صفحه اصلی » اقتصادی » حالا و هوای بازار شب عید اصفهان/ رونقی که هنوز به بازار نرسیده است

صاحب نیوز گزارش می دهد؛

حالا و هوای بازار شب عید اصفهان/ رونقی که هنوز به بازار نرسیده است

روزها و شب های منتهی به عید نوروز در کشور ایران تحت عنوان روزهای پررونق در کسب و کار و تغییر و تحول شناخته می شوند، که هم خانواده ها خود را برای خرید شب عید آماده می کنند و هم مغازه داران با شیوه های مختلف به دنبال جذب مشتری برای فروش کالاهای خود هستند.

تاریخ انتشار: ۰۸:۳۰ - چهارشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ روزها و شب های منتهی به عید نوروز در کشور ایران تحت عنوان روزهای پررونق در کسب و کار و تغییر و تحول شناخته می شوند که هم خانواده ها به سمت نو کردن رخت و لباس و برخی از اسباب و لوازم منزل پیش می روند و هم کسبه و بازاریان خود را برای جذب مشتریان آماده می کنند و در این راه از ارائه تخفیفات تا ارائه متنوع البسه و مایحتاج مردم در شب عید استفاده می کنند.

به همین مناسب به یکی از خیابان های اصفهان رفتیم، تا حال و هوای عید را در این خیابان بررسی کنیم.

در میان خیابان یکی از کسبه بلند بلند فریاد می زد که «بدو بدو انواع لباس زنانه و بچه گانه و مردانه، در طرح ها و رنگ های زیبا و یگانه»، نوع ادبیات کاسب و استفاده از کلمات موزون خود عامل جلب توجه مردم به سمت این مغازه بود.

به سمت او رفتیم و جویای کاسبی امسال او شدیم. روی صندلی کنار مغازه اش نشست و این گونه جواب سوال ما را داد:«مگر نمی بینید چه خبر است، مردم فقط می آیند و می روند، مغازه ها به جای محل فروش محل تماشا شده اند، خریدار در بازار نیست؛ البته هنوز مانده تا شب عید، خیلی ها منتظر می مانند و روزهای آخر برای خرید می آیند، یا وقت ندارند و یا منتظر عیدی هایشان هستند».

گوشه دیگر پیاده رو زنی میانسال با یک گاریچه پر از خرید در کنار پیاده رو روی صندلی مقابل مغازه نشست تا کمی خستگی از تن به در کند، حال و هوای عید را از او سوال کردیم، حین نفس چاق کردن ها، می گفت «هر سال شب عید می آیم و کل عیدی که به خودم و همسرم می دهند، خرج می کنم، آدم عروس دارد، داماد دارد، آبرو دارد، نمی شود که نخرید، وقتی هم که می آیی بخری، قیمت ها را که می بینی سرت گیج می رود؛ از صبح آمده ام، کل بازار را گشته ام، از این مغازه به ان مغازه، از این بازار به آن بازار، اتوبوس و تاکسی عوض کردم تا توانستم این ها را بخرم.»

راه را در خیابان ادامه می دهیم، به مغازه دالانی شکلی می رسیم که پیرمردی با محاسن سفید در انتهای مغازه مشغول به سر و کله زدن با مشتری ها است؛ پس از سلام و احوال پرسی و معرفی خود از وضعیت بازار از او سوال می کنیم؛ با لحجه شیرین اصفهانی این گونه پاسخ ما را داد:«شکر خدا، همین که توان کار کردن داریم خدا را باید شکر کنیم، رزق دست من و شما که نیست، خداوند عالم است که رزق من و شما را مشخص کرده، ما هم تلاشمان را می کنیم تا این رزق را بگیریم»

مسیر را ادامه می دهیم تا به بازار برسیم، هوای گرم ظهر ایام نزدیک به شروع به بهار با رسیدن به بازار به یکباره خنک می شود، اما با توجه به کم شدن عرض بازار نسبت به خیابان، جمعیت متراکم تر می شود، مسیر بازار را ادامه می دهیم تا به یکی از مغازه های لباس فروشی مردانه می رسیم؛ مغازه دار جوانی بلند قامت است که روی صندلی بلند نشسته و مشغول به شبکه های اجتماعی درون موبایلش است.

از او در مورد وضعیت بازار سوال کردیم؛ پس از این که موبایل را در جیبش گذاشت، این گونه پاسخ داد:« کدام بازار، بازار ما که لباس مردانه می فروشیم همیشه کم رونق بوده، اما امسال واقعا بی رونق است، نه کسی می آید و نه کسی می رود، تنها امید داریم یک نفر پیدا شود و برای مراسم عروسی خود کت و شلواری چیزی بخرد، وضعیت بازار بیشتر از هر صنفی روی صنف ما تاثیر گذاشته است، با این وضعیت پیش برود، کل راسته را باید ببندیم».

همین مسیر را ادامه می دهیم که به زن و شوهر جوانی می رسیم، وضعیت بازار را از او که جویا می شویم، با لحن ناامیدانه ای می گوید«من نمی دانم چه کسی می گه اجناس گران نشده است، من شش ماه پیش برای خرید عروسی آمدم، یک سری لباس خریدم، الان هما لباس ها را دو برابر قیمت آن روز به من می دهند، این ها یا واقعا گران شده است و تورم این گونه است و یا مغازه داران به خاطر شب عید گران کرده اند و کسی نظارت نمی کند که در هر دو صورت دولت مقصر است».

مسیر بازار را ادامه می دهیم و صحبت های مردم را پیش خود مرور می کنیم؛ مشکلات اقتصادی در سال های گذشته تاثیر زیادی بر سفره مردم گذاشته است و در این بین اقشار ضعیف بیشترین فشار را تحمل کرده اند. افزایش یکباره نرخ ارز در کنار رکود بازار خود زمینه را برای کاهش قدرت خرید اقشار مختلف مردم ایجاد کرده است که نتیجه آن در روزها و ماه های گذشته قابل مشاهده است.

اما این نکته را هم باید در نظر گرفت که هنوز نزدیک به 15 روز تا پایان سال مانده است و این امید وجود دارد که در روزهای باقی مانده سال بازار شب عید، رونق سال های گذشته را به دست آورد تا کسبه نیز در پایان سال سهمی از این جنب و جوش داشته باشند.

گزارش از عارف نصر

انتهای پیام/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد