صفحه اصلی » اجتماعی » 15 سالگی سن آغاز مصرف مواد مخدر/ متناسب با حجم تهدیدها در فضای مجازی گام برنداشته‌ایم

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر مطرح کرد:

15 سالگی سن آغاز مصرف مواد مخدر/ متناسب با حجم تهدیدها در فضای مجازی گام برنداشته‌ایم

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان اینکه میانگین سنی مصرف مواد مخدر در کشور 24 و در سیستان بلوچستان 19 سال است، البته باید یک اصلاح نگرش کنیم زیرا جرقه شروع مصرف مواد مخدر از 15 سالگی است.

تاریخ انتشار: ۰۸:۴۲ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۱/۲۶

به گزارش صاحب نیوز؛ حمید صرامی شامگاه چهارشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه شهرضا، با اشاره به فعالیت 870 سازمان مردم نهاد در حوزه پیشگیری از مواد مخدر در کشور، گفت: 75 درصد از مواد مکشوفه در شرق کشور است که رقم بی‌بدیلی در جهان است.

وی، بیان داشت: برای کاهش 25 درصدی اعتیاد مقرر شده تمامی 22 دستگاه عضو مرتبط با ستاد مواد مخدر هر کدام در عرصه پیشگیری و درمان گام بردارند.

صرامی، بیان کرد: تمامی پایان نامه‌ها، طرح‌های پژوهشی، کتب و مقاله در حوزه اعتیاد دیجیتال شده و در هفته گذشته کتابخانه دیجیتال ستاد رونمایی شد و دسترسی آسان برای همه امکان‌پذیر است.

وی، با بیان این‌که نرخ مصرف مواد مخدر در سطح دانشجویان بر اساس تحقیق‌های انجام شده پنج درصد است، ادامه داد: هیچ انکار و سکوتی در مخفی کردن آمارهای اعتیاد نداریم و به صورت شفاف آمارها را اعلام می‌کنیم.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به حمایت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر در حوزه پایان نامه‌های دانشجویی، گفت: پایان نامه تحصیلات تکمیلی یکی از ظرفیت‌های بسیار مهم در امر مبارزه با مواد مخدر است که با هماهنگی با وزارت علوم در چهار سال اخیر رشد قابل توجه‌ای در پایان نامه‌ها داشته‌ایم.

صرامی، با بیان این‌که با اقداماتی که انجام شده شیشه از رتبه دوم به سوم تبدیل شده است، عنوان کرد: تولید تریاک در افغانستان از چهار هزار و 800 تن به 9 هزار تن افزایش پیدا کرده است و با وجود مبارزات انجام شده با حجم بیشتری از ورود مواد مخدر به کشور روبه‌رو هستیم.

وی، با بیان این‌که برای پایان نامه‌های ارشد دو میلیون و دکترا چهار میلیون تومان تسهیلات می‌دهیم، اظهار کرد: هزار و 261 اولویت در سایت مبارزه با مواد مخدر عنوان شده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان این‌که در فضای مجازی در حوزه مبارزه با مواد مخدر متناسب با حجم تهدید گام برنداشته‌ایم، گفت: دستگاه‌ها با بهره‌گیری از فضای مجازی که 40 میلیون یوزر از آن استفاده می‌کنند باید استفاده‌های بیشتری از آن کرد.

صرامی، با اشاره به این‌که 51 دستگاه فرهنگی در حوزه پیشگیری از اعتیاد ضعیف عمل می‌کنند، ادامه داد: رسانه ملی در حوزه رسانه‌ها، به طور قطع یک نقش بی‌بدیل دارد.

توجه بیشتر به هنر و ورزش

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با تأکید بر این‌که در بحث دانش و مهارت نیازمند توجه جدی‌تر در اوقات فراغت و غلبه هیجان در نسل جوان هستیم، اذعان کرد: هر چقدر به بحث ورزش و هنر به عنوان دو مؤلفه اثرگذار در شخصیت جوانان پرداخته شود، نسل جوان کمتر به رفتارهای کاذب روی می‌آورند.

صرامی، با اشاره به این‌که سیاست‌های اقتصادی اثر خود را بر روند گرایش افراد به مصرف مواد مخدر داشته است، افزود: اگر در خرده نظام فرهنگی و اجتماعی در مسیر آگاه‌سازی اجتماعی و اعتمادسازی اقدام کنند و در کنار آن خرده نظام فرهنگی نیز وارد عمل شود، افراد به سمت اعتیاد نخواهند رفت.

