صفحه اصلی » مذهبی » نقش خانواده ها و متولیان فرهنگی در جلوگیری از دین گریزی در جامعه/ ضرورت معرفی چهره زیبای دین به نسل جوان

در کارگاه بسیج جامعه زنان مطرح شد؛

نقش خانواده ها و متولیان فرهنگی در جلوگیری از دین گریزی در جامعه/ ضرورت معرفی چهره زیبای دین به نسل جوان

کارشناس مذهبی گفت: آنچه در جامعه امروز بسیار مهم است ایجاد موجی سهمگین و توفنده در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان در همه موارد و به خصوص فضای مجازی و ارائه چهره زیبای دین و زدودن غبار خرافات و کژاندیشی هاست و در این صورت دین با جذابیت فوق العاده ای که دارد جوانان را به خود جذب می کند.

تاریخ انتشار: ۱۸:۰۳ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۳

به گزارش صاحب نیوز؛ پیش از ظهر امروز کارگاه آموزشی با موضوع علل کمرنگ شدن اعتقادات دینی فرزندان در برخی خانواده ها و چگونگی تقویت باورهای دینی با حضور اعضای شورای قشر و کارگروه بانوان در نمازخانه حوزه حضرت معصومه (س) فریدن برگزار شد.

حجت الاسلام مالک اکبری، در این نشست ضمن تقسیم بندی عوامل دین گریزی جوانان به دو گروه بیرونی (محیطی) و درونی (فردی) اظهار کرد: از جمله عوامل محیطی می توان به نارسایی عوامل مؤثر در معنویت گرایی نام برد که خود شامل مواردی مانند جایگزینی تعلیم به جای تفکر، عدم توجه به حس کاوش و حقیقت جویی، غفلت از تغییر آداب زمان در تربیت و سرکوب غرائز می شود.

مدرس حوزه علمیه و کارشناس مذهبی با توضیح موارد یاد شده افزود: از دیگر این عوامل محیطی می توان به تهاجم فرهنگی، عدم اجرای فریضه امر به معروف و نهی از منکر، عدم تأمین نیازهای اولیه، رواج خرافه پرستی در دین و هوا پرستی ها و منفعت طلبی ها اشاره کرد.

وی با اشاره به عوامل فردی مانند گرایش به سوی تمایلات و هواهای نفسانی، ضعف بینش دینی افراد و ضعف بنیان های دینی خانواده ها گفت: در هر حال هر یک از عوامل مذکور منشأ دین گریزی است و این پدیده عواقب نامطلوب و جبران ناپذیر دیگری در پی دارد.

وی ادامه داد: از عواقب این پدیده می توان به سست شدن بنیادهای اخلاقی خانواده ها، از دست دادن روحیه ایثارگری و شجاعت در رفع مشکلات همنوعان و در مقابله با دشمنان، عدم حساسیت درمقابل وابستگی سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و.. به بیگانگان و بی تفاوتی درمقابل ظلم و تبعیض و بی عدالتی نام برد.

حجت الاسلام اکبری در ادامه با توضیح برخی از عوامل دیگر در این پدیده گفت: روند تغییر ارزش ها در جامعه، تبلیغات سوء دشمنان و ایجاد شبهه های متعدد درباره دین که گاهی بی پاسخ مانده و و در ذهن برخی جای گرفته است، روش های نادرست در آموزش دینی در دوران کودکی و نوجوانی و ناکارآمدی برخی از مدیران جامعه در اجرای برنامه های اعلام شده حکومت دینی و بی پاسخ ماندن نیازهای اجتماعی جوانان از قبیل ازدواج، اشتغال، مسکن و.. از دیگر مسائلی است که باید مورد بررسی قرار گیرد.

وی همچنین از عدم توزیع عادلانه امکانات و فرصت ها در برخی ادارات و دستگاه های کشور، عملکرد منفی و نامطلوب بعضی از دستگاه های فرهنگی و میدان دادن به افراد غیر معتقد به نظام اسلامی و ترویج فرهنگ غربی از سوی آنان و عملکرد و رفتار نامناسب گروهی از شاغلان در دستگاه ها و نهادها که باعث پیدا شدن تعارض و شکاف بین گفتار و عمل آنان شده و موجب بدبینی مردم شده است به عنوان دیگر عوامل یاد کرد.

وی تصریح کرد: کم کاری رسانه های جمعی در تولید برنامه های سالم و جذاب و مفیدی که بتواند اوقات فراغت جوانان را پُر کند و آنان را از توجه به برنامه های ضد اخلاقی و فاسد بیگانه بازدارد و مشکل انتقال ارزش های نسل اول انقلاب و دستگاه های فرهنگی به نسل های بعد و حتی تعمیق آن ها برای نسل اول انقلاب و.. موجب فاصله گرفتن تدریجی برخی افراد جامعه و به خصوص جوانان از ارزش های اسلامی است.

سخنران این جلسه با توضیح موارد یاد شده و اشاره به برخی احادیث سختی دینداری در آخرالزمان گفت: در کتاب الزام النصاب آمده است که پیامبر می فرمایند: فروریختن دین به دنیاست و در آن وقت قلب مؤمن درونش آب می شود مثل آب شدن نمک در آب، زیرا منکرات را می بیند و قدرت جلوگیری و تغییر آن را ندارد. مؤمن در میان آن ها با ترس و لرز راه می رود، که اگر حرف بزند او را می خورند و اگر ساکت شود، دق مرگ می شود.

وی در بخش دیگر این جلسه به برخی راهکارهای مقابله با دین گریزی از قبیل نقش خانواده ها، متولیان و دستگاه های فرهنگی در برنامه ریزی صحیح و اصولی و تقویت مبانی دینی و تربیت آنان بر اساس الگوها و معیارهای صحیح اسلامی و غنی سازی متون آموزشی متناسب با نیازهای جامعه و ارزش های اسلامی و اهمیت به بُعد پرورش (تربیت) در نظام تعلیم و تربیت، برطرف کردن مشکلات و معضلاتی مانند ازدواج، اشتغال، امکانات و.. که جوانان با آن مواجه اند و.. اشاره کرد.

وی افزود: مواظبت از خطر دگرگونی در هویت فرهنگی و گرایش های نسل جدید از مواردی است که باید به آن توجه داشت زیرا از خطرات جدی فرهنگ مهاجم غرب این است که جوانان را چنان به سوی تمایلات شهوانی و آزادی های جنسی سوق می دهد که اساسا گرایش به دین و دیانت در آنان رنگ می بازد و دیگر حق و باطل برای آنان چندان اهمیتی ندارد.

وی در پایان گفت: آنچه در جامعه امروز بسیار مهم است ایجاد موجی سهمگین و توفنده در برابر تهاجم فرهنگی دشمنان در همه موارد و به خصوص فضای مجازی و ارائه چهره زیبای دین و زدودن غبار خرافات و کژاندیشی هاست و در این صورت دین با جذابیت فوق العاده ای که دارد جوانان را به خود جذب می کند.

انتهای پیام/ دیار اقوام/پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد