امام جمعه کمشچه با بیان این که اولین موضوع، تلاوت قرآن است، خاطر نشان کرد: ارتباط با قرآن یکی از اموری است که محبوب فاطمه (س) است.

حجت الاسلام حق شناس بیان کرد: قرآن کتاب خداست، کتابی که برای هدایت بشر نازل شده است و اگر کسی ارتباط با قرآن پیدا کند، این ارتباط و انس با قرآن او را به خدای عالم نزدیک می کند.

وی اظهار کرد: خدا در کتابش، قرآن تجلی پیدا کرده است و هر فردی برای افزایش معرفت و ارتباط خود با خدا باید با قرآن انس بگیرد.

حق شناس ادامه داد: قرآن در آیه ۵۷ سوره مبارکه یونس می فرماید: ( یَا أَیُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءَتْکُمْ مَوْعِظَهٌ مِنْ رَبِّکُمْ وَشِفَاءٌ لِمَا فِی الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَهٌ لِلْمُؤْمِنِینَ )، نفرمود ای مومنین، ای متقین بلکه فرمود: ای مردم، یعنی چه مسلمان و چه غیر مسلمان از جانب پروردگار شما، معجزه ای به سمت شما آمده است و علاوه بر این که این کتاب معجزه است شفای دردهای سینه های شماست و هدایت و رحمت است برای مومنین.
این کارشناس مذهبی خاطرنشان کرد: این آیه به چهار مرحله هدایت قرآن اشاره کرده است، موعظه یعنی هشدار دادن، قرآن می فرماید: ای مردم از جانب پروردگار برای شما موعظه آمده است، یعنی ممکن است شما در دنیا  دنیا زده شوید، این کتاب موعظه است، بیدار می کند شما را، به شما هشدار می دهد و بعد از موعظه، شفاء لما فی الصدور؛ وقتی که شما بیدار شوید و متوجه شدید در سینه هایتان دردهایی چون شرک و حسادت و کبر و . . . دارید، چون جسم انسان دردهایی دارد و روح انسان امراض دیگری می گیرد.

امام جمعه کمشچه گفت: جسم انسان با دارو درمان می شود؛ ولی روح انسان با کلام الهی درمان می شود، بنابراین بعد از اینکه قرآن شما را هشدار داد و موعظه کرد و وقتی بیدار شدید، مرحله دوم هدایت قرآن و شفاء لما فی الصدور؛ این قرآن باعث شفا گرفتن دردهای سینه شماست و آن بیماری های درونی شما را برطرف می کند.

وی عنوان کرد: زمانی که بیماری ها برطرف شد، و هدی؛ شما در مسیر هدایت قرار می گیرد و می توانید در مسیر هدایت قدم بردارید، وقتی در مسیر هدایت قدم برداشتید، آن زمان چون شما بیدار شده اید خانه را خانه تکانی کرده اید، شفاء درد سینه را یافته اید و در مسیر هدایت حرکت کرده اید، در این زمان مشمول دریافت رحمت خاصه خدا خواهید شد و در رحمت او غوطه ور خواهید شد (و رحمه للمومنین).

این مسئول با اشاره به این که همه این آثار از خود قرآن است چون قرآن کلام خداست، ادامه داد: تلاوت قرآن ایمان انسان را بارور می کند، این ایمان رشد پیدا می کند، زنگار دل را می زداید همانطور که آهنگ زنگ می زند و باید صیقل داده شود تا زنگارش برطرف شود، دل و جان ما هم زنگار می گیرد و راه زدودن زنگار دل تلاوت قرآن است، قران راهنمای انسان در سختی های جامعه است.

حق شناس ادامه داد: حضرت رسول اکرم (ص) فرمودند: وقتی در جامعه امور مختلف همچون پاره های شب به شما حمله ور شد که شناخت حق از باطل برای شما دشوار شد، در شبهات و گرفتاری ها علیکم بالقرآن؛ بیایید سراغ قرآن و زمانی که با قرآن انس گرفتید، تشخیص حق و باطل برای شما در جامعه کار دشواری نخواهد بود.

این کارشناس مذهبی اظهار کرد: صدیقه کبری ( س ) فرمودند: اولین محبوب من در دنیا تلاوت قرآن است.

وی خاطرنشان کرد: دومین محبوب حضرت زهرا (س)، طبق فرمایش خود حضرت، «النظر الی وجه رسول الله» نگاه کردن به چهره پیغمبر خدا (ص) است، این ولایت پذیری فاطمه (س) است که این قدر برای او نگاه کردن به سیمای فرستاده خدا محبوب است.

امام جمعه کمشچه افزود: سومین محبوب فاطمه (س)، «الانفاق فی سبیل الله» است، برای من یکی از لذیذترین امور زندگی ام بخشش در راه خداست، برخی جمع کردن برای خود برایشان لذت بخش است اما برای صدیقه کبری انفاق در راه خدا لذت بخش تر است.

این کارشناس دینی اظهار کرد: قرآن می فرماید: هر چیزی که شما انفاق کردید، به دیگران نداده اید بلکه برای خودتان ماندگارترش کرده اید (وما تنفقوا من خیر فلانفسکم).
وی اضافه کرد: امیرالمونین علی (ع) فرمودند: کسی که با دست کم و کوچک در راه خدا بدهد با دست بزرگ تر تحویل خواهد گرفت این وعده خدا در قرآن است که اگر شما در راه خدا انفاق کردید خداوند چندین برابر به شما باز می گرداند.

انتهای پیام /پ