صفحه اصلی » فرهنگ و هنر » خصوصیات شخصیتی حضرت زهرا(س) نمایش داده شود

فیلم‌نامه‌نویس دفاع مقدس و کارگردان:

خصوصیات شخصیتی حضرت زهرا(س) نمایش داده شود

می توان قناعت، وفاداری، تلاش، نوع تربیت و نوع احترام به همسر در شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها را در هر فیلمی از هر نوعی که باشد به رشته تصویر کشاند و تاثیر آن را در بین مردم جامعه دید.

تاریخ انتشار: ۰۷:۲۷ - شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۲

به گزارش صاحب نیوز؛ انسیه شاه‌حسینی متولد ۱۳۳۳ گرگان و فارغ‌التحصیل کارگردانی سینماست.

او فعالیت هنری را با کارگردانی و فیلمنامه‌نویسی فیلم‌های کوتاه آغاز کرد. فیلم بلند «غروب شد بیا» نخستین تجربه کارگردانی اوست.

شاه‌حسینی اولین زن رزمنده ایرانی است که در موضوع جنگ ایران و عراق فیلم ساخته است. او در سی و سومین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مونترال (۲۰۰۹) با فیلم پنالتی حضور داشت.

استاد شاه حسینی برای یک گارگاه فیلمنامه نویسی به حوزه هنری اصفهان آمد و ما از این فرصت استفاده کردیم تا همراه با مصادف شدن ولادت بانوی آب ها حضرت زهرا سلام الله علیها درباره به تصویر کشیدن خصلت های بزرگان دی،  به خصوص حضرت زهرا سلام الله علیها در فیلم ها با او گفت و گو کنیم.

شما به عنوان یک کارگردان و فیلمنامه نویس زن، خصایص حضرت زهرا سلام الله علیها را چگونه در فیلم ها به تصویر می کشید؟

همیشه تخصص من در فیلم نامه ها ساده کردن ماجراست. چون  ندیدیم حقیقت/ ره افسانه زدیم. همه خصلت های بزرگان دین و حضرت زهرا سلام الله علیها در فیلم ها باید به رشته تصویر کشیده شود. هیچ آدمی نمی تواند به گرد پای شخصیت های دینی برسد. من می توانم در نوشتن فیلم نامه ها و در کارگردانی، ارزش های آنها را به رشته تحریر و تصویر بکشم.

این کار چگونه عملی می شود که مردم در رفتار و کردار از این بانوی گرانقدر پیروی کنند؟

می توان قناعت، وفاداری، تلاش، نوع تربیت و نوع احترام به همسر در شخصیت حضرت زهرا سلام الله علیها را در هر فیلمی از هر نوعی که باشد به رشته تصویر کشاند و تاثیر آن را در بین مردم جامعه دید.

مردم تشنه کردار و رفتار صحیح هستند؛ اما متاسفانه گاهی ناآگاه اند. ما باید غیر مستقیم در هر فیلمی دیدیم یکی از خصلت های حضرت زهرا سلام الله علیها را به نمایش بگذاریم.

من در فیلم نشان می دهم که ولخرجی نکنیم، اسراف نکنیم و بسیاری  از خصائص نیکوی دیگر و وقتی اینگونه باشد عملکرد حضرت زهرا سلام الله علیها را رویه زندگی ها قرار داده ایم.

به اعتقاد شما این موضوع کدام خصلت را در انسان ها تقویت می کند؟

خودباوری و اعتماد به نفس، همانگونه که تمام تلاش حضرت امام(ره) در سال 1357 این بود که به انسان ها شخصیت بدهد و ما زمانی خودمان را باور می کنیم که به خودمان شخصیت بدهیم در نتیجه دنیا را زیر و رو می کنیم فیلم باید نتیجه اش در مخاطب به گونه ای باشد که انسان را به یاد حضرت زهرا سلام الله علیها بیندازد و این یعنی هنر دینی و تأسی کردن به حضرت زهرا سلام الله علیها.

شما به عنوان فیلمنامه نویس دفاع مقدس، رزمنده ها را در فیلمنامه چگونه برای مردم ملموس تر می کنید؟

آنها انسان هایی عادی بودند و گاهی ما در فیلم ها بزرگنمایی می کنیم و از آنها شخصیت هایی دست نیافتنی می سازیم در حالی که اینگونه نیست.

تمام نیروهای رزمنده در هر پستی مانند تدارکات، رزمنده، فرمانده و تخریب‌چی اینقدر داستان دارند که به تصویر کشیده شود. قصه رزمندگان، داستان نظامیان نبوده است؛ آنها مردمی آرمان خواه بودند که با غرور در مقابل یک عده ایستادند و حیث خودشان را نجات دادند.

رزمنده هایی که شنا بلد نبودند و باید در گروه آبی خاکی می رزمیدند و من عظمت را در آنها می بینم؛ اگر به دنبال فرمانده بودی می گفتند: فرماندهان کهنه ترین کتانی ها را پوشیده اند؛ یا یک روز صبح که از خواب بیدار می شدند می دیدند کسی جوراب ها را شسته و روی بند پهن کرده است و کسی نمی دانست چه کسی این کار را کرده است؛ بعد حدس می زدند که یک فرمانده اینجا بوده است مانندحاج همت و این موضوع عظمت آنها را نشان می دهد.

 به عنوان یک استاد دانشگاه، چگونه به دانشجویان یاد می دهید درباره شهدایی که ندیده اند فیلمنامه بنویسند؟

یکی از کارهایی که انجام می دهم این است که شهدا را از عرش به فرش کشیده ام و به آنها می گویم بچه ها قهرمانان ما همین آدم های کوچه و بازار بودند و کسی از آسمان نیامد که بجنگد و به آسمان برود.

تعدادی از بچه هایی بودند که به خاطر عملکرد درستشان و به خاطر اظهاراتی که داشتند آسمانی شدند. تعدادی از بچه هایی که زمینی بودند و آسمانی شدند و وقتی اینگونه شود در فیلم ها کاراکتر پردازی برای آنها راحت است و از این شخصیت نمی ترسند بنابراین راحت  است که چنین انسانی برادرش است و خودش هم می تواند باشد و همچنین مادر شهیدی مادر خودش هم می تواند باشد و من این موضوعات را در دسترس کردم. موضوعی که پیغمبر ما می گفت من بشری هستم مانند شما من فرشته نیستم بنابراین این ها را در دسترس قرار دادم.

حالا هر حرکتی که کسی انجام دهد یک انسان زمینی با نیازهایی مانند عاشق شدن خوردن و خوابیدن و آزادی باشد و به این ها پشت کند و این ها را نادیده بگیرد و برود به خاطر دیگران خودش را از همه چیز محروم کند و آدمی که خودش را از خوشی ها محروم نکند؛ هنری نکرده است.

در حال حاضر مشغول چه کاری هستید؟

آخرین کارم فیلم «به کودکان شلیک نکنیم» در رابطه با محور مقاومت در عراق است که چهار سال طول کشید و تولید شد. من در بدترین شرایط و در اوج انفجارها در عراق بودم و این فیلم خیلی خوب شده بود تا جایی که عراقی ها از آن بسیار تعریف کرده اند. قرار است با حمایت عراق این فیلم در ایران اکران شود.

انتهای پیام/ هنرما/ م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!