صفحه اصلی » اجتماعی » اجرای طرح سلامت نوروزی در مبارکه/ انجام ۷۲ هزار و ۳۵۲ مورد خدمت بهداشتی و درمانی در نوروز ۹۶

رییس مرکز بهداشت مبارکه مطرح کرد:

اجرای طرح سلامت نوروزی در مبارکه/ انجام ۷۲ هزار و ۳۵۲ مورد خدمت بهداشتی و درمانی در نوروز ۹۶

رییس مرکز بهداشت مبارکه از اجرای طرح سلامت نوروز ۹۷ با مشارکت و همکاری بیش از ۵۰ نفر در مبارکه، خبرداد.

تاریخ انتشار: ۱۲:۳۵ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۹

به گزارش صاحب نیوز؛ فتح الله جعفری صبح امروز در نشست خبری با خبرنگاران، تصریح کرد: برنامه سلامت نوروزی امسال هم باهدف حفظ و ارتقای سطح سلامت مسافران نوروزی و ایمنی مواد غذایی در سطح عرضه و برای کاهش و کنترل بیماری‌های مرتبط با آب و غذا توسط گروه بهداشت محیط و حرفه‌ای از ابتدای اسفند ۹۶ تا پانزدهم فروردین ۹۷ اجرا می‌شود.

فتح‌الله جعفری با اشاره به اینکه این مانور هم‌زمان با سراسر کشور در شهرستان مبارکه اجرا می‌شود، گفت: بسیج سلامت نوروزی با حضور بازرسان بهداشت محیط به‌صورت شبانه‌روزی در ساعت اداری و غیر اداری و روزهای تعطیل با نظارت بر مراکز و اماکن حساس کاهش و کنترل بیماری‌های مرتبط با آب و غذا اجرا می‌شود.

وی افزود: این طرح با حضور چهار گروه در ساعات اداری و دو اکیپ در ساعات غیر اداری و  باهدف مراقبت بهداشت مواد غذایی و آب شرب در سطح شهرستان اعم از مناطق شهری و روستایی انجام می‌شود.

رییس مرکز بهداشت مبارکه تأکید کرد: مردم می‌توانند هرگونه تخلف در این رابطه را به همکاران ما مستقر در مرکز سلامت شهرستان و یا به سامانه ثبت شکایات بهداشت محیط به شماره ۱۹۰ اطلاع دهند.

وی اضافه کرد: کنترل سامانه‌های آب شرب، رستوران‌ها، هتل‌ها، مجتمع پذیرایی و اماکن بین‌راهی، پارک‌ها، مراکز تفریحی، آرایشگاه‌های زنانه و مردانه، فروشگاه‌های زنجیره‌ای مواد غذایی و سایر مراکز تهیه و توزیع و اماکن عمومی از مهم‌ترین اهداف بازرسان بهداشت محیط مرکز بهداشت شهرستان مبارکه در  برنامه بسیج سلامت نوروزی است.

جعفری بابیان اینکه، نوروز سال گذشته مرکز بهداشت شهرستان مبارکه ۷۲ هزار و ۳۵۲ مورد خدمت انجام داده است، خاطرنشان کرد: چهار هزار و ۱۸۷ مورد خدمات بهداشتی، ۵۲هزار و ۵۴۲ مورد خدمات درمانی، سه هزار و ۴۷۲ مورد خدمات اورژانس ۱۱۵، ۱۲ هزار و ۱۵۱ مورد خدمات دارویی در قالب برنامه‌های نوروزی مهم‌ترین خدمات مرکز بهداشت مبارکه به مردم و مسافران بود.

وی ادامه داد: یکهزار و ۸۲۳ مورد بازدید در حوزه بهداشت محیط در طرح سلامت سال گذشته داشتیم که از مراکز تهیه و توزیع مواد غذایی، اماکن عمومی و اماکن بین‌راهی انجام‌شده است.

رییس مرکز بهداشت مبارکه بابیان اینکه در این بازدیدها علاوه تذکرات و برخورد با نواقص بهداشتی، به متصدیان آموزش‌های لازم داده شد، اظهار کرد: ۵۱ واحد متخلف در این بازدیدها به دادگاه معرفی و سه واحد متخلف نیز پلمپ شدند.

وی عنوان کرد: ۳۲مورد نمونه‌برداری مواد غذایی انجام شد که نسبت به ایام نوروز قبل، ۴۵ درصد افرایش داشته و میزان کشف، ضبط و معدودم سازی مواد غذایی فاسد و غیرقابل‌مصرف ۳۶۴ کیلوگرم بوده است.

جعفری با اعلام اینکه برخورد با دست‌فروشان و دوره گردهای مواد غذایی ۶۵ مورد بوده که نسبت به سال گذشته ۴۵ درصد افرایش داشته است، خاطرنشان کرد:  یکهزار و ۱۹۸ مورد خدمت در بخش مبارزه با بیماری‌ها داشتیم و  ۱۱۹ مورد نمونه‌گیری هایپ و تیروئید انجام شد که نسبت به سال گذشته ۱۸ درصد افرایش داشته است.

وی ادامه داد:  علاوه بر آزمایش‌های پیشگیری از تالاسمی، برای ۸۳ زوج در شرف ازدواج واکسیناسیون انجام شد و واکسیناسیون ۲۷۵ کودک انجام شد که نسبت به سال گذشته ۲۲ درصد افرایش داشته است.

 

انتهای پیام/ مبارکه نا/ پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99