وی، با بیان این‌که با بیان این‌که اقدامات ورزشی باید در جامعه بیشتر گسترش پیدا کند، بیان کرد: به موازات اداره ورزش و جوانان اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی هم در حوزه مبارزه با مواد مخدر باید فعالیت کند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، عنوان کرد: از سال 92 بحث اجتماعی شدن مبارزه با مواد مخدر رونق گرفت که حدود 69 درصد مردم اعلام آمادگی برای پیوستن به طرح اجتماعی شدن مبازره با مواد مخدر کردند.

صرامی، با بیان این‌که دستگاه‌های دولتی باید به سازمان های مردم نهاد اعتماد بیشتری کنند و کارها را واگذار کنند، ادامه داد: دو هزار و 380 سازمان مردم نهاد جهت‌گیری‌هایی برای مداخله در حوزه مبارزه با مواد مخدر دارند.

وی، با اشاره به این‌که قانون‌گذار در ماده 33 صدا و سیما را موظف کرده برای مداخلات پیشگیرانه برنامه تولید کند، تصریح کرد: اقدامات صدا و سیما متناسب با حجم تهدیدات نیست.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به جایگاه اقتصاد و گرایش افراد به اعتیاد، بیان کرد: خرده نظام‌های اجتماعی و فرهنگی و سیاسی نقش بی‌بدیلی در مبارزه با مواد مخدر دارند، اگر افراد از شغل و درآمد کافی برخوردار باشند گرایش به موضوع اعتیاد کمتر خواهد بود.

صرامی، با اشاره به این‌که آموزش به تنهایی اثرگذار نیست، اظهار کرد: تجمیع نگاه‌ها در پیشگیری اقتصادی، سیاسی و فرهنگی می‌تواند در پیشگیری از مواد مخدر ایفای نقش کند.

وی، بیان کرد: نوع رفتارهای اجتماعی شده نشان داده مردم در آموزش‌ها مشارکت بیشتری دارند، افزود: میزان حضور خانواده‌ها برای آموزش بیشتر شده است.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با تأکید بر این‌که از اصحاب هنر و هنرمندان باید بیشتر استفاده کنیم، تأکید کرد: نرخ شیوع اعتیاد در سن 15 تا 64 سال در استان اصفهان 2.42 درصد است که از متوسط نرخ شیوع کشور پایین‌تر است نرخ اعتیاد در دانشگاه‌های استان نیز پایین‌تر است.

صرامی، با تأکید بر این‌که باید در حوزه پیشگیری در خانواده‌ها و مدارس سرمایه‌گذاری کرد، عنوان کرد: هر چقدر در حوزه پیشگیری کار کنیم برنده هستیم.

وی، با بیان این‌که ایستگاه شهید امامی شهرضا ایستگاه مصوب قاچاق است، گفت: این ایستگاه مشمول اعتبارات ستاد مبارزه با مواد مخدر نمی‌شود.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان این‌که دستگاه‌های دولتی اعتباراتی را برای پیشگیری از مواد مخدر دریافت می‌کنند، گفت: جهت‌گیری‌های اعتبارات در چند سال اخیر نشان می‌دهد شرایط در حوزه پیشگیری بهتر شده اما کافی نیست.

صرامی، با بیان این‌که در بحث پیشگیری چند رکن به عنوان ارکان اساسی پیش‌بینی شده است، تأکید کرد: مبحث اول مهارت و توانمندسازی دانش آموزان و دانشجویان است.

وی، با اشاره به این‌ که در این جهت‌گیری بودجه و امکانات و برنامه‌ریزی‌ها رکن اساسی پیشگیری از اعتیاد تلقی شد، افزود: اعتبارات پیشگیری از مواد مخدر 20 میلیارد تومان است که این بودجه را دبیرخانه ستاد مبارزه با مواد مخدر به دستگاه‌ها اختصاص می‌دهد و ردیف‌هایی هم از طریق سازمان اجتماعی کشور اختصاص پیدا می‌کند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان این‌که اعتیاد از سوی رهبر معظم انقلاب در بین پنج آسیب اجتماعی احصا شده به عنوان نخستین آسیب تعیین شده است، اظهار کرد: جهت‌گیری‌های رهبر معظم انقلاب در جلسه سران قوا، رویکرد پیشگیری اولیه از اعتیاد به عنوان رکن اساسی مبارزه با مواد مخدر بیان شد.

