صفحه اصلی » اجتماعی » خشکی کم سابقه طبیعت سمیرم/ چشمه هایی که نفس های آخر را می کشند

این سال های خشک و بی بارش؛

خشکی کم سابقه طبیعت سمیرم/ چشمه هایی که نفس های آخر را می کشند

خشکسالی، کم آبی و مشکلات و مسائل پیرامون آن در یک دهه اخیر دامن بیشتر شهرها و استان های کشور پهناور ایران را گرفته و استمرار آن ضربات مهلکی بر پهنه طبیعت و بخش کشاورزی وارد کرده است.

تاریخ انتشار: ۱۱:۳۴ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۱۳

به گزارش صاحب نیوز؛ منطقه زاگرس میانی و سمیرم نیز در این سال ها شاهد افت منابع آبی و سفره های زیر زمینی بوده بطوری که در همین نوروز امسال هیچگونه بارشی در این خطه شاهد نبوده ایم و خشکی بی سابقه ای دست کم در تعطیلات نوروزی این دیار شاهد هستیم.
در توضیح خشکی ایام عید این خطه کوهستانی، همین بس که هر سال باران هایی شمال گونه در سمیرم می بارید و طبیعت و پوشش گیاهی آن را سیراب و سرسبز می کرد اما امسال علاوه بر اینکه دمای هوا اندکی گرمتر شده، خاک ها خشک و سبزه زارها نیز آن سرسبزی همیشگی را ندارند.
سرسبزی و پوشش گیاهی بکری که هر سال در عید و بهار با حضور مردم در دامان طبیعت و بهره مندی از سفره سبز زمین از کنگر و شنگ و موچه گرفته تا قارچ و بیلهر و موسیر را بیش از پیش نصیبمان می کرد، اما عید امسال حتی کنگرهای مهاجم هم از بی آبی طعمی تلخ و خشک به خود گرفته اند و آن خوشمزگی همیشگی را ندارند.
سدهای سمیرم و از جمله سد کمانه هم، که هر سال اسفند و فروردین سرریز می کرد و مملو از آب می شد امسال آب چندانی ندارد.

سدهای قرقاچ و حنا هم که نفس های آخرشان را می کشند واندک آبی هم که دارند برای پایداری پایه های خودشان است. چشمه ها هم که تنها نامی از آنها باقی مانده و بسیاری از آنها نفس های آخر را می کشند و آبی برای جوشش ندارند.


بر همین اساس و در ابعادی وسیع تر،به گفته مدیر گروه پژوهشی تغییر اقلیم پژوهشکده اقلیم شناسی، پیش بینی ها نشان می دهد زاگرس منطقه ای است که در دهه های آینده هم بیشترین افزایش دما و هم بیشترین کاهش بارش را دارد که این امر به تدریج صورت خواهد گرفت.
ایمان که در گفت و گو با چند رسانه سخن گفته باییان مطلب بیان کرده که  جنگل های زاگرس میانی و دنا، ذخیره گاه زیستی ارزشمندی است اما بدترین وضعیت را در زمینه تاثیر پذیری تغییر اقلیم و گرمایش زمین دارد.
وی افزود: اکنون شاهد افزایش دمای زمین تا حدود یک درجه هستیم که تا این حد با مشکلات مواجه شده ایم حال اگر بنا به مدل های انجام شده دمای زمین تا سال 2100 پنج تا شش درجه گرمتر شود؛ مشکلات ما چندین برابر خواهد شد.
او با ییان  این مطلب اظهار کرده که البته این افزایش دما در بدترین حالت رخ می دهد اما در حالت خوشبینانه دما تقریبا کمتر از یک درجه افزایش می یابد به شرطی که توافق جهانی بر روی کاهش انتشار گازهای گلخانه ای باشد اما وضعیت فعلی این توافق را نشان نمی دهد و اگر با همین وضعیت جلو برویم تقریبا سه تا چهار درجه افزایش دما خواهیم داشت که با قطعا مشکلات زیادی هم مواجه خواهیم شد.
حال با این اوصاف و پیش بینی هایی که نشان می دهد به غیر از یکی دو رگبار بهاری محدود، خبری از بارندگی های خوب و قابل توجه عید و بهار نیست باید منتظر قطع بیشتر درختان، خشکی اندک چشمه های باقی مانده سرزمین هزارچشمه، پایین رفتن آب چاه های مجاز و غیرمجاز، کوچ زودهنگام عشایر از گرمسیر به سردسیر، کاهش درآمد بخش کشاورزی و مشکلات معیشتی و همچنین بالارفتن مصرف انرژی به سبب افزایش دمای هوا باشیم.
شهرستان سمیرم با چهار محدوده مطالعاتی(دشت) قبرکیخا، سمیرم، وردشت وکُمه جزو حوضه آبریز کارون بزرگ محسوب می شود و دارای 19 هزار هکتار باغ، 15 هزار هکتار زمین زراعی، 455 هزار هکتار عرصه ملی و 330 هزار هکتار مرتع و جنگل های طبیعی است.
سالانه بطور متوسط حدود 300 هزار تن انواع سیب درختی مرغوب در این شهرستان تولید ودر بازارهای داخلی و خارجی عرضه می شد که این عدد به افزون بر 200هزار تن کاهش یافته است.
سمیرم با افزون بر 100هزار جمعیت در 160 کیلومتری جنوب استان اصفهان و 164 کیلومتری یاسوج واقع شده است.

انتهای پیام/ سمیرم خبر/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!