محمود-معلمی-1
۱۶:۰۴ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۰

یک کارشناس سیاسی:

دلایل قبول مذاکرات هسته‌ای از جانب رهبری

کارشناس مسائل سیاسی گفت: رویکرد و فشار دولت به رهبری و افکار عمومی که خیال می کرد با تعلیق، تحریم برطرف می شود و همچنین تحولات منطقه که براین تصور بود ایران لجوج و اهل جنگ است باعث شد رهبر انقلاب نرمش قهرمانانه نشان دادند و با شروطی مذاکرات آغاز شد تا به عبارتی بنام برجام رسیدیم.

به گزارش صاحب نیوز؛محمود معلمی  کارشناس و تحلیل گر مسائل سیاسی پیش از ظهر امروز به مناسبت روز 20 فروردین روز فناوری هسته ای در مدرسه علمیه جده بزرگ با بیان اینکه 20 فروردین سال 1385 به نام روز ملی فناوری هسته ای نامگذاری و در نطنز غنی سازی به 3.5 درصد رسید، اظهار کرد: موضوع هسته ای از طریق غنی سازی اورانیوم، آب سنگین و انرژی خورشیدی است که ما از راه اورانیوم رسیده ایم و از طریق آب سنگین هنوز به طور کامل به صنعت هسته ای نرسیده ایم و در زمینه انرژی خورشیدی پژوهش ها را آغاز کرده ایم و هر سه راه را باید با هم آغاز کنیم.

وی با گلایه به حوزه های علمیه مبنی بر عدم وجود دروس آشنایی با انقلاب اسلامی در مدارس علمیه عنوان کرد: چرا این دروس باید در دانشگاه ها تدریس شود ولی در حوزه ها که بسیار از اهمیت بالاتری برخوردار است تدریس شود؟

این کارشناس سیاسی افزود: فناوری هسته ای قبل از انقلاب بود؛ اما در حد ایجاد نیروگاه بود ولی بعد از انقلاب به دلیل رو به اتمام بودن انرژی های فسیلی اراده جدی برای رفتن به سمت فناوری های چرخه کامل ایجاد شد که امروز هشت کشور از این صنعت برخوردار هستند که یکی از آنها ایران است.

وی در خصوص تاکید آمریکا بر تعطیلی فردو گفت: علت اینکه آمریکایی ها به دنبال تعطیلی فرردو بودند اما با نطنز کاری نداشتند این بود که نطنز 20 متر زیر خاک است و به راحتی با موشک می توان آن را از پا درآورد ولی در فردو 70 متر زیر سنگ های کوه است و هیچ گاه نمی توانند آنرا منهدم کنند.

وی افزود: آقای صالحی گفت:  سال 81 انگلیس، فرانسه و آلمان با ما وارد مذاکره شدند و فشارهای زیادی آوردند و مذاکرات در وین ،پاریس و سعداباد شروع شد اما رویکرد دولت اصلاحات به تعلیق بود.

کارشناس سیاسی عنوان کرد: آقای روحانی و خاتمی نزد رهبری آمدند و اجازه تعلیق خواستند اما رهبری فرمودند اروپا حد یقفی ندارد و هرچه عقب نشینی کنید جلو می آیند حتی می گویند درب دانشگاه را ببندید براین اساس رهبری مخالفت کردند اما این افراد تعلیق کردند و تا دو سال این قضیه معلق بود

وی با اشاره به سفر تنی بلر نخست وزیر انگلیس به عراق پس از جنگ آمریکا به عراق عنوان کرد: آقای تنی بلر به عراق آمد و گفت در عراق جنگیدیم در ایران پیروز شدیم یعنی عقب نشینی ایران از هسته ای پیروزی است، بعد می گوید من از دولت ایران بابت تعلیق تشکر می کنم اما کافی نیست باید درب دانشگاه های ایران و هم رشته های مرتبط به هسته ای تعطیل شود ، بعد تحصیل دانشجویان ایرانی در این رشته ها ممنوع شد سپس رهبری، روحانی و خاتمی را خواندند و به آنها تذکر دادند که باید آن را راه بیندازند اما در دولت بعدی پلمپ شکسته شد و جلو رفتیم و مذاکرات دومرتبه با 5+1 آغاز شد و نهایتا به جایی رسیدیم که سوخت تهران تعطیل شد

وی با بیان اینکه راکتور تهران برای مصارف پزشکی و صعب العلاج ایزوتوپ تولید می کند افزود:خرید سوخت سیاسی و امنیتی نیست و با اتمام سوخت طبق قانون نامه ای به آژانس نوشتیم و آژانس نامه را به آمریکا فرانسه و روسیه فرستاد وقتی دکتر جلیلی در مذاکرات رفتند دیدند آمریکا می گوید اول تسلیم شوید و صنعت هسته ای را تعطیل کنید تا به شما بفروشیم که در رویکرد جمهوری اسلامی نبود.