انکار و اغراق در موضوع اعتیار زنان ممنوع!

صرامی، با بیان این‌که گرایش دختران و زنان به مصرف مواد مخدر در 12 سال اخیر نگرانی‌هایی ایجاد کرده است، اضافه کرد: نباید با نگاه انکارآمیز و اغراق‌آمیز در اعتیاد زنان رفتار کنیم.

وی، با تأکید بر این‌که وزارت علوم، آموزش و پرورش و صنعت باید مداخلات بیشتری در حوزه پیشگیری از مواد مخدر داشته باشند، ادامه داد: مداخلات باید برای دختران و زنان در مدارس، دانشگاه‌ها و محیط‌های صنعتی افزایش پیدا کند و اگر گام جدی برنداریم با مشکل مواجه می‌شویم.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با اشاره به این‌که 15 درصد از جامعه در پوشش پیشگیری از مواد مخدر قرار دارند، گفت: 85 درصد از جامعه به عنوان یک ظرفیت باقی مانده و مداخلات پیشگیرانه برای آن‌ها اتفاق نیافتاده است.

صرامی، با اشاره به این‌که تریاک نخستین الگوی مصرف است، اظهار کرد: ماری جوانا و حشیش با 11.9 درصد دومین و شیشه با 8.3 درصد سومین و هروئین فشرده چهارمین الگوی مصرف در کشور هستند.

وی، با بیان این‌که در جامعه جهانی در حوزه پیشگیری از مواد مخدر برای هر فرد 20 دلار و در ایران یک دلار هزینه می‌شود، بیان کرد:  نیازمند تقویت بودجه در این بخش هستیم.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان این‌که بر اساس آخرین مطالعات انجام شده میانگین سنی مصرف مواد مخدر در کشور 24 و در سیستان بلوچستان 19 سال است، گفت: باید یک اصلاح نگرش کنیم چرا که جرقه شروع مصرف مواد مخدر از 15 سالگی است.

صرامی، با بیان این‌که 27 درصد از جامعه دارای نگرش مثبت و 15 درصد میل به مواد مخدر دارند که باید اقدامات پیشگیرانه انجام داد، عنوان کرد: شیوع مصرف مواد مخدر با نرخ 5.4 درصد در جمعیت 15 تا 64 سال دو میلیون و 802 هزار و 800 نفر مصرف کننده مستمر و یک میلیون و 600 هزار نفر مصرف‌کننده غیر مستمر مواد مخدر وجود دارد.

وی، با بیان این‌که مبحث دوم توجه به آموزش خانواده‌ها و توجه به کارمندان و کارگران است، تصریح کرد: در بحث توانمندسازی برای دانش آموزان گام‌های اساسی برداشته شده و در 31 استان کشور دو هزار و 380 نفر از مربیان آموزش و پرورش در این رابطه آموزش دیده‌اند تا در دبیرستان‌ها، خانواده‌ها و دانش آموزان مداخله کنند.

مدیرکل دفتر تحقیقات و آموزش ستاد مبارزه با مواد مخدر، با بیان این‌که سن 15 سالگی به عنوان یک سن بحرانی باید مورد توجه واقع شود که در این زمینه مداخله جدی در دبیرستان‌ها را آغاز کرده‌ایم، اظهار کرد: شش دهم درصد از جامعه 26 میلیونی زنان 15 تا 64 سال 156 هزار نفر مصرف کنندگان مواد مخدر هستند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اصفهان، نیز در ادامه جلسه با اشاره به ایستگاه شید امامی شهرضا، گفت: این ایستگاه دستاوردهای خوبی در حوزه کشفیات مواد مخدر داشته است اما امکانات آن زیر صفر است.

مجتبی هادیزاده، بیان کرد: در سال‌های 94 و 95 کل کشفیات این ایستگاه هفت تن بوده اس که 9 درصد از کل کشفیات استان را به خود اختصاص داده است با وجودی که ایستگاه مواد مخدر نبوده اما کشفیات خوبی داشته است.

وی تصریح کرد: یکهزار و 800 کیلو انواع مواد مخدر در 9 ماهه سال 96 در ایستگاه شهید امامی شهرضا کشف و ضبط شده است که هفت درصد از کفیات استان را به خود اختصاص داده است.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99