقتصادی تلقی می‌شود، مانند کاری که قرارگاه سازندگی انجام می‌دهد و عموماً کاری از جنس کارهای پیمانی است که قسمت‌های سازندگی نیروهای مسلح برای کمک به بخش‌های مختلف به عهده می‌گیرند و انجام می‌دهند.

این کارها می‌تواند براساس نیاز دولت ادامه پیدا کند یا ادامه پیدا نکند؛ هرچیزی که دولت اعلام نیاز بکند ادامه پیدا می‌کند. در واقع به نظر می رسد با هدف تقویت بخش خصوصی، آن قسمت از فعالیت هایی که از عهده این بخش برمی آید از نیروهای مسلح گرفته و به بخش خصوصی واگذار می شود.

 توانایی قدرت نظامی ایران را در منطقه چگونه ارزیابی می کنید؟

– قبل از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت کشورمان، در حوزه صنعت نظامی، صرفا تولید سلاح‌ها و مهمات سبک مانند تولید فشنگ‌های سبک و نیمه‌ سنگین تیربار ژ۳، اسلحه ژ۳ و فشنگ سلاح‌های کمری بود اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی پیشرفت چشمگیری در تولید صنایع نظامی داشته ایم.

سرهنگ آناتولی تسیگانوک کارشناس ارشد مرکز مطالعات سیاسی -نظامی روسیه می گوید: «جمهوری اسلامی ایران زبده ترین و کارآزموده ترین نیروهای مسلح را در خاورمیانه دارد که تجربه دفاع موفق و پیروزی در یک جنگ سنگین را دارند.»

نیروهای نظامی کشورمان در زمینه تولید پهپاد و موشک نیز به پیشرفت قابل توجهی دست یافته اند. یکی از معیارهای قدرت جمهوری اسلامی ایران شهر موشکی سپاه پاسداران است که زیر زمین قرار دارد و هر زمان که لازم باشد علیه اهداف و منافع کشورهای متخاصم مورد استفاده قرار خواهد گرفت که البته در این زمینه سردار سرتیپ «امیرعلی حاجی زاده» فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته که ما دست به ماشه آماده‌ایم تا به هر تهدیدی پاسخ دهیم.

شهر موشکی سپاه می تواند در زمان لزوم موشک‌ها را به سمت اهداف مورد نظر از زیر زمین شلیک کند.

 بودجه نظامی فقط پنج درصد از کل بودجه هست اما باز عده ای با اینکه بودجه کمی تعلق گرفته بود برای این مسئله آتش افروزی هایی در داخل انجام دادند، در صورتی که با بودجه نظامی آمریکا قابل قیاس نیست. تحلیل شما چیست؟

– متاسفانه عده ای از سیاستمداران کشورمان ساده اندیشانه تصور می­ کنند اگر با آمریکا مذاکره کرده و امتیازاتی به آن ها بدهیم و روابط را عادی سازی کنیم دیگر نیازی به افزایش توان دفاعی نخواهیم داشت و می توانیم بودجه مربوطه را در زمینه توسعه صنعت بکار ببریم.

این تصور که آلمان و ژاپن به دلیل محرومیت از داشتن نیروهای مسلح و به تبع آن صرفه جوئی در هزینه های نظامی و اختصاص توان مالی به توسعه صنعت، توانستند اقتصادی دانش بنیان داشته باشند و این دو کشور می توانند الگوئی برای ایران باشند آن سیاست ساده اندیشانه را تقویت کرده است. به همین دلیل معتقد هستند نیاز چندانی به اختصاص بودجه نظامی نداریم.

تجربه مذاکره و تعامل با آمریکا و اروپا از دهه ۶۰ تا کنون مکررا ثابت کرده است که بدون پشتوانه توانمندی های دفاعی نمی توان به قول و قرار غربی ها اعتماد نمود. چنانچه بخواهیم در دیپلماسی سیاسی دستاورد داشته باشیم باید قدرت بازدارندگی در زمینه های مختلف داشته باشیم. این قدرت بازدارندگی وابسته به توسعه متوازن در زمینه های نظامی، صنعتی، سیاسی و اقتصادی است.

 از قدرت نظامی سپاه در مقایسه با ارتش بگویید؛ آیا می توان گفت کدام یک قدرتمندتر است؟

– سپاه و ارتش مکمل یکدیگر هستند. طبق قانون اساسی، ارتش جمهوری اسلامی وظیفه دفاع سرزمینی دارد و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی وظیفه دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی. سپاه برای پیشبرد آرمان های انقلاب اسلامی و حمایت از جنبش های آزادی بخش اسلامی و جلوگیری از زیاده طلبی صهیونیسم بین الملل ماموریت دارد. در واقع دو نیروی مسلح با وظایفی متمایز هستند، لذا مقایسه ارتش و سپاه از لحاظ تجهیزات نظامی مقایسه صحیحی نیست.

متاسفانه شنیده ایم که نیروهای داعش به مرزها وارد شدند و سه نفر از نیروهای ما را به شهادت رسانده اند و البته 18 تروریست تکفیری به هلاکت رسیدند. اهمیت حضور نیروهای سپاه در مرزها را تحلیل کنید.

