صفحه اصلی » اجتماعی » گنج پنهان/ شهرضا، مامنی برای جذب گردشگر

صاحب نیوز گزارش می‌دهد؛

گنج پنهان/ شهرضا، مامنی برای جذب گردشگر

استان اصفهان به عنوان یکی از استان های بزرگ در جذب توریست در سطح کشور به شمار می رود، که شهرهایی با تجربه موفق در جذب توریست در سطح این استان فراوان هستند، اما سهم شهرستان از این صنعت چیست؟

تاریخ انتشار: ۲۲:۴۰ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ صنعت توریست به عنوان یکی از پول سازترین صنعت های جهان به شمار می رود که اقتصاد بسیاری از کشورهای جهان به آن وابسته است و حتی برخی از کشورهای جهان برای جذب توریست یارانه هایی را در نظر می گیرند و با تبلیغات متنوع و ارائه خدمات محتلف، توان خود را در افزایش جذب گردشگر از این بازار بزرگ به کار می گیرند.

این صنعت به قدری مهم است که کشوری مانند اسپانیا از طریق جذب توریست، درآمدی معادل با کل صادرات نفت در طول سال کسب می کند و یا کشور همسایه ایران، ترکیه با سرمایه گذاری بالا در صنعت توریست در سال های گذشته، اقتصاد خود را از مرز ورشکستگی نجات داد و از طریق همین صنعت توانست، تورم خود را مهار کند، سه صفر از پول ملی خود حذف کند و برای تبدیل شدن به قطب گردشگری منطقه تنه به تنه مناطی مانند دبی بزند و یا کشور چین با وجود اقتصاد صنعتی و کشاورزی قدرتمند و در اختیار داشتن توان صنعتی بالا، بازهم از این صنع پول ساز غافل نشده است و در تلاش، جایگاه خود را به عنوان بزرگ ترین کشور جذب کننده توریست در جهان حفظ کرده است.

هرچند نوع سیاست هایی که هر کدام از این کشورها برای جذب توریست به کار می برند با توجه به سبک زندگی و سیاست های دولتی این کشورها متفاوت است؛ برای مثال در چین گردشگران تنها حق بازدید از مناطق توریستی این کشور را دارند و نمی توانند به سایر مناطق بروند و یا برای دستیابی به اینترنت با محدودیت های این کشور مواجه هستند تا مبادا کاستی از این کشور به خارج از مرزها برود و یا وجود گردشگر خارجی خارجی موجب تهاجم فرهنگی بپه فرهنگ مردم این کشور بشود و یا در ترکیه دولت برای حفظ جایگاه خود در صنعت گردشگری به هتل ها و آژانس های مسافرتی یارانه می دهد که همین امر موجب ارزان شدن سفر به این کشور نسبت به کشوری مانند ایران می شود و یا برخی خدمات ارائه می کند که با سبک زندگی مردم مسلمان این کشور هم خوانی ندارد و در دراز مدت تاثیرات منفی بر روی فرهنگ این کشور می گذارد، اما در کل همه این کشورهای صاحب نام در صنعت گردشگری در یک نقطه مشترک هستند و آن پولساز و شغل آفرین بودن صنعت گرشگری است.

ایران نیز در سال های گذشته قدم های خوبی در جذب توریست برداشته است، قدم هایی که درکنار شکستن جو ایران هراسی ایجادشده توسط غرب باید با پیوست فرهنگی همراه باشد تا مبادا وجود توریست سبک زندگی ایرانی را تحت الشعاع قرار دهد و ایران را به سرنوشت کشورهایی مانند چین و ترکیه دچار کند.

این قدم گذاری ظریف در صنعت توریست علاوه بر نیاز به وجود یک پیوست فرهنگی به یک سری زیرساخت هایی نیز نیاز دارد که نشان دهنده آن است که صنعت توریست اگرچه خود صنعتی ارزان به شمار می رود اما زیرساخت های آن نیاز به سرمایه گذاری های کلان و بلندمدت دارد که جذب سرمایه گذاران و همت مسئولان ارگان های دولتی و اجرایی را می طلبد. به همین خاطر وجود توریست در یک منطقه و رونق این صنعت در آن منطقه نشان دهنده موفقیت مدیران این مناطق بوده است.

به عبارت ساده تر، توریست به مناطقی می رود که از نظر امکانات زندگی نه تنها حداقل های لازم را داشته باشد، بلکه نیاز به امکانات بهداشتی، انواع تفریحات، زیرساخت های حمل و نقل جاده ای، ریلی و هوایی، تنوع در مکان اسکان و استراحت گردشگران و نیز مراکز غذایی و فرهنگی متناسب با اقشار مختلف را در دل خود جای داده باشد؛ پس افزایش آمار وجود تریست در یک منطقه خود به عنوان معیاری برای مدیران یک منطقه در عملکرد مثبت است.

استان اصفهان نیز به عنوان یکی از استان های بزرگ در جذب توریست در سطح کشور به شمار می رود، که شهرهایی مانند اصفهان، کاشان و نایین تجربه های موفقی در جذب توریست در سطح این استان داشته اند و در سال های گذشته نیز شهرهایی مانند اردستان و چادگان هم به این خیل رقابت در جذب گردشگر داخلی و خارجی اضافه شده اند.

اما سهم شهرستان شهرضا در این صنعت پردرآمد چیست؟ بنابر اطلاعات داده شده توسط جانشین ستاد هماهنگی خدمات سفر شهرضا از ۲۷ اسفندماه سال ۹۶ تا ۱۳ فروردین امسال ۲۲۹ هزار و ۴۸۸ نفر از مسافران و زائران نوروزی در قالب ۲۶ هزار و ۲۶۷ خانوار وارد شهرضا شده‌اند.

این آمار، ارقام قابل ملاحظه ای هست که وجود آن نشان دهنده بر توانمندی های بالقوه در سطح شهرستان است، اما این حجم از مسافران تنها به چشم یک خوابگاه و محل استراحت به شهرستان نگاه کرده و یا تنها شهرستان در آستان امامزاده شاهرضا(ع) به سبب جایگاه مذهبی مهمش در سطح کشور می نگرند؛ حال این سوال پیش می آید که شهرضا توانمندی جذب گردشگر همانند دیگر شهرهای کوچک و بزرگ استان ندارد؟

بنابر گفته مسئولان میراث فرهنگی شهرستان، شمار آثار ارزشمند این شهرستان بیش از ۲۰۰ اثر و شمار آثار تاریخی به ثبت رسیده آن را بیش از ۵۰ اثر است که آمار قابل ملاحظه ای در سطح استان و حتی کشور به شمار می رود؛ اما چرا در سال های اخیر، این گنج های به جامانده از گذشتگان از دیده گردشگران دورمانده است و شهرضا از گردونه جذب گردشگراستان عقب مانده است؟

گزارش از آرمان دباغ

انتهای پیام/ گ

دیدگاه‌ها

  1. منتقد گفته :

    خمینی شهر هم در این سال ها گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد