صفحه اصلی » اقتصادی » کشاورزان از تبعیض گلایه دارند/ضرورت توجه مسئولان به مشکلات کشاورزان

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی:

کشاورزان از تبعیض گلایه دارند/ضرورت توجه مسئولان به مشکلات کشاورزان

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی گفت: کشاورزان با شرایط خشکسالی آشنا هستند و همکاری لازم را هم با مسئولان دارند؛ اما آنان از تبعیض گلایه دارند، به همین دلیل لازم است تسهیلات بخش کشاورزی برای همه کشاورزان در همه مناطق در نظر گرفته شود.

تاریخ انتشار: ۲۰:۱۶ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۰

به گزارش صاحب نیوز؛ سمیه محمودی عصر امروز در برنامه بازدید مسئولان استانی و شهرستانی از گلخانه‌ها و مراکز مهم کشاورزی شهرضا، با بیان اینکه متأسفانه ابعاد مختلف مسئله خشکسالی در منطقه هرروز در حال افزایش است، عنوان کرد: برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرهای بزرگ و سایر شهرها، لازم است امکانات مناسب زندگی برای آنان در همه مناطق درنظر گرفته شود.

وی با بیان اینکه ضروری است باهدف گسترش عدالت همه‌جانبه در همه بخش‌ها تلاش کنیم، اظهار کرد: برای تحقق این هدف در بخش کشاورزی، باید از کشاورزان منطقه جنوب استان هم حمایت شود.

نماینده مردم شهرضا و دهاقان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشاورزان با شرایط خشکسالی آشنا هستند و همکاری لازم را هم با مسئولان دارند، عنوان کرد: آنان از تبعیض ناراحت هستند، به همین دلیل لازم است تسهیلات بخش کشاورزی برای همه کشاورزان در همه مناطق در نظر گرفته شود.

کشاورزان خواستار اجرای طرح های مرمت قنوات هستند

محمودی با تأکید بر ضرورت رسیدگی به مشلات کشاورزان منطقه شرق اصفهان، اظهار کرد: نمایندگان استان آماده همکاری برای جذب هرگونه امکاناتی برای حمایت از کشاورزان منطقه هستند.

وی با بیان اینکه باید مشکلات همه کشاورزان در همه مناطق دیده شود، تصریح کرد: مهمترین خواسته روستاییان منطقه، اجرای طرح‌های بازسازی قنوات است.

ضرورت افزیش تسهیلات حمایتی از بخش کشاورزی استان اصفهان

محمودی با تأکید برضرورت ارایه طرحهای کارشناسی بر اساس اولیت های منطقه‌ای از سوی کارشناسان جهاد کشاورزی استان به نمایندگان مجلس، عنوان کرد: میزان تسهیلات حمایتی از روستاییان برای استان اصفهان و شهرستان‌ های شهرضا و دهاقان کم است و باید افزایش یابد.

فرماندار شهرضا، نیز در این برنامه، با بیان اینکه معضل خشکسالی بسیاری از کشاورزان منطقه را گرفتار کرده است، عنوان کرد: لازم است از صنایع تبدیلی کشاورزی حمایت بیشتری شود، برای این منظور می‌توان از تجارب سایر مناطق استفاده کرد.

نتایج مفید طرح های تغییر الگوی کشت در شهرستان

علی اصغر رفیعی نژاد، اقدامات انجام شده برای تغییر الگوی کشت در این شهرستان را مفید ارزیابی کرد و افزود: باتوجه به تشدید خشکسالی، طرح‌ هایی برای رونق اقتصاد غیرکشاورزی در شهرستان پیشبینی شده است.

وی کیفیت انار شهرضا را در همه مناطق کشور شناخته شده و زبانزد برشمرد و افزود: اگر این ظرفیت بیشتر استفاده شود اشتغالزایی و رونق اقتصادی قابل توجهی را به همراه دارد.

سیاستهای توزیع آب برای کشاورزان شرق قابل پذیرش نیست

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان، نیز در این برنامه با بیان اینکه از 122 میلیون تن انواع تولیدات محصولات کشاورزی و دامی کشور در سال گذشته، سهم استان اصفهان 26 میلیون تن بوده است، عنوان کرد: این آمار ظرفیست بالای این استان را در بخش های کشاورزی و دامداری نشان می دهد.

محسن کریمیان، با اشاره به مشکلات کشاورزان منطقه شرق اصفهان، بیان کرد: براساس سیاست‌هایی که قبلا اتخاذ شده تامین آب مورد نیاز برای صنعت، شرب و استان یزد اولویت دولت بوده است که این مسائل و سهم اندکی که برای کشاورزان درنظر گرفته شده، برای کشاورزان قابل پذیرش نیست.

وی با بیان اینکه 75 درصد میزان آب جاری در زاینده‌ رود برای بخش کشاورزی در نظر گرفته می شود، تصریح کرد: جلساتی باهدف نجات باغات و آبرسانی سیار به آن‌ ها برگزار شده است.

اعتبار 50 میلیاردی آبرسانی سیار به باغات

مدیرکل جهاد کشاورزی استان اصفهان، با بیان اینکه براساس پیشبینی ‌های کارشناسی، اعتباری بالغ بر 50 میلیارد تومان برای آبرسانی سیار و آبرسانی با لوله نیاز است، عنوان کرد:  در سال‌های گذشته اعتبار بازسازی و لایروبی قنوات به‌صورت بلاعوض پرداخت می‌شد، اما در سال گذشته به دلیل نبود نقدینگی، سه میلیارد اعتبارات این بخش، به صورت اوراق قرضه واگذار شد که پیگیر دریافت آن هستیم.

کریمیان، اضافه کرد: از مجموع چهار هزا و 400 رشته قنات موجود در استان اصفهان، 127 رشته قنات در شهرضا وجود دارد.

طرح تعادل بخشی آب غیرقابل تغییر است

کریمیان در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به غیرقابل تغییر بودن طرح تعادل بخشی استفاده از منابع آب، تأکید کرد: این طرح مصوبه‌ شورای عالی آب و مجلس شورای اسلامی و هیئت وزیران است که برای پایدار ماندن کشاورزی، به وزارت نیرو ابلاغ شده است.

وی، اظهار کرد: این طرح باهدف استفاده جلوگیری از برداشت آب از چاه‌ های غیرمجاز و ممانعت از برداشت بیش از مقدار تعیین شده در پروانه‌ های بهره برداری چاه‌ ها تدوین شده است.

انتهای پیام/ گ. پ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

ویژه نامه محرم

moharam99