– ورود تعدادی نیروی مورد حمایت قدرت های بزرگ به کشوری و انجام اقدامات مخرب وقتی موجب تاسف است که آن کشور قدرت دفاع از خود نداشته باشد. باید گفت خوشبختانه با مجاهدت و هوشیاری نیروهای جان برکف و شهادت طلب سپاه مرزهای کشورمان از هرگونه تعرض گروه های تکفیری در امان است.

این موفقیت مسلماً درسی خواهد بود برای گروههایی که وسوسه حمله به ایران را دارند.

 آیا توانسته ایم ارزشهای دفاع مقدس را در میان جامعه حفظ کنیم؟

– به طور نسبی دستاوردهایی در این ارتباط داشته ایم اما میراث دفاع مقدس آنچنان غنی است که باید بسیار بیشتر از این مقدار تلاش کرد.

هشت سال دفاع مقدس انبوهی از خاطرات تلخ و شیرین و گنجینه ای گرانبها از روحیات جهاد در راه خدا با خود دارد. یکی از روش های بسیار موثر و ضروری برای ترویج ارزش های دفاع مقدس استفاده از صنعت سینما است. فیلم تلویزیونی و سینمائی می تواند نقش بسیار زیادی در ترویج این ارزش ها داشته باشد.

تعداد فیلمهای ساخته شده در این زمینه بسیار اندک است. باید فیلمهایی ساخته شود که شخصیت واقعی قهرمانانی مانند شهیدان چمران، سیدحسین علم الهدی، همت، باقری، باکری ها و صدها قهرمان را به نسل جوان بشناساند. چند سال است که با همت مسئولان مربوطه و مدرسان سپاه و ارتش در دانشگاه ها و مراکز علمی- کاربردی دو واحد درس آشنائی با دفاع مقدس برای دانشجویان تدریس می شود که تا حدی امکان انتقال این فرهنگ و ارزش های آن به نسل جدید فراهم شده است.

بخاطر دارم در یکی از ترم ها که برای دانشجویان دختر و پسر این درس را داشتم دختر و پسری دانشجو که از نظر ظاهر و پوشش تناسبی با ارزش های شناخته شده نداشتند، اصرار کردند که کنفرانسی مشترک درباره زندگی شهید بابایی داشته باشند. بنده از قبول این مسئله اکراه داشتم  اما با اصرار زیاد آن دو پذیرفتم. در روز موعود نگران بودم که این کنفرانس مشترک چگونه خواهد بود و نکند نحوه ارائه مطلب توسط دو دانشجوی دختر و پسر بازتاب خوبی نداشته باشد.

خوشخبتانه نحوه ارائه مطلب و تقسیم کاری که برای ارائه زندگینامه شهید بابایی داشتند آنچنان کلاس را تحت تاثیر گذاشت و معنویتی به کلاس داد که همواره تاسف می خورم چرا آن ارائه را فیلمبرداری نکردیم. با تمام وجود اعتقاد دارم بسیاری از جوانانی که در ظاهر سنخیتی با ارزش های دفاع مقدس ندارند استعداد فراوانی برای پذیرش این ارزش ها دارند.

 نظامیان ما توانسته اند پاسدار ارزشهای انقلاب باشند؟

– با توجه به اینکه تاثیرگذاری انقلاب اسلامی در خارج از مرزهای جمهوری اسلامی را شاهد هستیم و با توجه به تعداد بسیار زیاد داوطلبان اعزام به جبهه جنگ با جریان تکفیری می توان در این زمینه قضاوت مثبت داشت و ادعا نمود در پاسداری از ارزش های انقلاب دستاوردهای چشمگیری داشته ایم.

نکته ای باید مورد توجه معتقدین به نظام جمهوری اسلامی قرار گیرد و آن اینکه تلاش کنند رابطه دوستانه و جذب کننده با نسل جوان امروزی داشته باشند و دغدغه های آنان را بشناسند. شهید بهشتی در اواخر سال ۵۹ در یکی از سخنرانی های خود در مسجد محل ما در تهران تاکید می کرد هر انقلابی که هر شب به محاسبه اعمال خود می پردازد باید این نکته را در نظر بگیرد که آیا امروز تلاش کرده ام جوانی را جذب انقلاب کنم یا نه؟ اگر تلاش داشته است به خود امتیاز مثبت بدهد وگرنه باید به خود نهیب بزند که چرا کوتاهی کرده است.

 سوالی که از شما نپرسیده باشم و شما بخواهید در این خصوص صحبت کنید؟

– شاهد رشادت های زیادی از سوی نوجوانان و جوانان کشورم در زمان جنگ بوده ام؛ مسئولان کشور در ابتدای انقلاب خود جوان بودند و به جوانان نیز اعتماد کردند و توانستند الگوی مدیریت اسلامی مناسبی ارائه دهند. اما امروزه میانگین سنی مدیران کشور بسیار بالا است؛ جا دارد بار دیگر آن تجربه را تکرار کنیم و با اعتماد و میدان دادن به جوانان مستعد زمینه را برای شکوفائی و حل مشکلات کشور فراهم کنیم.

انتهای پیام/ ندای اصفهان/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد