صفحه اصلی » حوزه و دانشگاه » سه گناه تکبر، تهمت و چشم چرانی سبب تسلط شیطان بر انسان می‌شود

استاد حوزه و دانشگاه:

سه گناه تکبر، تهمت و چشم چرانی سبب تسلط شیطان بر انسان می‌شود

استاد حوزه و دانشگاه گفت: سه گناه باعث می شود که شیطان بر انسان تسلط پیدا کند یکی تکبر، دیگری تهمت و سومی چشم چرانی است که برای رهایی از تکبر باید سجده های طولانی انجام داد.

تاریخ انتشار: ۱۳:۰۷ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ حجت الاسلام مرتضوی در نشست اخلاقی ویژه اساتید با موضوع «بررسی فرازی از دعای مکارم الاخلاق» گفت: سه گناه باعث می شود که شیطان بر انسان تسلط پیدا کند یکی تکبر، دیگری تهمت و سومی چشم چرانی است که برای رهایی از تکبر باید سجده‌های طولانی انجام داد.

وی افزود: امام سجاد ع  عمری را از خدا طلب می کند که لباس طاعت خداوند متعال باشد، یعنی تمام وجودش از لباس ‍طاعت پوشیده شود و تمام قوایش در مسیر فرمانبرداری از ذات اقدس الهی مصروف شود.

استاد اخلاق حوزه گفت: به کار بردن کلمه «مرتع » درباره عمر، تشبیهی بسیار لطیف است و حاوی پاره ای از نکات دقیق و جالب توجه است . اگر گوسفندان را به چراگاه ببرند در آنجا میدان وسیعی دارند، به هر طرف که بخواهند می روند، هر گیاهی را که سر راهشان باشد می خورند، گاهی از برگ نهال های کوچک درختان استفاده می کنند و گاه با دندان می گیرند و بشدت آن را تکان می دهند، به طوری که گیاه ، ریشه کن می شود. و ساقه و ریشه را با هم می جوند و می خورند. خلاصه ، خاصیت مرتع وسعت میدان فعالیت حیوان در چریدن است .

وی تصریح کرد:  شیطان نیز در مرتع عمر آدمی میدان فعالیت بسیار وسیع دارد، گاهی از اعضای ظاهری بدن استفاده می کنند مانند چشم و گوش و زبان و دست و پا و هر کدام را به مسیر گناه سوق می دهد و آدمی را به اعمال غیرمشروع وا می دارد. گاهی در چراگاه باطنی عمر انسان وارد می شود، فکر و اندیشه و تخیل و توهم را زمینه فعالیت های خود قرار می دهد و انسان را به راه گناه می برد، و خلاصه ، مرتع عمر آدمی برای چریدن شیطان میدان بسیار وسیعی دارد، هم از نظر جنبه ظاهری و قوای مادی بدن و هم از نظر معنوی و نیروهای روحانی انسان .

استاد اخلاق حوزه گفت: سه گناه باعث می شود که شیطان بر انسان تسلط پیدا کند یکی تکبر، دیگری تهمت و سومی چشم چرانی است که برای رهایی از تکبر باید سجده های طولانی انجام داد و به دستور پیامبر (ص)  از خداوند بخواهیم که حتی یک لحظه ما را به خود واگذار نکند چون ایشان فرمودند:  انسان تا زمانی که پایش در بهشت قرار نگرفته از شر شیطان در امان نیست.

حجت الاسلام مرتضوی پناه در ادامه، با اشاره به شش ویژگی تربیت سالم از منظر قرآن اظهار کرد: حضرت زهرا س امام حسین (ع) را بر اساس این ویژگی ها تربیت کرد.

وی این ویژگی ها را این گونه برشمرد: آموزش شکرگزاری به کودکان، احترام به والدین، مفید بودن برای جامعه، بنده خوب خدا بودن، عدم اصرار بر گناه و اشتباه و  مسلم بودن است.

انتهای پیام/ د

 

پاسخی بگذارید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد