صفحه اصلی » اقتصادی » عملیات اجرایی تکمیل فاضلاب شهرضا از 27 اردیبهشت‌ آغاز می شود

مدیرکل آب و فاضلاب استان اصفهان:

عملیات اجرایی تکمیل فاضلاب شهرضا از 27 اردیبهشت‌ آغاز می شود

مدیرکل آب و فاضلاب استان اصفهان گفت: هفته آینده نخستین مرحله مناقصه عملیات اجرایی پروژه فاضلاب شهرضا منتشر خواهد شد و اوایل اردیبهشت ‌نیز دومین مرحله این این مناقصه به اطلاع عموم می‌رسد و پس از انتخاب پیمانکار از 27 اردیبهشت‌ماه امسال این عملیات آغاز می‌شود.

تاریخ انتشار: ۱۷:۵۶ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۱۶

به گزارش صاحب نیوز؛ هاشم امینی عصر امروز در جلسه بررسی مسائل و معضلات فاضلاب شهری شهرضا که در فرمانداری این شهرستان برگزار شد، با بیان اینکه تلاش و پیگیری نماینده مردم در مجلس برای این پروژه ستودنی است، عنوان کرد: تنها راه حل این مسئله استفاده از تسهیلات تبصره (3) ماده واحد واحده قانون ایجاد تسهیلات تأسیسات آب و فاضلاب جهت شهرها است که در شهرضا انجام شده است.

وی، با بیان اینکه استان اصفهان در استفاده از تسهیلات قانونی تبصره (3) در کشور پیشگام بوده است، بیان کرد: در نجف آباد بعد از گذشت 18 سال تنها 27 کیلومتر از فاضلاب لوله گذاری شده بود اما پس از اجرای این مصوبه از تیرماه 93 تاکنون 280 کیلومتر از این مسیر لوله گذاری شده است.

مدیرکل آب و فاضلاب استان اصفهان، با بیان اینکه لازم است برای تأمین آب شهرضا آب از حوزه های دیگر به این منطقه انتقال پیدا کند، تصریح کرد: نماینده مردم در مجلس طرح انتقال 49.5 لیتر برثانیه را پیگیری کرده است که در آینده اجرایی خواهد شد.

تابستان سختی پیش رو داریم

امینی، با بیان اینکه نباید اجازه دهیم پساب تصفیه شده فاضلاب شهرضا به خارج از این شهرستان منتقل شود، عنوان کرد: تابستان سختی را پیش رو داریم و در سالهای آینده هم اوضاع بدتر می شود چون ایران در اقلیم خشک و کم آب قرار دارد بنابراین باید از هم اکنون به فکر آینده باشیم.

وی، بیان کرد: تبصه (3) از سوی وزیر نیرو به اداره کل آب و فاضلاب استان ابلاغ شده است و همین مسئله راهکار قانونی بهتری در این زمینه فراهم خواهد کرد.

مدیرکل آب و فاضلاب استان اصفهان، با بیان اینکه 60 درصد از پروژه فاضلاب شهرضا شامل 287 کیلومتر انجام نشده است، اظهار کرد: برای تکمیل این مقدار اعتباری بالغ 100 میلیارد تومان نیاز است و اصلاح تصفیه خانه فاضلاب نیز 40 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

امینی، با اشاره به استفاده از مهندسان ایرانی و آلمانی برای ارتقاء پروژه فاضلاب شهرضا عنوان کرد: در حوزه اجرایی باید با توجه به الزمات فنی و مهندسی، برای مناطقی که نیاز بیشتری دارند، تسهیلات بیشتری قائل شویم.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی، نیز در این جلسه بیان کرد: بر اساس آخرین برآوردهای قیمتی تا پایان سال ۹۵ پروژه تکیمل فاضلاب شهری شهرضا نیازمند اعتباری در حدود ۱۳۴ میلیارد تومان است.

تکمیل پروژه فاضلاب از مهمترین مطالبات مردم شهرضا

سمیه محمودی، عنوان کرد: برای اجرای این پروژه رایزنی های زیادی انجام شد که یکی از انها با شرکت فولاد مبارکه بود، این شرکت به دلیل وضعیت آبی شهر اصفهان نیازمند دست یابی به منابع جدید آبی است و این کارخانه باتوجه به اینکه کانال آب مهیار نیز تا نزدیکی آن امتداد دارد، متقاضی مباشرت در اجرای این پروژه در قبال برخورداری از پساب تصفیه شده بود.

وی، تصریح کرد: عواید حاصل از فروش پساب تصفیه شده فاضلاب شهری شهرضا باید نصیب مردم این شهر شود به همین دلیل به دنبال ایجاد ساز و کاری برای این منظور بودیم.

عواید حاصل از تصفیه فاضلاب باید نصیب مردم شهرضا شود

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی، گفت: با سرمایه گذار بخش خصوصی نیز برای اجرای این پروژه رایزنی شد، اما لازم است اعتماد سازی لازم برای سرمایه گذار متقاضی ایجاد شود.

محمودی اظهار کرد: حدود ۳۰۰ لیتر بر ثانیه پساب فاضلاب در شهرضا وجود دارد که در حال حاضر باتوجه به تکیمل حدود ۳۰ درصد از پروژه فاضلاب، ۸۰ لیتر بر ثانیه آن در دسترس است و اگر این پروژه تکیمل شود ۲۲۰ لیتر بر ثانیه به آن اضافه خواهد شد.

تبصره (3) بهترین راهکار اجرایی پروژه فاضلاب

وی در بخش دیگری از سخنان خود، اظهار کرد: بهترین راهکار برای اجرای این پروژه استفاده از راهکار قانونی تبصره ۳ ماده واحد واحده قانون ایجاد تسهیلات تأسیسات آب و فاضلاب جهت شهرها است که بر اساس آن ۳۴ میلیارد از اعتبارات لازم برای اجرای طرح از محل منابع دولتی و ۱۰۰ میلیارد تومان مابقی آن نیز از محل مشارکت مردم و شهرداری تأمین شود.

نماینده مردم شهرضا در مجلس شورای اسلامی، گفت: سهم مشارکت مردم در اجرای این طرح در حدود ۲۱ میلیون ریال است، اگر دقت کنیم متوجه می‌شویم که در حال حاضر هم مردم مبلغی در همین حدود را برای تخلیه چاه‌های جذبی موجود هزینه می‌کنند بنابراین پرداخت این مبلغ در واقع نوعی سرمایه گذاری است که همه مردم در آن مشارکت می‌کنند.

باید به آینده امیدوار باشیم

فرماندار شهرضا، نیز در این جلسه عنوان کرد: مردم شهرضا در همه زمینه‌ها همچون انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، پیشگام و پیشتاز بوده‌اند و به همین دلیل لیاقت دارند تا بهترین خدمات را دریافت کنند.

علی اصغر رفیعی‌نژاد ادامه داد: به گذشته باز نمی‌گردیم، باید با نگاهی امیدوار به آینده مشکلات را بررسی و برطرف کنیم، پروژه فاضلاب شهرضا بیش از سه دهه قبل آغاز شده اما هنوز به اتمام نرسیده است به همین دلیل ضروت دارد تا با همکاری همه مسئولان این پروژه به اتمام برسد.

انتهای پیام/شهرضانیوز/ گ. پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99