11
۰۹:۵۰ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۴

در نشست خبری تئاتر بانوی بی‌نشان عنوان شد:

آغاز بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی آران و بیدگل از ۲۵ بهمن ماه/ ۲۷ بازیگر در تئاتر «بانوی بی‌نشان» ایفای نقش می‌کنند

مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) گفت: اجرای بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی شهرستان آران از ۲۵ بهمن ماه آغاز خواهد شد.

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام مهدی رحمتی دوشنبه شب در نشست خبری تئاتر بانوی بی نشان، با اشاره به سابقه 36 ساله کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) آران و بیدگل در اجرای تئاترهای آیینی اظهار کرد: بعد از اجرای تئاتر «پیام سرخ» که در دهه 80 درباره ورود اسرای کربلا به شام تهیه شده بود، فکر اجرای تئاتری درباره زندگی و شهادت حضرت زهرا(س) در این کانون مطرح شد.

بزرگترین رویداد فرهنگی شهرستان

مدیر مسئول کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) تئاتر آیینی بانوی بی نشان را بزرگترین رویداد فرهنگی آران و بیدگل توصیف کرد و گفت: کارهای مربوط به اجرای این تئاتر از حدود دو سال پیش آغاز شده و جلسات و مباحث مختلفی برای تولید آن با نویسندگان و کارشناسان تاریخ صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: نمایشنامه این اثر از حسین فدایی حسین است که از کتاب کشتی پهلو گرفته، اثر سید مهدی شجاعی اقتباس شده، البته همین متن هم از سوی علی کویری و حمزه نجاتی از اعضای کانون امام زمان(عج) بازنویسی شده است.

حضور 27 بازیگر زن و مرد

حجت الاسلام رحمتی حضور 27 بازیگر زن و مرد در این تئاتر را یادآور شد و خاطرنشان کرد: به دلیل بزرگی کار و نیاز به بازیگران متعدد، برخی بازیگران در دو یا سه نقش نیز حضور دارند.

وی به فعالیت 50 نفر به عنوان عوامل پشت صحنه اشاره کرد و گفت: بر اساس براوردها این تئاتر به هزینه ای نزدیک 150 میلیون ریال نیاز دارد که هزینه های مختلف دکور، صوت، لباس، نور، چهره آرایی و تبلیغات را در بر می گیرد.

مدیرمسئول کانون فرهنگی هنری امام زمان(عج) با بیان این که حضور بازیگران و عوامل را کاملا داوطلبانه است، عنوان کرد: اجرای تئاتری با این وسعت و حجم فعالیت، در کاشان و آران و بیدگل بی سابقه است.

نمایشی در هفت پرده

علی کویری با بیان این که متنی که در آران و بیدگل اجرا خواهد شد حدود نیمی از متن کامل نمایشنامه است، تصریح کرد: این متن با کسب اجازه از نویسنده اصلی، متناسب با مخاطبان آران و بیدگلی گزینش شده است.

کارگردان تئاتر بانوی بی نشان توضیح داد: این اجرا از صحنه ای که یک مادر شهید به دنبال فرزند مفقودالاثر خود به حضرت زهرا(س) متوسل شده شروع می شود و از این صحنه به صحنه های تاریخی زندگی حضرت زهرا(س) متصل می شود.

وی اضافه کرد: نمایش از هفت پرده تشکیل شده و ولادت حضرت زهرا(س)، وفات حضرت خدیجه(س)، ازدواج حضرت زهرا(س) و برخی حوادث برجسته زندگی ایشان مانند کمک به سائل که در سوره انسان آمده، در آن اجرا شده است.

پیوند مصیبت مادران شهدا و شهادت حضرت فاطمه(س)

کویری بیان مسائل مربوط به سقیفه را یکی دیگر از ویژگی های خاص این اجرا عنوان کرد و گفت: استدلال هایی که شیعه و سنی برای جانشینی رسول خدا(ص) بیان می کنند، به شیوه ای غیر مستقیم در گفتگوهای بازیگران گنجانده شده است.

کارگردان تئاتر بانوی بی نشان این موضوع را با توجه به اختلافاتی که در بین فرقه های مختلف وجود دارد بسیار حساس توصیف کرد و ادامه داد: با توجه به وظیفه ای که در تبیین تاریخ صدر اسلام بر دوش ما هست، سعی کردیم معتبرترین منابع برای استخراج متن مورد استفاده قرار گیرد.

وی با اشاره به این که کل زمان اجرا نزدیک دو ساعت طول خواهد کشید، خاطرنشان کرد: این نمایش آیینی با نمایش شهادت حضرت فاطمه(س) پایان می یابد و به پرده اول باز می گردد تا به نوعی مصیبت مادران  شهدا را با مصیبت شهادت آن حضرت پیوند می دهد.

آغاز اجرا از 25 بهمن

مجتبی هنرمند به شروع تمرینات این اثر از اوایل شهریورماه سال جاری اشاره کرد و گفت: از همان ابتدای شروع کار، مقاضیان حضور در تئاتر در تست بازیگری حضور یافتند و بهترین آنان گزینش شدند.

مدیر تولید تئاتر بانوی بی نشان با بیان این که اجرای این تئاتر آیینی از 25 بهمن ماه آغاز خواهد شد، بیان کرد: به خاطر موضوع تئاتر، صلاحیت های اخلاقی بازیگران و پای‌بندی آنان به شئونات به عنوان یکی از عوامل مهم انتخاب بازیگر در نظر گرفته شد.

وی اضافه کرد: خردسال ترین بازیگر این مجموعه در نقش حضرت زینب(س) بازی می کند و هشت سال سن دارد، میانگین سنی بازیگران نیز نزدیک 16 سال است.

انتهای پیام/ پ