*سه دلیلی  که باعث شد رهبری مذاکرات هسته ای را بپذیرد

معلمی اظهار کرد:  اینجا همه نیروها را جمع کردیم و شهید شهریاری گفت من تحقیقات را شروع می کنم و ان شا الله به نتیجه میرسانم، براین اساس تحقیقات آغاز و تولید میله سوخت 20 درصد انجام شد به محض اینکه ایران اعلام کرد 20 درصد تولید شد آمریکا مسخره کرد ولی آژانس تایید کرد.

وی با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید آمریکایی ها امیدوار شدند افزود: شعارهای انتخاباتی آقای روحانی و رویکرد قبلی او برای آمریکا امیدبخش بود اما روحانی گفت اول با کدخدا باید به توافق برسیم و آمریکایی ها استقبال کردند اما رهبری تذکر دادند که امریکا بدعهد است اما به سه دلیل پذیرفتند.

* برجام به هیچ عنوان یک توافق بین المللی نیست و هیچ پشتوانه ای ندارد

وی افزود: رویکرد و فشار دولت به رهبری و افکار عمومی که خیال می کرد با تعلیق، تحریم برطرف می شود و همچنین تحولات منطقه که براین تصوربود ایران لجوج و اهل جنگ است باعث شد رهبر انقلاب نرمش قهرمانانه نشان دادند و با شروطی مذاکرات آغاز شد تا به عبارتی بنام برجام رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه برجام به هیچ عنوان یک توافق بین المللی نیست و هیچ پشتوانه ای ندارد و ترامپ می تواند پاره کند و هیچ نهاد حقوقی نمی تواند برخورد کند تصریح کرد: برجام یک توافق نیست بلکه یک برنامه جامع اقدام مشترک است یعنی دوطرف توافق کردند کارهایی را انجام دهند اما مثلکرسنت نیست که بتوان آن را به دادگاه لاحه ارائه کرد.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: ایرادات اساسی برجام این بود که اولا حرف رهبری را مبنی بر اینکه متن را گونه ای ننویسید که چند پهلو باشد گوش نکردند و امروز آمریکا می گوید شما برجام را نقض کردید و ایران نیز می گوید آمریکا برجام را نقض کرده چون واژه ها چند پهلو است از طرفی هیئت ناظر بر برجام همه اروپایی ها هستند پس همیشه ما محکومیم و هیچ وقت به ما حق نمی دهند.

معلمی افزود: فاجعه اینجا بود که خانم موگرینی گفت من میخواهم یک رازی را فاش کنم که به پیشنهاد مسئولان مذاکره کننده ایرانی در مقدمه برجام نوشتیم که برجام مقدمه مذاکره در حوزه های دیگر است یعنی در زمینه موشکی حقوق بشر و … مذاکره کنیم که آقای پوتین می گوید به ایرانی ها گفتم این پیشنهاد را ندهید اما اینها گفتند نزدیک انتخابات است و ما از مردم رای میخواهیم.

وی در رابطه با یکی بودن سیاست آمریکا در قبال ایران در دولت های مختلف خاطرنشان کرد: اوباما زمانی که می خواست ریاست جمهوری را تحویل دهد گفت: ما وظیفه داشتیم ایران را از هسته ای عقب بنشانیم که رانیدم، ترامپ وظیفه دارد ایران را از موشکی عقب براند و همین کار هم دنیا می کنند.

تحلیل گر مسائل سیاسی افزود: غالب مسئولان کشور مصمم هستند وارد مذاکره نشوند، اما برخی روشنفکرها زمزه مذاکرات جدید دارند و می گویند ما هنوز تحریم هایی داریم که برطرف نشده در حالیکه «برجام یک» همان تحریم های اولیه را نیز برطرف نکرد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: خوشبختانه بحث موشکی در اختیار فرمانده کل قوا است و فرمودند نباید اجازه بازرسی بدهند و سردار باقری نیز با تقوای کامل و تبعیت از رهبری این اجازه را نخواهند داد.

انتهای پیام/ پ