صفحه اصلی » سیاسی » تسلسل باطل در مسئله هسته ای ایران/ کسی پیکر بی جان برجام را بلند نمی کند

صاحب نیوز بررسی می کند؛

تسلسل باطل در مسئله هسته ای ایران/ کسی پیکر بی جان برجام را بلند نمی کند

رئیس جمهور ایران در ابتدای مذاکرات معتقد بود، باید برای به تیجه رسیدن توافقات در زمینه هسته ای با ارباب اروپاییان، آمریکا بست، اما با گذشت دو سال از برجام، ایران بار دیگر به سمت اروپا رفته است تا این توافق را حفظ کند که به اعتقاد بسیاری این اقدامات نوعی تسلسل باطل است.

تاریخ انتشار: ۱۲:۰۵ - جمعه ۱۳۹۶/۱۲/۱۸

به گزارش صاحب نیوز؛ توافق برجام به عنوان مهم ترین هدف وزارت امور خارجه ایران در سال های گذشته بوده است که نه تنها تمرکز این وزارتخانه در دولت های یازدهم و دوازدهم، بلکه تمرکز کل بدنه دولت را نیز به سمت خود جلب کرده است.

استدلال رئیس جمهور در مذاکرات در مورد توان هسته ای کشورمان حول محور دو نکته می چرخید؛ حسن روحانی در تبلیغات انتخایاتی خود در دور اول ریاست جمهوری این گونه استدلال می کرد که هم چرخ سانتریفیوژها باید بچرخد و هم چرخ اقتصاد و همین امر موجب شد که با پیروزی در انتخابات راهکارهای برون رفت از مشکلات اقتصادی مسئله توافق، رفع تحریم ها و جذب سرمایه گذاری خارجی در کشور باشد و به همین دلیل بازار با هر اتفاق جدیدی در مذاکرات بین ایران و طرفین غربی دچار نوسان می شد.

از طرفی روحانی در استدلالی دیگر معتقد بود که مذاکرات با اروپا نتیجه مناسبی ندارد، اروپاییان کدخدایی به نام آمریکا دارند و اگر به دنبال به نتیجه رسیدن هستیم، باید با این کدخدا ببندیم.

شروع مذاکرات، نحوه آن و نیز نوع توافقات و امتیازهایی که دو طرف در این مذاکرات دادند، کشمکش های زیادی را در کشور در پی داشت، مخالفان این روند مذاکره خود را دلواپس آینده صنعت هسته ای و دستاوردهای نظام معرفی می کردند و از بدعهدی های طرف مقابل صحبت می کردند و موافقان این طرح را حل المسائل مشکلات فعلی کشور و برهم زننده تحریم های شدید می دانستند.

امروز اما توافق بین ایران و طرفین غربی دومین سال خود را نیز گذرانده است و نکته مهم نوع برداشت های هر یک از طرفین از این توافق و اعتراضاتی است که طرفین نسبت به توافقات دارند.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا در گزارش خود در مهرماه امسال، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تایید نکرد. وی همچنین با انتقاد از سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که به وزارت خزانه‌داری آمریکا اجازه می‌دهد که این نهاد را به طور کامل تحریم کند.

وی همچنین اعلام کرد: با متحدانمان برای مقابله با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران همکاری خواهیم کرد.

رئیس جمهور آمریکا از وضع تحریم های جدید علیه ایران خبر داد و افزود: با تکثیر موشک و تسلیحات ایران مقابله می کنیم و تمامی مسیرها برای دست‌یابی به سلاح اتمی را قطع خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: در صورتیکه در مورد برجام با متحدان و کنگره به توافق نرسیم، این توافق نامه لغو خواهد شد.

این صحبت های ترامپ و اجازه ایجاد تحریم های جدید به کنگره در طول ماه های گذشته واکنش هایی را به همراه داشت که حتی بسیاری از کارشناسان ایرانی را به این جمع بندی رساند که باید برای خروج هوشمندانه از برجام آماده شد.

