43
۲۲:۴۳ - سه شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱

کارشناس دینی:

مقام حضرت زهرا(س) در پیشگاه خداوند والا و ارزشمند است

استاد حوزه علمیه،گفت: براساس روایتی، خداوند پنج نور مقدس در عرش الهی را بر محور حضرت زهرا(س) برای حضرت آدم(ع) تعریف و تبیین می کند که نشان از مقام ارزشمند و والای آن بانو در پیشگاه خداوند است.

به گزارش صاحب نیوز؛ به  نقل از مباحث،حجت الاسلام سعید همت در  گفت وگو با خبرنگار این پایگاه خبری، پیرامون سالروز شهادت بانوی مکرم اسلام و ارج و قرب آن بانو در عالم هستی با بیان روایتی از پیامبر اکرم (ص) عنوان کرد: حضرت رسول فرمودند ای فاطمه(س) هرکس بر تو صلوات بفرستند خداوند گناهانش را می بخشد و خدا هر کسی را که به تو ای  فاطمه صلوات بفرستد در روز قیامت به من   ملحق می کند.

وی با اشاره به کتاب فاطمه زهرا(س) از علامه امینی اظهار کرد: براساس روایتی که دراین کتاب آمده است، وقتی خداوند حضرت آدم (ع) را خلق کرد دستور داد ملائکه بر او سجده کنند پس همه غیر از ابلیس سجده کردند.

استاد حوزه  افزود: حضرت آدم(ع) صحنه ای را دید که همه ملائکه به او سجده می کنند و حتی شیطانی  که سالها به درگاه خداوند عبادت کرده بود سبب اینکه  به حضرت آدم(ع) سجده نکرد از درگاه خدا رانده شد، حضرت آدم(ع)  دچار غرور شد و از خداوند سوال کرد آیا برتر از من نیز آفریده ای.

وی ادامه داد:  اما چون سوال حضرت آدم(ع) نابجا بود خداوند پاسخ نداد، بنابراین حضرت آدم(ع) سه بار سوال خود را تکرار کرد که خداوند پاسخ داد آری.

حجت الاسلام همت با اشاره به اینکه حضرت آدم(ع)  از این پاسخ خدا حیران شد، ابراز کرد: حضرت آدم(ع)  دید همه مخلوقات که به او سجده می کنند پس چه کسی از او باید برتر باشد، در این هنگام خداوند به ملائک که حجابهای عرش الهی را داشتند فرمود حجابها را کنار بزنید و حجابها برداشته شد پس آدم به بالای عرش الهی نگاه کرد دید پنج نور الهی محمد و آل محمد است.

وی اظهار کرد: حضرت آدم (ع) پس از مشاهده پنج نور مقدس از خدا سوال کرد این پنج تن چه کسانی هستند که خداوند پاسخ داد، فاطمه(س) و پدر فاطمه و شوهر فاطمه و فرزندان فاطمه، اینگونه تعریف کردن خداوند که حضرت زهرای مرضیه(س) محور قرارداشت، خود حاوی پیامی است.

استاد حوزه بیان کرد: در صورتی که خداوند می توانست بفرماید رسول خدا و فرزندانش هستند که این نشانگر مقام والای حضرت زهرا سلام الله علیها است.

وی با بیان اینکه حضرت آدم (ع) پس از مشاهده پنج نور مقدس حسرت خورد عنوان کرد: خداوند به حضرت آدم(ع) گفت ناراحت نشو که این پنج تن از نسل تو هستند پس حضرت آدم(ع) با شنیدن این جمله خشنود شد براین اساس مقام حضرت زهرا(س) در دنیا و آخرت یک مقام استثنایی است و اینکه مادر، همسر و دختر ولی الله هستند از برترین صفات و فضائل ایشان است.

انتهای پیام/ ن