صفحه اصلی » اجتماعی » لمس لبخند لاله‌های واژگون

فصل بهار به طبیعت خوانسار جان داد؛

لمس لبخند لاله‌های واژگون

امسال به دلیل گرمای زودهنگام، لاله های واژگون زودتر از همیشه به لبخند نشستند.

تاریخ انتشار: ۲۱:۴۳ - سه شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۱

به گزارش صاحب نیوز؛ هر ساله در اردیبهشت شاهد رویش و باز شدن گل های لاله واژگون در منطقه حفاظت شده گلستانکوه خوانسار هستیم. گل لاله واژگون، لاله سرنگون یا اشک مریم از گونه های نادر گیاهی و از راسته سوسن سانان است.

وجه تسمیه این گیاه زیبا به داستان های اسطوره ای بازمی گردد، که براساس افسانه ای قدیمی این لاله شاهد مرگ سیاوش بوده و از غصه این اتفاق سربه زیر شده است و اشک می ریزد.

گونه گیاهی لاله واژگون از شاخص‌های زیستی منطقه زاگرس و یکی از جاذبه های گردشگری خوانسار است که هر ساله گردشگران فراوانی را برای تماشای خود به ارتفاعات خوانسار می کشاند.

امسال به دلیل گرمای زودرس شاهد باز شدن زود هنگام لاله های واژگون در منطقه گلستانکوه خوانسار هستیم.

به طور معمول لاله واژگون هر ساله تقریبا از نیمه اردیبهشت شروع به باز شدن می کند، اما تغییرات دمایی که امسال با آن روبه رو بوده ایم موجب شده است تا این گونه گیاهی زودهنگام و از نیمه فروردین گل دهی خود را آغاز کند.

با توجه به عواملی که حیات زیبای لاله واژگون را در گلستانکوه به مخاطره انداخته است؛ به نظر می رسد باز شدن زود هنگام این گونه گیاهی منجر به حضور زودهنگام گردشگران در زیستگاه‌های طبیعی این گیاه خواهد شد.

عدم فرهنگ‌سازی درست و هم چنین زیبایی این گونه گیاهی سبب شده است افراد غیرمسئول شروع به چیدن لاله واژگون با پیازچه آن ‌کنند که این امر باعث می شود در سال بعد این گونه دیگر رشد نکرده و در معرض خطر انقراض قرار ‌گیرد.

فرهنگ‌سازی درست از طریق رسانه‌ها برای جلوگیری از انقراض این گونه گیاهی زیبا و حفظ محیط زیست آن ضروری است و باید متخصصان و حتی گروه های طبیعت دوست درصدد آن باشند تا از لحاظ ژنتیکی این گونه‌ گیاهی را بررسی و آن را به عنوان سرمایه ژنتیکی و طبیعی حفظ و حراست کنند.

انتهای پیام/ گ

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد