n82744841-72017872
۰۹:۴۸ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۹

در نشست خبری روز جهانی کلیه مطرح شد؛

تعداد بیماران کلیوی رو به افزایش است/ وجود دو هزار و ۵۱ بیمار کلیوی در اصفهان

دو هزار و ۵۱ بیمار کلیوی در اصفهان وجود دارد که از این تعداد ۷۸۰ نفر زن و هزار و ۲۷۰ نفر مرد هستند.

به گزارش صاحب نیوز؛ به نقل از صدای سلامت، رئیس مرکز تحقیقات بیماری ‌های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان روز گذشته در نشست خبری روز جهانی کلیه، اظهار کرد: هر سال دومین پنجشنبه مارس روز جهانی کلیه نامگذاری شده و حدود هفت سال است که گرامیداشت این روز در اصفهان برگزار می‌ شود.

مژگان مرتضوی ادامه داد: شعار امسال «سلامت بانوان و کلیه» است که در این زمینه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با همکاری خیریه حضرت ابوالفضل (ع) برنامه‌هایی را پیش‌ بینی کرده است.

وی افزود: برگزاری سمینار علمی 10 اسفند ماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با سخنرانی آموزشی و برگزاری همایش روز جهانی کلیه را 17 اسفند ماه در میدان امام اصفهان برنامه ریزی کرده ایم که همراه با ارائه آموزش‌ هایی برای جلوگیری از بیماری‌ های کلیوی است.

*ناامیدی ناشی از بیماری مسئله اصلی بیماران است

رئیس مرکز بیماری‌ های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به مشکلات بیماران کلیوی، تصریح کرد: مشکل بزرگ بیماران کلیوی مشکلات روحی است، طوریکه ناامیدی ناشی از بیماری مسئله اصلی بیماران است و یکی از وظایف اصلی ما افزایش آگاهی برای امیدبخشی به این بیماران است.

مرتضوی با بیان این‌ که مشکلات وجود دارد ولی قابل حل است، خاطر نشان کرد: بیماری در صف دیالیز در حال حاضر نداریم، دارو هم در حال حاضر وجود دارد و خیلی از داروهای مورد نیاز را شرکت‌ های ایرانی تهیه می‌ کنند.

وی با اشاره به این که بیماری کلیه ممکن است بدون علامت پیش روی کند، گفت: مرکز تحقیقات دانشگاه، بررسی شیوع بیماری‌ های کلیوی را در دست اقدام دارد و به مردم آموزش‌ هایی داده می‌ شود.

رئیس مرکز بیماری ‌های کلیوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: مهم ترین مسئله این است که نوع بیماری های کلیوی در اصفهان باید شناساییی شود و بعد از آن سیاست‌ گذاری‌ های لازم انجام شود.

مرتضوی با اشاره به همکاری ارگان ها و سازمان ها در همایش روز جهانی کلیه، اظهار کرد: امسال با همکاری هیئت ورزشی بیماران خاص اصفهان همایش مردمی روز جهانی کلیه با حضور ورزشکارانی که پیوند عضو انجام داده‌اند برگزار می‌ شود و از تجربیات آن‌ ها برای امیدبخشی به بیماران استفاده خواهد شد.

*امکان بروز بیماری کلیوی از بدو تولد وجود دارد

عضو مرکز تحقیقات بیماری ‌های کلیوی اصفهان هم در این نشست، گفت: شعار «سلامت بانوان و کلیه» به صورت هماهنگ و بین‌ المللی است،  چرا که نمی شود به همه مسائل با هم پرداخته شود که امسال نیز هماهنگی بین‌ المللی شده است که همه در زمینه سلامت بانوان فعالیت داشته باشند.

شهرام طاهری ادامه داد: بانوان نیمی از جمعیت جامعه هستند که سلامت جامعه و تک تک افراد در نسل بعدی را به عهده دارند.

وی افزود: همچنین خانم ها در معرض خطر بیماری‌ های خاصی هم هستند و مسأله بارداری برای آن‌ ها مطرح است که باید به صورت جدی به مسائل آن‌ ها پرداخته شود.

این فوق تخصص نفرولوژی با بیان این که امکان بروز بیماری کلیوی از بدو تولد وجود دارد، تصریح کرد: اهمیت دادن به سلامت بانوان تحت عنوان شاخص‌ های سلامت بارداری و حفظ نوزادان در بدو تولد یکی از شاخص‌های مهم سلامتی کشوراست.

عضو مرکز تحقیقات بیماری ‌های کلیوی اصفهان ادامه داد: نکته خیلی مهم در بیماری‌ های کلیوی لزوم تشخیص زود هنگام این بیماری‌ است، به همین منظور افراد در معرض خطر ازجمله افراد مبتلا به فشارخون، دیابت، سنگ کلیه و افرادی که داروهای جدید استفاده می‌ کنند باید نسبت به انجام آزمایش‌ های دوره‌ ای اقدام کنند.

