صفحه اصلی » مذهبی » حضرت فاطمه(س) یک شخصیت انقلابی بود

استاد حوزه و دانشگاه عنوان کرد:

حضرت فاطمه(س) یک شخصیت انقلابی بود

حضرت فاطمه (س) شخصیتی مومن و انقلابی بود چرا که ایشان برای تحقق آرمان هایی که به آن اعتقاد داشتند ایستادگی کردند، حتی مبارزه کردند و در این راه به شهادت رسیدند.

تاریخ انتشار: ۱۴:۴۶ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱

به گزارش صاحب نیوز؛ ایام مختلف مذهبی فرصتی است تا با تعمق در شخصیت و ویژگی های روحی و جسمی بزرگان دینی، بیشتر آنان را بشناسیم و برای ترویج ویژگی های بارز روحی و شخصیتی آنان تلاش کنیم.

یکی از بزرگترین و تأثیرگذارترین شخصیت های عالم اسلام حضرت فاطمه (س) است که نه تنها در دوران صدر اسلام، بلکه در طول 14 قرن تاریخ این دین الهی، همواره ردّ پایی از او احساس می شود.

سالروز شهدت آن حضرت فرصتی تا به نقش و جایگاه ایشان در ترویج معارف اسلامی و تثبیت جایگاه این دین بزرگ آسمانی در جامعه بشری، بیشتر توجه کنیم؛ به همین منظور با حجت لاسلام محمدرضا ایمانپور – استاد حوزه و دانشگاه، گفت و گویی را انجام داده ایم:

همواره این سوال در ذهن مسلمانان وجود داشته است که چرا مزار شخصیت بزرگی همانند حضرت زهرا (س) مخفی است، پاسخ شما به این پرسش چیست؟

این مسئله به خواست خود ایشان انجام شد، آن حضرت در آخرین دقایق عمر در وصیتی که به حضرت علی (ع) داشتند، فرمودند که مزار مرا پنهان و مرا شبانه دفن کن. این مسئله بنا بر مقتضیات زمان و تحلیل ایشان از آن مقتضیات انجام شد که همواره از سوی همه شیعیان به ویژه علم و مفسران و تاریخ نگاران اسلامی، مورد تأیید و احترام بوده است.

نقش حضرت زهرا (س) در صدر اسلام و تثبیت این آیین در جامعه بشری چیست؟

زمانی می توانیم نقش حضرت زهرا (س) را به درستی تحلیل کنیم که از جایگاه زن در دوران جاهلیت عرب آگاهی داشته باشیم. پیامبر اسلام (ص) جامعه عرب عصر جاهلیت را از جامعه ای زن ستیز، به جامعه ای تبدیل کرد که در آن کرامت و جایگاه حقیقی زن شناخته می شد.

حضرت زهرا (س) نماد روشنفکری اسلامی درباره نقش زن در جامعه است به این معنا که آنچه پیامبر اسلام (ص) و قرآن از یک زن مسلمانان انتظار داشتند در وجود ایشان متجلی شد به همین دلیل در فرهنگ اسلامی حضرت زهرا (س) به عنوان سرور زنان عالم شناخته می شود.

ایشان در دوران صدر اسلام، جامعه مسلمانان را از یک انحراف بزرگ نجات داد و تلاش کرد با تبیین جایگاه ولایت و امامت وقایعی را در تاریخ اسلام به ثبت برساند که هرزمان مرور می شود، نقش ولایت نیز مورد توجه قرار می گیرد.

به عقیده برخی تحلیلگران تاریخ اسلام، واقعه عاشورا تحت تأثیر فرهنگ فاطمی رخ داده است، نظر شما در این خصوص چیست؟

تنها واقعه عاشورا تحت تأثیر فرهنگ فاطمی نبوده، بلکه همه رخدادهایی که به نوعی باهدف احیای تعالیم سلامی و ترویج فرهنگ ولایتمداری انجام شده، تحت تأثیر این فرهنگ بوده است.

حضرت فاطمه (س) یک انقلابی بود، ایشان برای تحقق آرمان هایی که به آن اعتقاد داشتند ایستادگی کردند، حتی مبارزه کردند و در این راه به شهادت رسیدند بنابراین همه پیروان ایشان تلاش کردند تا در عمل هم از ایشان تبعیت کنند. آخرین نمونه آن قیام امام خمینی(ره) برای ایجاد حکومت عدل اسلامی بود که آن هم تحت تأثیر فرهنگ فاطمی بود.

چرا برخی تلاش می کرده اند تا نقش حضرت زهرا (س) را در تاریخ اسلام، کمرنگ جلوه دهند؟

این دشمنی تنها مختص ایشان نبوده است و همه بزرگان دینی ما به نوعی به این سرنوشت دچار شده اند. همه کسانی که در عصر خود انسانهای بزرگی بوده اند و کارهای جاودانه ای در طول تاریخ انجام داده اند، دشمنانی داشته اند؛ اما آنچه واقعیت دارد آن است که حضرت زهرا (س) اجازه نداد معارف دینی پس از رحلت رسول الله منحرف شود و از فرزندان خود نیز شخصیت هایی انقلابی تربیت کرد که در برابر استکبار و ظلم ایستادگی کردند، همین تعالیم نسل به نسل در خاندان امامت استمرار پیدا کرد.

به نظر شما چگونه می توان شخصیت حضرت فاطمه (س) را به جوانان نسل سوم و چهارم انقلاب نیز معرفی کرد؟

اگر هدف از طرح این سوال ان است که بگوییم جوانان نسل های سوم و جهارم انقلاب از معارف فاطمی اطلاع ندارند و ما وظیفه داریم به انان بیاموزیم باید بگوییم که این تصور غلط است زیرا این نسل ها در فضای انقلاب رشد کرده اند، هر روز سخنان رهبر مظعم انقلاب درباره شخصیت های بزرگ دینی همچون حضرت فاطمه (س) را شنیده اند و با بیش از نسل های گذشته با احکم دینی آشنایی دارند.

اما نهادهای فرهنگی و رسانه ها و علما در این زمان رسالت مهمتری برعهده دارند، آنان باید به شبهاتی که درخصوص شخصیت حضرت فاطمه(س) و سایر بزرگان مطرح می شود پاسخ دهند زیرا جوان امروزی روحیات پاک دینی دارد اما وقتی سوالی هم در برابر او قرار گرفت، باید بتواند به آن پاسخ مناسب بدهد؛ بنابراین ایجاد و توسعه مراکز پاسخگویی به شبهات در این زمان بیش از هر موقع دیگری احساس می شود.

چگونه می توان با استفاده از فرهنگ فاطمی با تهاجم فرهنگی دشمن مقابله کرد؟

فقط کافی است شخصیت حضرت زهرا(س) را آنگونه که بوده و به درستی معرفی کنیم آنوقت همه تبلیغات ضدفرهنگی دشمن خود به خود ناکارآمد خواهد شد؛ برای انجام این منظور هم علما و دانشمندان بسیار خوبی در حوزه های علمیه و دانشگاه ها تربیت شده اند که باید از ظرفیت آنان استفاده شود.

در دوران پس از انقلاب اسلامی بسیاری از ابعاد وجودی حضرت زهرا (س) شناخته شد و جامعه هم از آن به خوبی استقبال کرد، اما لازم است در این زمینه بیشتر تلاش کنیم چون ابعاد وجودی هریک از معصومین، بسیار گسترده و نیازمند سالها تحقیق و تحلیل است.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد