صفحه اصلی » سیاسی » جایگاه پاسخگویی در قاموس دولت مدعی اعتدال/ مجلس مقتدرانه عمل کند

سوال از رییس جمهور و چند پرسش؛

جایگاه پاسخگویی در قاموس دولت مدعی اعتدال/ مجلس مقتدرانه عمل کند

آقای روحانی با استناد به اصول قانون اساسی خود را مسئول اجرای همان قانون می داند که البته حرف درستی است، ولی وقتی نوبت به پاسخگویی است تلاش می کند اصل دیگری از همین قانون اساسی اجرایی نشود…

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۷ - دوشنبه ۱۳۹۶/۱۲/۲۱

صاحب نیوز– شهره باقری/ یکی از مصادیق نظارت مردم بر مسئولان اجرایی که غیر مستقیم توسط نمایندگان خود در مجلس شورای اسلامی اعمال می شود طرح سوال از تک تک وزیران و رییس جمهور است، هر چند از معنای کلمه سوال هم مسئولیت پذیری و پاسخ گویی مشخص است ولی در اینجا سخن از شکل قانونی و مکانیسم اجرایی کار است. جایگاه پاسخگویی در قاموس دولت مدعی پاسخگویی/ مجلس مقتدرانه عمل کند
از این رو و در ادامه وظایف نظارتی، نمایندگان مجلس طرح سوال از رییس جمهور را با بیش از یکصد امضا مطرح کردند که بر اساس آیین نامه داخلی مجلس به یک چهارم رای نمایندگان نیاز داشت ولی پس از لابی گری هواداران دولت درمجلس تعداد امضاها کم شد تا جایی که رییس جمهور که در مقام مسول باید پاسخگوی نمایندگان و مردم باشد در کسوت مدعی اعلام کرد: اگر قرار است کسی از طرف ملت سخن بگوید آن رییس جمهور است.
شاید این گفته رییس جمهور محترم برای حامیانشان اقناع کننده باشد، ولی برای مردم و برخی نمایندگان فاقد پشتوانه حقوقی است و ایشان باید به عنوان یک حقوقدان به این مطلب آگاهی داشته باشند که رییس جمهور در مقابل مجلس پاسخگوست، ولی نمایندگان مجلس فقط در برابر موکلان خود و آن هم از نظر وجدانی و شرعی و نه قانونی باید پاسخگو باشند ضمن اینکه مردم رییس اجرایی نظام را انتخاب کرده اند تا به اداره امور مملکت پرداخته و ضمن حل مشکل اشتغال و معیشت مردم حافظ منافع ملی در داخل و خارج کشور باشد.
مردم به سخنگو نیاز ندارند و خود بهتر از هر سخنگویی صحبت می کنند.
تعجب از دولتی است که مرتباً دم از پاسخگویی به مردم می زند ولی با بسیج تمام قوای خود در نظر دارد نمایندگان همان مردم به وظیفه نظارتی خود عمل نکنند و جالب تر آنکه در همین گیر و دار طرح استیضاح سه وزیر دولت که قبلا تلاش برای عدم تحقق آن صورت گرفته بود مطرح می شود تا سوال از رییس جمهور را تحت الشعاع قرار داده و دکتر روحانی با حضور در مجلس علاوه بر توجیهات تکراری خود آن مطالب تکراری و غیر مستند را به عنوان پاسخ به سوال از خود جا بزند و اصل مطالبه مردم در خصوص عملکرد دولت به فراموشی سپرده شود. نکته دیگر استفاده گزینشی از اصول قانون اساسی توسط رییس دولت است. توضیح آنکه آقای روحانی با استناد به اصول قانون اساسی خود را مسئول اجرای قانون اساسی می داند که البته حرف درستی هست ولی وقت نوبت به پاسخگویی خود تلاش می کند اصل دیگر قانون اساسی اجرایی نگردد و در این عملکردهای متناقض مشخص نیست که با کدام توجیه قانونی نمایندگان مردم در خانه ملت طرحی را امضا می کنند و یک روز بعد امضا خود را پس می گیرند. البته این موضوع به ضعف آیین نامه داخلی مجلس برمی گردد در این داد و ستد دولت و مجلس این فریاد مردم و آه و ناله آنان است که مورد غفلت قرار می گیرد.
مردمی که هم به نمایندگان خود و هم به رییس جمهور رای داده اند و امروز شاهدیم که هیچکدام مطالبات واقعی آنان را برآورده نمی کنند. این در حالی است که در مجلس هشتم و دولت دهم با طرح سوال از رییس جمهور وقت، بستر اجرا شدن اصل ۴۹ قانون اساسی فراهم شد و مردم انتظار دارند این روند متوقف نشده تا روسای جمهور بعد دچار حاشیه امن نگردند. دولت اگر وظایف خود در خصوص تعیین تکلیف موسسه های مالی اعتباری، گرانی نرخ ارز، رکود طولانی مدت، مشکلات محیط زیست و بحران آب برخی استان ها از جمله استان اصفهان و …. که همگی جزو وعده های انتخاباتی دولت یازدهم و دوازدهم بوده را به خوبی انجام داده و در مورد رفع موانع فعالیت های اقتصادی و ایجاد اشتغال کم کاری نکرده و همچنین بستر تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم کرده باشد نباید از طرح سوال در این موارد نگرانی داشته باشد. و نکته آخر خطاب به رجال حامی دولت است که به جای لابی گری و ممانعت از پاسخگویی دولت، با مشاوره فکری برای تحقق شعارهای اقتصادی و اجتماعی دولت که طراحان آن شعارها خود شما بودید، تلاش کنید و روش مطالبه گری پارلمانی را به نمایندگان لیست امید آموزش دهید تا این نوع مطالبه پارلمانی نهادینه شده و مجلس از کارایی بهتری در مواجه با مشکلات مردم برخوردار شود.

انتهای پیام/ ی

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد