صفحه اصلی » اجتماعی » زالو درمانی فقط به دست متخصص طبّ سنتی/ مسئولان دانشی در زمینه «صنعت زالو» ندارند

در گفتگو با مشاور صنعت زالوی ایران مطرح شد؛

زالو درمانی فقط به دست متخصص طبّ سنتی/ مسئولان دانشی در زمینه «صنعت زالو» ندارند

مشاور صنعت زالوی ایران، گفت: زالو درمانی باید از سوی طبیبان طب سنتی انجام شود و هم کسی که زالو می اندازد و کسی که زالو را تجویز می کند، باید عالم به این کار باشد.

تاریخ انتشار: ۱۱:۱۰ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۳

به گزارش صاحب نیوز به نقل از صدای سلامت، زالو امروزه یکی از روش های درمانی است که در سراسر دنیا از آن استفاده می شود. زالو درمانی در طب ایرانی ما جایگاه ویژه ای دارد و بین حکیم های به نام مانند جرجانی معروف بود؛ اما این که چه معضلاتی بر سر این صنعت است و چقدر زالو در حوزه بهداشت و درمان ما محبوب است، مباحثی است که باید آن را از کارشناسان پرسید.

برای آشنایی بیشتر با زالو و زالو درمانی و همچنین مشکلات بر سر این راه، با سید جلیل زاده احمدی، دانش آموخته دکترای مدیریت از مالزی و مشاور صنعت زالوی ایران همراه می شویم.

صدای سلامت: کمی از زالو  و زالو درمانی برای ما بگوئید.

سید جلیل زاده احمدی: 120 آنزیم مفید در زالو وجود دارد که برای همین است که این موجود به اژدهای درمان و دکتر زالو معروف شده است. اکثر دردهای بسیار سخت با زالو درمان می شود و راه خوبی برای قطع نشدن پای دیابتی است. اکثر کشورهای اروپایی بعد از اتاق عمل یک اتاق زالو درمانی دارند که همه پیوندهای جراحی را به اصطلاح زالو می اندازند. چرا که زالو پیوند اعضا را از دو درصد به 98 درصد ارتقاء می دهد. در جلد 17 کتاب الحاوی درباره زالو بحث های خوبی از موارد درمانی زالو شده است.

چند گونه زالو در دنیا موجود است؟

650 گونه زالو در دنیا وجود دارد. یکی از مدل های زالو که ایرانی است بهترین نوع آن به شمار می رود. زالوی ایرانی در دنیا به عنوان یک برند شناخته شده مطرح است که حتی روسیه هم زالوی ایرانی را با نام زالوی ایرانی می فروشد. اصلاً زادگاه زالو در طب ایرانی است.

زالو مشکل بهداشتی دارد؟

زالو چون در محیط فوق العاده طبی پرورش پیدا می کند هیج مشکل بهداشتی ندارند و درمانگر قابل اعتمادی است.

چه مشکلاتی بر سر راه صنعت زالو است؟

ارگان هایی که در این موضوع مانند شیلات، دامپزشکی، معاونت غذا و دارو و گمرک نقش دارند، اطلاعات کافی از این صنعت ندارند و به همین خاطر ما موانع زیادی را در راه تولید داریم. امروز ما فقط توان تولید و پرورش زالو را داریم و در بخش های بالا دستی شاهد جهل مدیریتی و سنگ اندازی در زمینه تولید و پرورش زالو هستیم. باید موانع این صنعت برطرف شود و چارچوب ها به خوبی تبیین شود تا سنگ اندازی ها کمتر شود.

برخی از این مشکلات را مصداقی بگوئید.

مثلاً خطری ممکن است مطرح شود که می گویند شاید زالو دوباره استفاده شود، ولی چون قیمت بسیار پایینی دارد هیچ پزشکی سلامت انسان ها را اسیر چند هزار تومان نمی کند. نوع دفن زالو هم در زباله های خاص پزشکی است. هیچ گونه خطری در زمینه زالو به غیر از صید بی رویه و قاچاق را نمی بینیم. البته زالو درمانی باید از سوی طبیبان طب سنتی انجام شود و هم کسی که زالو می اندازد و کسی که زالو را تجویز می کند باید عالم به این کار باشد.

چرا باید یک متخصص طب سنتی این کار را انجام دهد؟

چون اول باید تشخیص داده شود که زالو احتیاج است یا خیر، و این که زالو به همراه هر دارویی مفید نیست. از طرفی هم باید تشخیص داده شود که برای هر درد در کدام منطقه از بدن باید زالو انداخت و استفاده از زالو هم باید توسط فرد متخصص انجام شود.

وضعیت سایر کشورها در صنعت زالو به چه صورت است؟

تایلند معادل نفت ایران زالو تولید می کند و به فروش می رساند. چین هم روی فرآورده های زالو مانند کرم و روغن و فرآورده های متنوع دیگری است.

استاندارد سازی در صنعت زالو به جه معناست؟

زالو باید در شرایط 100 درصد طبیعی که زیستگاه خودش را داشته باشد تولید شود. یعنی به طور دقیق و بهداشتی تولید شود و بهداشتی هم مصرف شود. استاندارد سازی باید تا آخرین مرحله استفاده، پیاده سازی شود که آئین نامه های این کار پیشنهاد شده است.

در صنعت زالو صادرات هم داریم؟

بستر این کار را نداریم، ولی از طرف دیگر زالو وارد هم می شود. برخی مسئولان دانشی در این صنعت ندارند تا زیر ساخت ها فراهم شود. البته اولین نشریات و پایگاه ها برای زالو تشکیل شده تا با هم اندیشی موانع برطرف شود.

زالو قاچاق هم می شود؟

بله؛ در این رابطه مسائل بهداشتی ممکن است رعایت نشود چون از هیچ فیلتری عبور نمی کند که این کار تهدید بزرگی است. ما اکنون از سطح مازاد تولید هستیم و قاچاق فقط به خاطر قیمت پائین آن انجام می شود. زالوی طبی باید از مراکز پرورش مورد اعتماد تهیه شود.

انتهای پیام/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد