صفحه اصلی » اقتصادی » تاکنون موردی از ابتلا به بیماری نیوکاسل در دهاقان مشاهده نشده است

رئیس شبکه دامپرشکی شهرستان دهاقان:

تاکنون موردی از ابتلا به بیماری نیوکاسل در دهاقان مشاهده نشده است

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان با بیان اینکه خسارت ها و تلفات ناشی از بیماری نیوکاسل را می توان با اعمال مدیریت صحیح به حداقل رساند، گفت: تاکنون در شهرستان دهاقان مورد خاص و قابل پیگیری از ابتلا به بیماری نیوکاسل یا اقدام خاص در این خصوص گزارش و مشاهده نشده است.

تاریخ انتشار: ۱۷:۱۴ - شنبه ۱۳۹۶/۱۲/۱۹

به گزارش صاحب نیوز؛ محمدرضا قاسمی در گفتگو با خبرنگار دهاقان بیدار، با اشاره به اینکه نیوکاسل یک بیماری ویروسی واگیردار شایع در میان بسیاری از انواع پرندگان است که دستگاه تنفسی، دستگاه گوارشی، روده‌ای و دستگاه عصبی را درگیر می‌کند، اظهار کرد: بیماری نیوکاسل یک بیماری ویروسی است که از طریق هوا به طیور و پرندگان زینتی منتقل می شود و معمولا تلفات زیادی در طیور دارد.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان خاطرنشان کرد: بیماری نیوکاسل در طیور به صورت علایم تنفسی و گوارشی بروز می کند و این بیماری قابل انتقال به انسان نیست و جزء بیماری های مشترک به حساب نمی آید.
قاسمی تصریح کرد: نیوکاسل بیماری های بومی طیور در ایران است که با رعایت اصول امنیت زیستی و واکسیناسیون به موقع بر اساس تیتر آنتی بادی قابل پیشگیری است و در طیور بومی نیز از واکسن کشته روغنی بمنظور پیشگیری از این بیماری استفاده می شود.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان با بیان اینکه هر ساله با سرد شدن هوا و فراهم شدن شرایط برای بقا ویروس در محیط مواردی به صورت خفیف و گاهی شدید گزارش می شود افزود: خسارت ها و تلفات ناشی از این بیماری را می توان با اعمال مدیریت صحیح به حداقل رساند.
وی اظهار کرد: تاکنون در شهرستان دهاقان مورد خاص و قابل پیگیری از ابتلا به بیماری نیوکاسل یا اقدام خاص در این خصوص گزارش و مشاهده نشده است.
قاسمی با اشاره به اینکه رعایت اصول بهداشتی می تواند در پیشگیری از این بیماری بسیار تأثیر داشته باشد، اذعان کرد: بیشتر بروز بیماری مربوط به عدم رعایت موازین بهداشتی و امنیت زیستی در مرغداری ها و برنامه نامناسب واکسیناسیون گله های طیور صنعتی است.
رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دهاقان خاطرنشان کرد: چنانچه هرسه ماه یکبار از واکسیناسیون در طیور بومی استفاده شود، می توان از ابتلا و تلفات پیشگیری کرد.
وی با بیان اینکه واکسیناسیون نیوکاسل بر عهده مالکین واحدها و طیور بومی است افزود: دامپزشکی امسال در این مورد اقدامی انجام نداده است، ولی سال گذشته در شهرستان طرح واکسیناسیون طیور بومی با واکسن نیوکاسل مقاوم به حرارت اجرا شد و نزدیک به سه هزار قطعه طیور این واکسن آشامیدنی را به صورت رایگان دریافت کردند.

انتهای پیام/ گ.ف

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد