صاحب نیوز

5848088867b0a944b8252b68

دورویی روزنامه‌‎های زنجیره‌ای؛

فرار رو به جلو نزدیکان روحانی در نوسانات ارزی روزهای اخیر/ دولت همه را به غیر از خود مقصر می داند

نوسانات روزهای گذشته بازار ارز درحالی سرخط خبرهای رسانه های مختلف قرار گرفت که از نظر روزنامه های زنجیره ای و افراد وابسته به طیف اصلاح طلب، مقصر این نوسانات برخلاف سال ۹۰، تیم اقتصادی دولت نیست.

کدخبر: 877954
۱۳۹۷/۰۱/۲۱ @ ۱۴:۵۳

به گزارش صاحب نیوز؛ نوسانات روزهای گذشته بازار ارز سرخط خبرهای رسانه های داخلی و اخبار مرتبط با ایران در برخی از رسانه های خارجی بوده است.

مبارزه با تلاطم بازار ارز یکی از بزرگ ترین شعارهای دولت در ابتدای شرع کار خود در سال 92 و همچنیندر دولت جدید بود و روحانی در گفت و گوی تلویزیونی خود در بهمن ماه سال گذشته از ثابت ماندن نرخ ارز صحبت به میان آورده بود و خیال مردم را بابت این دغدغه اقتصادی راحت کرده بود.

اما بازاردر هفته های گذشته برخلاف صحبت های رئیس جمهور عمل کرد و نرخ ارز از کم تر از 4 هزار و 500 تومان در ابتدای اسفندماه، در روزهای منتهی به سال جدید به مرز پنج هزار تومان رسید و در آغازین روزهای کاری سال جید شش هزار تومان را رد کرد.

اما در میان واکنش هایی که به این افزایش دلار توسط کارشناسان اقتصادی، نمایندگان مجلس و مردم نسبت به این نابسامانی ارز صورت گرفت و تیم اقتصادی دولت را مقصر این عدم ثبات می دانستند، رسانه ها و شخصیت های اصلاح طلب و مشاوران نزدیک به دولت از دست های پشت پرده سخن می گفتند.

شاید اکثر ایرانیان افزایش 2 هزار تومانی قیم دلار در سال 90 به دلیل تشدید تحریم ها را به یاد داشته باشند، در آن روزها رسانه های زنجیره ای اصلاح طلبان در صدر مطالبه گران از دولت به شمار می رفتند و تمام تقصیرها را بر عهده دولت می دانستند و از بی کفایتی و سردرگمی تیم اقتصادی دولت سخن می گفتند؛ اما آنچه امروز از این رسانه ها به گوش می رسد، نقش علت های مختلفی را مورد بررسی قرار دادند.

تاجزاده به عنوان یکی از اصلاح طلبان فعال در عرصه فضای مجازی در تحلیلی از نقش دولت پشت پرده! سخن به میان آورد و از رویایی دولت پنهان و دولت قانونی نیز سخن به میان آورد.

تاجزاده در توییت خود نوشت: «به نقطه عطف/حذف یکی از دو دولت نزدیک می‌شویم. یا دولت پنهان از مستوری دست می‌کشد و با کنارزدن دولت قانونی ارکان حکومت را کامل در دست می‌گیرد یا مجبور به عقب‌نشینی از قلمروهای مختلف به‌ویژه در عرصه اقتصاد و سیاست‌خارجی می‌شود. اجازه ندهیم جامعه مدنی از حزب پادگانی شکست بخورد.»

حسام الدین آشنا، مشاور رئیس جمهور نیز در باره دلایل جهش نرخ ارز توئیتی زد که بیش از آن که برای عموم جامعه قابل فهم باشد، لفافه گویی هایی بود که تنها خود او می توانست آن را رمز گشایی کند.

آشنا در توییت خود نوشت«مشکل فقط چهارراه استانبول نیست؛ بخشی از مشکل چهارراهی است که به استانبول، اربیل، دوبی و … ختم می شود. مردم و دولت نه تسلیم بحران سازی دی ماه شدند و نهتسلیم بحران سازی اقتصادی، ارتباطی و اطلاعاتی اردیبهشت می شوند، ساعت تهران هرگز به وقت شام تنظیم نخواهد شد».

توییت صریح تاجزاده و در ابهام آشنا پاسخ های برخی کارشناسان سیاسی و اقتصادی را در پی داشت که از جمله این واکنش ها، واکنش علیزاده کارشناس سابق بی بی سی فارسی بود.

پس از این توییت های تاجزاده برخی از فعالان رسانه ای اصلاح طلب و رسانه های اصلاح طلب مانند اصلاحات نیوز وارد فاز تفسیر و گسترش این تحلیل شدند.

نکته ای که آن ها بر آن اصرار داشتند نقش مخالفان دولت در بازار ارز برای زمین زدن نظام اقتصادی دولت و نمایش ناکارآمدی دولت در عرصه اقتصادی از سوی آن ها است تا از این طریق بر دولت فشار بیاورند؛ برخی از این تحلیل ها نیز از استفاده از برخی پول های بادآورده برای خرید ارز از کم جامعه و القا نایاب بودن ارز در جامعه نیز سخن به میان می آوردند.

در سمت دیگر کارشناسان اقتصادی و منتقدان دولت از فشل بودن سیستم اقتصادی دولت سخن به میان می آوردند و تشطط آرا اعضا دولت را به عنوان نمونه این عدم هماهنگی تیم اقتصادی بیان می کردند.

بر طبق نظر این گروه، از طرفی ترکان مشاور رئیس جمهور از این  افزایش قیمت دلار حمایت کرده و آن را اقدامی مناسب خوانده است و از طرفی ترکن رئیس سازمان برنامه و بودجه ابراز ناراحتی کرده و این افزایش دلار را مخالف سیاست های دولت دانسته است.

علاوه بر این انتقاد منتقدان با استناد به حرف های نوبخت که از شکست خوردن سیاست های اقتصادی دولت در زمینه ارز صحبت به میان آورده بود، خواستار جایگزین شدن سیستم اقتصادی کارآمد در دولت شدند.

هرچند در انتها معاون اول رئیس جمهور از عرضه دلار چهار هزار و 200 تومان در بازار خبر داد و رئیس بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی به مجلس فراخوانده شد تا پاسخگوی نمایندگان مجلس باشد و آن چه نمایندگان بر آن اصرار داشتند کم کاری های دولت در عرصه سیاست های ارزی بوده است؛ اما آنچه در ذهن کارشناسان سیاسی و جامعه می ماند، تحلیل های اصلاح طلبان و روزنامه های زنجیره ای از اوضاع جامعه و فرار رو به جلو برای غیرمقصر جلوه دادن دولت مطبوع خود است.

گزارش از عارف نصر

انتهای پیام/گ