*10 درصد بیماران کلیوی تشخیص داده شده‌ اند

طاهری با اشاره به این‌ که 10 درصد بیماران کلیوی تشخیص داده شده‌ اند، گفت: هدف از طرح‌ های تحقیقاتی حوزه بیماری‌ های کلیوی پیشگیری و شناسایی افرادی است که در معرض خطر بیماری‌ های کلیوی هستند.

وی با تأکید بر این که ساختن مراکز دیالیز هم برای بیمار و هم برای کشور بسیار هزینه‌ بر است، افزود: پیشگیری به این خاطر خیلی مهم است و به دنبال انجام تحقیقاتی برای بررسی شیوع بیماری کلیوی هستیم.

این فوق تخصص نفرولوژی با اشاره به این که تعداد بیماران کلیوی در اصفهان رو به افزایش است، خاطر نشان کرد: آمار دقیق از بیماران کلیوی و علت افزایش این بیماری در استان در دست نیست اما طرح تحقیق در خصوص عوامل افزایش بیماری کلیوی در استان به‌ زودی انجام می‌ شود.

عضو مرکز تحقیقات بیماری ‌های کلیوی اصفهان بیان کرد: آلودگی آب و هوا، استفاده از داروهای جدید، بی تحرکی، چاقی، پیر شدن جامعه و دردهای استخوانی و مفصلی از جمله دلایل این موضوع هستند، همچنین بیشترین عامل مرگ در بیماران دیالیزی مشکلات قلبی است.

طاهری با اشاره به انجام موفقیت‌ آمیز دو عمل پیوند کلیه و کبد در اصفهان، گفت: پیوند عضو از دهنده زنده در حال کمرنگ شدن است و امیدواریم با فرهنگ سازی، اهداء عضو بیش‌ از پیش نهادینه شود.

*دو هزار و 51 بیمار کلیوی در اصفهان داریم

مسئول گروه بیماری های خاص در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، در ادامه این نشست خبری، بیان کرد: دو هزار و 51 بیمار کلیوی در اصفهان داریم که از این تعداد ۷۸۰ نفر زن و هزار و 270 نفر مرد هستند.

شهربانو مظاهری ادامه داد: بیماران همودیالیز در 34 مرکز در استان اصفهان پذیرش می‌ شوند که 9 مرکز همودیالیز در اصفهان و مابقی در سایر شهرستان‌ ها خدمت رسانی می کنند، از این بیماران 50 درصد در شهرستان‌ ها و 50 درصد در اصفهان هستند.

وی افزود: 424 تخت همودیالیز در استان اصفهان داریم که حدود 201 تخت در اصفهان و ۲۲۳ تخت در شهرستان‌ ها است.

مسئول گروه بیماری های خاص در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، تصریح کرد: 72 درصد خدمات مربوط به دیالیز در مراکز دولتی و دانشگاهی، 21 درصد در مراکز وابسته به خیریه‌ ها و هفت درصد هم در مراکز وابسته به ارگان‌ ها مانند بیمارستان صدوقی هستند.

مظاهری با بیان این که 300 تخت از مجموع تخت‌ های دیالیز توسط خیران تهیه شده است، گفت: دیالیز با دو روش یکی خونی که همان همودیالیز است و دیگری دیالیز صفاقی انجام داده می‌ شود که در روش صفاقی بیمار این کار را با آموزش در خانه روزی سه چهار بار در روز انجام می‌ دهد.

وی افزود: 234 بیمار دیالیز صفاقی در اصفهان داریم اما با توجه به این‌ که در روش همودیالیز در هر جلسه حداقل 120 لیتر آب شهر مصرف می‌شود، روش دیالیز صفاقی به شرط رعایت کامل موارد بهداشتی برای بیماران به صرفه‌ تر است.

مسئول گروه بیماری های خاص در معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ادامه داد: نسبت تعداد بیماران همودیالیز  یک شاخص برای همودیالیز در دنیا است.

به گفته وی، در دنیا شاخص همودیالیز 4.1 است که در اصفهان این شاخص 4.8 بوده که مطلوب است.

مظاهری با بیان این که با اضافه شدن تخت‌ های دیالیز این شاخص بهبود خواهد یافت، خاطر نشان کرد: تعداد تخت دیاالیز را با کمک خیریه حضرت ابوالفضل به 85 تخت خواهیم رساند، همچنین در بیمارستان حجتیه هم 36 تخت اضافه خواهد شد.

