صفحه اصلی » بین الملل » آفریقا » سودان جنوبی و گروه های شورشی با یکدیگر مذاکره خواهند کرد

جان کری:

سودان جنوبی و گروه های شورشی با یکدیگر مذاکره خواهند کرد

وزیر امور خارجه امریکا روز جمعه اعلام کرد که با توافقی که میان او و سالواکر رئیس جمهور سودان جنوبی صورت گرفته قرار است، در هفته آینده میان دولت سودان جنوبی و شورشیان گفت و گوهایی صورت گیرد.

تاریخ انتشار: ۱۰:۲۰ - یکشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۴

به گزارش صاحب نیوز به نقل از نیویورک تایمز، وزیر امور خارجه امریکا روز جمعه اعلام کرد که با توافقی که میان او و سالواکر رئیس جمهور سودان جنوبی صورت گرفته قرار است، در هفته آینده میان دولت سودان جنوبی و شورشیان گفت و گوهایی صورت گیرد.

این گفت و گوها قرار است در آدیس آبابا و تحت نظر نخست وزیر اتیوپی که در دوران جنگ داخلی تلاش زیادی برای توقف آن کرد، صورت گیرد. جنگی که صدها هزار نفر را به کام مرگ کشانده و میلیونها نفر را از محل سکونتشان خارج کرده است.

جان کری اعلام کرده که ریک ماچار، رهبر شورشیان، پیش از این به نخست وزیر اتیوپی اعلام آمادگی برای مذاکرات را کرده است. این مذاکرات قرار است پیرامون آتش بس میان دو طرف که در ماه ژانویه به بن بست رسیده بود برگزار شود؛ همچنین ایجاد یک دولت انتقالی از اهداف این نشست خواهد بود.

سودان

برای حفاظت از صدها هزار نفر مردم بی گناه که اسیر این جنگ خونین شده اند، قرار است حدود 2500 نیروی افریقایی برای انجام عملیات های صلح جویانه سازمان ملل وارد این کشور شوند.
در ماه دسامبر، سازمان ملل اعلام کرد که نیروهای صلح جو در این منطقه از 7700 به 13200 نفر افزایش پیدا کنند. این نیروها قرار است تا برای ایجاد آتش بس تلاش کنند. شورای امنیت نیز برای حفظ امنیت این افراد نیز بیانیه ای صادر کرده است.

افزایش خشونت ها باعث شده تا از ورود کمک های انسان دوستانه به این کشور جلوگیری شود، و سودان در معرض قحطی و گرسنگی قرار گیرد. بنابراین راه حل دیپلماتیک بهترین راه برای تغییر وضعیت اسف بار سودان است.

بسیاری از قانون گذاران و نمایندگان کنگره امریکا، از اوباما به دلیل اتلاف وقت وی برای اعمال تحریم علیه اشخاصی که عامل این جنگ خشونت بار بوده اند، انتقاد کرده اند. اما همچنان هیچ حرکتی مبنی بر تحریم شخصیت های جنگی در سودان دیده نمی شود.

کری اعلام کرد که امریکا در صورت عدم توافق طرفین، تحریم هایی علیه هر دو سوی مذاکره اعمال خواهد کرد .وی این تهدید را شامل کشورهای کنیا، اوگاندا و اتیوپی نیز دانسته است. سودان جنوبی در سال 2011 به 54 امین کشور مستقل افریقا پس از دهها سال خشونت و خونریزی تبدیل شد. در دسامبر سال 2013، سالواکر ماچار را به تلاش برای اجرای یک کودتا متهم میکند. در سوی مقابل “ماچار” تلاش های خود را برای برتری حزب خود می داند و این اتهام را رد میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

18 − 10 =