علائم-عفونت-بند-ناف-نوزادان
۱۳:۴۸ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۹

یک کارشناس مامایی عنوان کرد؛

نحوه مراقبت از بند ناف نوزاد/ نشانه های عفونی شدن بندناف

کارشناس زنان و مامایی گفت: مادران با مشاهده نشانه هایی نظیر قرمزی در ناحیه بندناف، بوی نامطبوع و ترشحات چرکی از بندناف یا قاعده آن و خونریزی ناف قبل از افتادن باید به سرعت با پزشک متخصص مشورت کنند.

به گزارش صاحب نیوز؛ هنگامی که نوزاد متولد می شود بندناف وی به تدریج کوچک شده و به مرور زمان خشک شده و می افتد اما بند ناف به علت حساس بودن نیاز به توجه ویژه ای دارد.

مژگان نصر، کارشناس زنان و مامایی در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه جدا شدن بند ناف معمولا از روز ششم تا دوازدهم تولد اتفاق می افتد، اظهار کرد: لازم است در دو هفته اول تولد مادران از بند ناف نوزاد خود مراقبت کنند تا دچار عفونت نشوند.

وی افزود: یک بند ناف سالم معمولا بدون بو و تمیز است و در سه روز اول تولد مرطوب و از روز چهارم شروع به سیاه و خشک شدن می کند.

نصر ادامه داد: مادران با مشاهده نشانه هایی نظیر قرمزی در ناحیه بندناف، بوی نامطبوع و ترشحات چرکی از بندناف یا قاعده آن و خونریزی ناف قبل از افتادن باید سریعا با پزشک متخصص مشورت کنند.

این کارشناس مامایی خاطرنشان کرد: برای مراقبت از بندناف نوزاد و جلوگیری از عفونی شدن آن باید نوزاد را از محیط گرم و مرطوب دور کنند زیرا بند ناف در صورت خشک شدن می افتد و اگر در محیط گرم و مرطوب قرار بگیرد افتادن بند ناف به تاخیر می افتد.

وی تصریح کرد: مادران هنگام تولد نوزاد بند ناف را در معرض هوا قرار دهند تا به طور طبیعی خشک شود و هرگز بندناف را داخل پوشک قرار ندهند و از لباس های آزاد برای نوزاد استفاده کنند تا بند ناف بیفتد.

نصر خاطر نشان کرد: اگر ادرار نوزاد بندناف را آلوده کرد فقط با آب سرد جوشیده شده باید محل ناف را تمیز کنند به این صورت که تکه ای پنبه را داخل آب فرو برده و نواحی ناف را آرام تمیز کنند و هرگز از دستمال یا پنبه خشک استفاده نکنند چون ممکن است الیاف آن در محل ناف باقی بماند و باعث ایجاد حساسیت و حتی عفونت شود.

انتهای پیام/آرمان زنان/ گ.ف