طرف اروپایی که حفظ برجام را با وضعیت کنونی برای اقتصاد و صادرات محصولات خود به ایران ضروری می دید، به دبنال جلب نظر ترامپ برای حفظ این توافق حرکت کرد.

برهمین اساس ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه پس از دیدار با رکس تیلرسون همتای آمریکایی اش در واشنگتن  گفت: در سفر به ایران درباره موشک بالستیک، حضور منطقه ای ایران و نگرانی های ایجاد شده با ایرانی ها گفت‌وگو می‌کنم.

بر اساس گزارش خبرگزاری صدا و سیما، وزیر امور خارجه فرانسه گفت: موضوع موشک های بالستیک هرگز بخشی از توافق وین نبوده است. ما این را قبلا گفته ایم. اما این بدان معنا هم نیست که یک موضوع فرعی است. بلکه برعکس باید موضوع موشک های بالستیک ایران را به طور جداگانه مورد بررسی قرار داد و اگر خطر آن قطعی شد باید تحریم‌های جداگانه‌ای را برای ایران در نظر گرفت.

این رویکرد در سفر این مقام فرانسوی به ایران هم پیگیری شد و وزارت خارجه این کشور علی رغم عرف دیپلماتیک پیش از سفر مقام ارشد خود به ایران بیانیه تندی علیه مواضع منطقه ای و توان موشکی ایران صادر کرد که البته واکنش دبیر شورای عالی امنیت ملی را در پیش داشت.

بوریس جانسون، وزیر خارجه انگلیس نیز براساس همین رویه در نشست اندیشکده «چتم‌هاوس» بر ضرورت حفظ توافق هسته‌ای (برجام) تأکید کرد.
جانسون در ادامه در اظهارنظری گستاخانه مدعی شد: ایران در حال انجام فعالیت‌های مخرب در منطقه است که باید آن را مهار کنیم.

این صحبت های طرفین غربی در ماه های گذشته، در ابتدا با صحبت های در لفافه و پاسخ های دوپهلو طرفین ایرانی همراه بود و بیانیه های صادره از سوی وزارت امور خارجه ایران، شخص وزیر و سخنگو این وزارت خانه همراه بود.

اما ادامه این روند، حتی شخص وزیر امور خارجه را نیز به واکنش واداشت.

محمد جواد ظریف در تازه ترین واکنش خود نسبت به برجام در صفحه خود بر روی توییتر نوشت: در دیدار با وزیر امور خارجه فرانسه گفتم: اتحادیه اروپا باید ایالات متحده را ملزم به رعایت برجام کرده بجای اینکه با تکرار خواسته های نامربوط آن کشور تلاش کند آمریکا را راضی نماید.  برای دفاع از توافق هسته ای، حرف زدن صرف کافی نیست؛ به ویژه از آن جهت که ایالات متحده حتی بر سر راه پایبندی اتحادیه اروپا به برجام مانع ایجاد می کند.

ظریف افزود: ایالات متحده و اروپایی ها باید به جای زیر سوال بردن برنامه موشکی ایران، تزریق صدها میلیارد دلار تسلیحات را به منطقه ما متوقف کنند. برنامه موشکی ایران توسط شورای امنیت سازمان ملل متحد محدود نشده است ولی برای بازدارندگی از تکرار رنجی که مردم ما در موشک باران صدام – که با حمایت غرب انجام شد – متحمل می شدند ضروری است.

حال این توافق برجام است که پس از گذشت دو سال با مشکلات زیادی برای ادامه راه خود مواجه است؛ از طرفی طبق گفته مسئولان اجرایی و اقتصادی ایران هیچ عایدی نصیب ایران در این زمینه نشده است و آمریکا مدعی این است که ادامه این توافق با این وضعیت به نفع او نیست، هرچند هیچ گاه از برجام خارج نشده و از منافع آن استفاده می کند.

این بار بار دیگر ایران به سمت اروپا رفته است تا این توافق را حفظ کند و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان این اقدامات نوعی تسلسل باطل است که تنها طرف مقابل از آن استفاده خواهد کرد.

گزارش از عارف نصر

انتهای پیام/گ

 

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد