امنیت+غذایی
۰۸:۵۵ - پنجشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۰

در جلسه کمیته تغذیه و امنیت غذایی شهرستان شهرضا مطرح شد:

سند تغذیه شهرضا سال آینده رونمایی می‌شود/ عرضه لبنیات خانگی ممنوع

سرپرست فرمانداری شاهرضا گفت: پس از تکمیل اطلاعات جمع آوری شده از سوی همه دستگه ها و نهادهای اجرایی، سال آینده از سند تغذیه شهرستان رونمایی می شود.

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدحسین داراب شامگاه چهارشنبه، در جلسه کمیته تغذیه و امنیت غذایی شهرستان شهرضا عنوان کرد:  اگر غذای سالمی در جامعه توزیع شود طبیعتا مردمی سالم خواهیم داشت و اگر مردم یک جامعه سالم شدند، فرآیند رشد و توسعه آن نیز به خوبی انجام می شود.

داراب، بیان کرد: پس از تکمیل اطلاعات جمع آوری شده از سوی همه دستگه ها و نهادهای اجرایی، در سال آینده ،سند تغذیه شهرستان رونمایی می شود.

رییس مرکز بهداشت شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه اظهار کرد: مهمترین هدف تدوین سند ملی تغذیه تأمین امنیت غذایی و سلامت شهروندان است.

حجت الله موسوی، ادامه داد: اگر تناسب، تعادل و تنوع و کنترل کالری در مواد غذایی رعایت شود، بخش زیادی از اهداف سند امنیت غذایی محقق شده است.

رییس مرکز بهداشت شهرستان شهرضا، تصریح کرد:  سالیان اخیر بار بیماریها از واگیردار به غیرواگیردار تغییر کرده است بنابراین سیاستهای اجرایی و تدابیر راهبردی جدیدی نیز تعریف شده است.

موسوی، در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: سه کارگاه صنعتی عرضه لبنیات بهداشتی در شهرضا فعالند و لازم است شهروندان برای خرید شیرخام به این مراکز مراجعه کنند.

وی، اظهار کرد: با نزدیک شدن به ایام پایانی سال تیم ضربت کارشناسان بهداشت محیط تشکیل شده و به این ترتیب نظارت و بازرسی بر اماکن مختلف عرضه مواد غذایی از جمله مغازه های فروش لبنیات، نیز تشدید شده است.

عرضه لبنیات خانگی، ممنوع

رییس مرکز بهداشت شهرستان شهرضا، اذعان کرد: برخی افراد در منازل خود اقدام به عرضه شیر خام و لبنیات می کنند که باوجود ممنوعیت این اقدام از نظر قانونی و بهداشتی، بدون مجوز قضایی حق ورود به اینگونه اماکن را نداریم.

موسوی، اظهار کرد: بیشترین خطر در فرایند غیربهداشتی لبنیات مربوط به عرضه خامه، پنیر و شیر است به همین دلیل شهروندان باید موازین بهداشتی در این زمینه را رعایت کنند.

وی، در بخش دیگری ز سخنان خود، بیان کرد: از حدود یکسال قبل برای ایجاد آزمایشگاه صنایع غذایی شهرستان در دانشگاه آزاد اقدام شده اما تاکنون مجوزهای لازم در این زمینه اخذ نشده است.

رییس مرکز بهداشت شهرستان شهرضا، اضافه کرد: اگر این آزمایشگاه در دانشگاه آزاد شهرضا راه اندازی و مجوزهای آن نیز اخذ شود از سویی منبع درآمدی مهمی برای این دانشگه خوهد بود و از سوی دیگر فرایند دریافت پاسخ موارد استعلام شده از شهرستان نیز، زودتر انجام می شود.

کشتارگاه شهرضا خدمات منطقه‌ای ارایه می‌دهد

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه بیان کرد:  80 هزار دام سبک و 40 هزار دام سنگین علیه بیماری تب مالت در سال جاری، واکسینه شدند.

