sarami
۱۹:۰۸ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۵

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر:

حضور آمریکا در افغانستان باعث افزایش تولید مواد مخدر شده است/ وجود دو میلیون و ۸۰۲ هزار مصرف کننده مستمر مواد مخدر در کشور

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: سطح  زیر کشت مواد مخدر در استان‌ های همجوار با ایران، باحضور آمریکایی‌ ها در کشور افغانستان افزایش یافته است.

به گزارش صاحب نیوز؛ حمیدرضا صرامی شامگاه امروز در همایش راهکارهای علمی و فرهنگی پیشگیری از اعتیاد که در دانشگاه آزاد شهرضا برگزار شد، عنوان کرد: در سال 2006 میلادی آمار مصرف کنندگان مواد مخدر 208 میلیون نفر در جهان بوده و این تعداد در سال 2015 با 23 درصد رشد، به 255 میلیون نفر رسیده است.

وی، تصریح کرد: گردش مالی حاصل از ترانزیت مواد مخدر در حهان، سالانه هزار و 500 تا هزار و 600 میلیارد دلار و سود خالص حاصل از آن 500 تا 600 میلیارد دلار است، به همین دلیل بازار مواد مخدر برای سوداگران مرگ، بسیار جذاب است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیان کرد: سال 2006 میزان مصرف کنندگانی که به آخر خط رسیده‌اند 26 میلیون نفر و در سال 2015 حدود 30 میلیون نفر بوده‌اند.

صرامی، با بیان اینکه نرخ شیوع مصرف در سال 2006 از 4.9 درصد در جمعیت 15 تا 64 سال به 5.3 درصد در سال 2015 افزایش یافته است، گفت: سال 2009 تعداد 166 نوع مواد روانگران جدید وجود داشته است و ین تعداد در سال 2017 به 700 نوع افزایش یافته است، بنابراین تولیدات 51 دستگاه فرهنگی کشور نیز باید به همین میزان رشد کند.

وی، از وجود شواهدی مبنی بر اینکه در دهه آینده جامعه بشری با مشکلات جدی ناشی از مصرف مواد مخدر مواجه خواهد شد خبر داد و افزود: بر اسس این شواهد نوجوانان و جوانان، زنان، افراد تحصیلکرده و بیکار، بیشتر در معرض اعتیاد هستند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، گفت: ماری‌جوانا و گل و حشیش بعد از تریاک دومین ماده مخدر کشور است، این در حالی است که بر اینگونه مواد روانگردان به شدت اعتیادآور هستند.

صرامی، با بیان اینکه پیش بینی‌ها نشان می‌دهد اگر به درستی عمل نکنیم در ایران 1404 شمار معتادان به سه میلیون و 316 هزار و 330 نفر افزایش می‌یابد، تصریح کرد: ضرورت دارد که شیوه‌های پیشگیری براسا مطالعات علمی، روزآمد شود.

وی، گفت: درسال 1381 تعداد نیم درصد از نوجوانان کشور گرایش به مصرف مواد مخدر داشتند، این تعداد در سال 1390 به یک درصد و در سال 1394 به 2.1 درصد افزیش یافت.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، بیان کرد: نرخ اعتیاد در میان دانجشویان از یک درصد در سال 81 به 2.6 درصد به 1390 و 5.6 درصد در سال 1394 رسیده است، یعنی نرخ اعتیاد دانشجویان از سال 81 تا 94 حدود 500 درصد رشد داشته است.

صرامی، تأکید کرد: با فروپاشی ارتباطات در نهاد خانوده، 55 درصد از خانواده‌ها سه تا پنج سال بعد از اعتیاد فرزندان، از این مسئله باخبر می‌شوند.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: در کشور افغانستان سطح زیر کشت مواد مخدر از دو هزار و 606 هکتار در سال 1381 با پهار هزار و 212 درصد افزایش به 328 هزار هکتار در سال 1395 رسیده است؛ این در حالی است که ایران دو هزار کیلومتر مرز مشترک با این کشور و پاکستان دارد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، عنوان کرد: میزان برداشت تریاک از این سطح زیرکشت در سال 2001 از حدود 185 تن با چهارهزار و 765 درصد رشد به دو هزر تن در سال 2017 رسیده است.

صرامی، بیان کرد: با حضور آمریکایی‌ها در کشور افغانستان، سطح  زیر کشت مواد مخدر در استان‌های همجوار با ایران افزایش یافته است.

وی، اظهار کرد: بر اساس آخرین تحقیقات در کشور دو میلیون و 802 هزار و 800 نفر مصرف کننده مستمر و یک میلیون و 600 هزار نفر مصرف‌کننده غیر مستمر مواد مخدر وجود دارد.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، تأکید کرد: فقر سیستماتیک اقدامات پیشگیرانه در حوزه اعتیاد باعث شده تا همپای قاچاقچیان و توزیع کنندگان مواد مخدر عمل نکنیم، لازم است همه بخش‌ها هماهنگ با هم عمل کنند.

وی، بیان کرد: جوانان مهارت خودکنترلی را فرانمی‌گیرند، این در حالی است که این شیوه در مبانی دینی نیز مورد تأکید قرار گرفته و کشورهای اروپایی نیز برای آن برنامه‌ریزی کرده‌اند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، عنوان کرد: رشد شتابان جمعیت به همراه نبود آموزش مشکلات زیادی را در حوزه آسیب‌های اجتماعی، از جمله اعتیاد ایجاد می‌کند، بنابراین رشد جمعیت بدون آموزش فرهنگی مشکل‌زا است، این در حالی است که هرروز گونه‌های جدید مواد مخدر و شیوه‌های جدید مصرف، عرضه می‌شود.

صرامی، بیان کرد: ضرورت دارد مدیریت سیستماتیک در کشور فعال‌تر شود و پیوند عمی‌ترین بین مسجد، مدرسه، دانشگاه و سایر نهادهای اجتماعی تقویت شود.

وی گفت: اگر استادان دانشگاه و متولیان وزارت علوم، برای توانمند کردن دانشجویان وارد عمل نشوند، ممکن است این تهدیدات افزایش یابد، لازم است هیئت‌های اندیشه‌ورز در دانشگاه‌ها تشکیل شود و  همه افرد در برابر این بحران، احساس مسئولیت کنند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: زندگی در قرن بیستم بسیار سخت است، در این قرن به دلیل رفتارهای غلط با مشکلاتی مواجه می‌شویم که مخاطرات زندگی را به شدت افزایش می‌دهد که ازجمله آن‌ها می‌توان به اعتیاد و رفتارهای پرخطر جنسی و طلاق و خشنونت، اشاره کرد.

صرامی، بیان کرد: اعتیاد، بزرگترین بحران عصر حاضر و مهمترین تهدید استراتژیک قرن حاضر است؛ مواد مخدر تهدیدی چندوجهی، استراتژیک، چندسببی و سیستماتیک است، به همین دلیل مبارزات پیشگیرانه در شرایط سختی قرار دارد.

 

انتهای پیام/ شهرضا نیوز/پ