* 565 بیمار دیالیزی تحت پوشش خیریه حضرت ابوالفضل(ع)

مدیر عامل انجمن خیریه خدمات درمانی حضرت ابوالفضل(ع) هم در این نشست خبری، اظهار کرد: خیریه حضرت ابوالفضل (ع) سال ۶۷ با هدف کمک‌ های ملی، آموزشی و درمانی به بیماران تأسیس شد که هم اکنون ۱۷ هزار پرونده نرم‌افزاری از بیماران کلیوی در خیریه حضرت ابوالفضل وجود دارد.

احمد دردشتی ادامه داد: گروه‌ هایی به منزل خانواده‌ های نیازمند پیوند عضو می‌ رفتند و با دریافت مبالغی و واسطه شدن پیوند کلیه انجام می‌ شد، اما این کار در سال 69 در استان اصفهان کنترل و دلال‌ بازی برچیده شد.

وی با اشاره به تأمین همه درآمدهای این خیریه از طریق کمک‌ های مردم و خیران، افزود: ۵۶۵ بیمار دیالیزی در سطح استان تحت پوشش خیریه حضرت ابوالفضل(ع) قراردادند.

مدیر عامل انجمن خیریه خدمات درمانی حضرت ابوالفضل(ع) گفت: این بیماران در گذشته برای تأمین هزینه‌های ایاب و ذهاب خود مشکل داشتند که به همت خیرین و با قرارداد میان خیریه حضرت ابوالفضل (ع) و تعاونی فرهنگیان از سه سال گذشته ۷۰ خودرو بدون آرم در خدمت بیماران قرار گرفته است.

دردشتی ادامه داد: هر بیماری که در خیریه پرونده داشته باشد اگر خودیاری نداشته باشد در اولویت پیوند است، همچنین بیماران در زمینه اقتصادی و فرهنگی نیز توسط خیریه حمایت می‌ شوند چرا که خیریه به این نتیجه رسیده است که باید کمک بیشتری در اختیار بیماران قرار گیرد.

وی افزود: ۱۳۰ تا ۱۸۰ پیوند کلیه در هر سال انجام می‌ شود که ۴۶ درصد این پیوندها از روش اهداء عضو پیوند می‌ شود، تا کنون 3 هزار و 560 بیمار کلیوی مورد پیوند قرار گرفتند و دارو، درمان، تغذیه و نشست آموزشی برای بیماران کلیوی در خیریه جاری است.

مدیرعامل خیریه حضرت ابوالفضل(ع) با بیان این که خیریه برای کمک به بیماران نیازمند مرز نمی‌شناسد، گفت: ما از دیگر شهرها مانند مشهد، کیش، همدان و اهواز پذیرش بیمار و ارائه خدمات داشته‌ ایم، همچنین امیدواریم با بهره‌ برداری از مرکز بیماری‌ های کلیوی خیریه حضرت ابوالفضل (ع) خدمت‌ رسانی بهتری به همشهریان و بیماران کلیوی داشته باشیم.

*مرکز تخصصی بیماران کلیوی در اصفهان افتتاح می شود

مدیر داخلی خیریه حضرت ابوالفضل (ع) هم با بیان این که بیماران دیالیزی در حال افزایش هستند، گفت: سال ۶۸ تعداد مراکز دیالیز استان سه مرکز و در حال حاضر ۳۴ مرکز است، این افزایش گویای روند پرسرعت افزایش بیماران کلیوی است.

حسن آجودانیان با اشاره به این که دستگاه‌ های همودیالیز گران‌ قیمت است و باید از خارج وارد شود، ادامه داد: ۴۲۰ دستگاه دیالیز در استان وجود دارد که ۲۷۰ دستگاه توسط خیران و مردم تأمین‌ شده است.

وی افزود: خیریه حضرت ابوالفضل (ع) به دلیل نیاز رو به افزایش بیماران، اقدام به ساخت مرکز بیماران کلیوی کرد که با هزینه ساخت بالغ‌ بر ۲۰ میلیارد تومان و هزینه تجهیز ۱۵ میلیارد تومان در خیابان امام خمینی به بهره‌ برداری می‌ رسد.

مدیر داخلی خیریه حضرت ابوالفضل (ع)، گفت: این مرکز دارای ۸۸ تخت همودیالیز و تمامی خدمات جانبی مورد نیاز بیماران کلیوی ازجمله پلی کلینیک، مرکز بازتوانی است.

آجودانیان با اشاره به دیگر خدمات در این مرکز، خاطر نشان کرد: این مرکز همچنین پلی‌ کلینیکی است که قسمت قلب، داخلی و غدد دار و کارهای آموزشی و تحقیقاتی را نیز در نظر داریم که داشته باشیم که خیریه آمادگی حمایت از تحقیقات را هم اعلام کرده است.

انتهای پیام/صدای سلامت/ ن