حمید رییس زاده، ادامه داد:  85 هزار دام سنگیندر همین مدت، برای مقابله با بیماری سل واکسینه شدند و بیش از 80 هزار مترمربع برای مقابله با بیماری تب کریمه کنگو سمپاشی شده است.

وی، تصریح کرد: سال 96 پنج هزار نمونه زنبور عسل آزمایش شده و عملیات جستجو و پایش در همه انواع خوراک های دام و طیور شهرستان نیز انجام شد.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا، اضافه کرد: وضعیت شهرستان از نظر توزیع گوشت سفید نرمال و قابل قبول است و عرضه و بسته بندی این نوع گوشت نیز کاملا بهداشتی و زیر نظر کارشناسان است.

رییس زاده، گفت: سالهای آینده طرح های گسترده ای برای اصلاح و بهبود فرایند عرضه ماهی و آبزیان در شهرستان اجرا خواهد شد، همچنین برای افزایش نظارت بر عرضه شیر نیز، برنامه جامعی تحت عنوان ارتقاء کیفیت، کمیت و بهداشت شیر، اجرا می شود.

وی، در بخش دیگری از سخنان خود، بیان کرد: وضعیت عرضه گوشت قرمز در شهرستان بد نیست اما لازم است اقدامات بیشتری در این زمینه انجام شود.

رییس شبکه دامپزشکی شهرستان شهرضا، تصریح کرد: ضرورت دارد وضعیت کشتارگاه شهرضا ارتقاء یابد تا به عنوان کشتارگاه مرجع در جنوب استان قابلیت ارایه خدمات داشته باشد.

رییس زاده، عنوان کرد: نظارت بر همه فراورده های لبنی تا قبل از مرحله حرارت دهی بر عهده سازمان دامپزشکی است و بعد از نخستین مرحله دمادهی، نظارت بر آن برعهده شبکه بهداشت و درمان است.

وی، تأکید کرد:هیچگونه مجوز عرضه مواد خام لبنی از جمله شیر در این شهرستان صادر نشده است و هراقدامی در این زمینه، بدون مجوز انجام می شود.

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه بیان کرد: 26 باشگاه ورزشی در این شهرستان فعالیت دارند که چهار باشگاه از این تعداد مخصوص بانوان است.

علی نقی انصاری، اضافه کرد: نظارت و کنترل بر همه باشگاه ها برای جمع آوری و تذکر درخصوص عدم عرضه مکمل های ورزشی انجام می شود.

وی، ادامه داد: از آذرماه امسال تاکنون 30 بازرسی اولیه و 22 بازرسی ثانویه از باشگاه های ورزشی شهرستان با هدف جلوگیری از عرضه غیرقانونی مکمل های ورزشی انجام شده است.

تعطیلی یک باشگاه ورزشی متخلف

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان شهرضا، بیان کرد: دو مورد تذکر به به دو باشگاه عرضه کننده مکمل های ورزشی داده شد و یک باشگاه که در آن تزریق آمپول نجام می شد نیز، تعطیل شد.

رییس اداره بهزیستی شهرستان شهرضا، نیز در این جلسه عنوان کرد: سازمان بهزیستی در زمینه سند ملی تغذیه باهدف ارتقاء سطح کیفیت مواد غذایی در جامعه هدف خود شامل مهدهای کودک، کمپ های ترک اعتیاد، مراکز نگهداری سالمندان و مراکز نگهداری کودکان بی سرپرست و بدسرپرست، فعالیت می کند.

سید علی موسوی، عنوان کرد: مهدهای کودک شهرستان در 130 روز سال ملزم به توزیع یک وعده غذای گرم هستند که در این زمینه نظارت های مستمر بهداشتی انجام می شود.

وی، با تأکید بر ضرورت ارایه آموزش های لازم به افراد جامعه هدف، بیان کرد:  300 نفر از سالمندان، 250 نفر از زنان سرپرست خانوار و 50 زن باردار و شیرده تحت پوشش در شهرستان آموزش های لازم مرتبط به سند غذایی را دیده‌اند.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ پ