photo_2018-04-12_17-01-15
۲۰:۵۴ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۳

استاندار اصفهان در دیدار با کشاورزان لنجان:

بهره مندی کشاورزان از وام‌هایی با شرایط مطلوب / شهرستان لنجان در عرصه حمایت از صنعت پیشگام است

استاندار اصفهان عصر امروز با حضور در بین کشاورزان لنجان مشکلات کم آبی در این شهرستان را بازگو کرد و کشاورزان نیز دیدگاهشان را در خصوص حقابه خود از زاینده رود مطرح کردند.

به گزارش صاحب نیوز؛ نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی عصر امروز در دیدار استاندار اصفهان با کشاورزان لنجان گفت: میانگین بارش‌های کشور کاهش‌یافته است و بیشتر استان‌های ما به‌نوعی با مشکلات کم‌آبی روبه‌رو هستند.

محسن کوهکن با اشاره به مشکلات ایجادشده برای کشاورزان افزود: حق آبه جز حقوق کشاورزان است  و در شرایط خشک‌سالی باید به روش‌های دیگری تامین شود و باید توجه داشت که آب اگر نیست برای همه نیست و اگر هست  باید به نسبت حق آبه تقسیم شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تاکنون توجیهی برای عدم کشت برنج در منطقه وجود نداشته است، خاطرنشان کرد: کشت برنج نهایتاً شش درصد آب اضافه‌تر مصرف می‌کند و هیچ توجیه کارشناسی شده‌ای برای اینکه کشت برنج را جایگزین کشت دیگری کنیم تاکنون به دست بنده نرسیده است.

نماینده مردم لنجان در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه شهرستان لنجان در عرصه حمایت از صنعت پیشگام است، متذکر شد: لنجان اولین شهرستانی بود که به صنایع اطراف پیشنهاد داد تا از پساب فاضلاب برای تأمین آب موردنیاز خنک‌کننده‌های خود، استفاده کنند.

وی همگرایی در بین مسئولان را لازمه حل مشکلات کم‌آبی در کشور دانست و متذکر شد: مسئولان دستگاه‌های مختلف باید از فرصت‌ها موجود به نحو احسن بهره ببرند و از واگرایی بپرهیزند.

استاندار اصفهان در جمع کشاورزان لنجان با اشاره به وضعیت کم‌آبی در سراسر کشور اظهار کرد: کمبود آب در منطقه ما نه‌تنها به مهم‌ترین مسئله در استان اصفهان تبدیل‌شده است بلکه دو استان یزد و چهارمحال و بختیاری را نیز درگیر خودکرده است.

محسن مهر علیزاده با تأکید بر وجود نگاه ملی برای احیاء زاینده‌رود متذکر شد: زاینده رود ستون فقرات این منطقه است و اگر مسئله آب در اصفهان را برای سایر نقاط کشور الگو قرار ندهیم ،این موضوع برای کل کشور ایجاد مشکل خواهد کرد.

وی تأکید کرد: عده‌ای خارج از کشور قصد دارند همانند دی ماه سال گذشته از  مسئله آب به‌عنوان ابزاری برای تحریک مردم در جهت اهداف خود سوء استفاده کنند ولی باید دقت داشته باشند که مسئله زاینده رود یک مسئله منطقه‌ای است و تا آخر ایستاده‌ایم تا این  موضوع به نتیجه برسد.

استاندار اصفهان با بیان اینکه نمی‌توان صنعت را به تعطیلی کشاند، تصریح کرد: تعداد افراد شاغل که به صورت مستقیم در مجموعه‌های نظیر ذوب‌آهن اصفهان و مجتمع فولاد مبارکه فعالیت می‌کنند، بالغ بر 30 هزار نفر است و به صورت غیر مستقیم بالغ‌بر 100 هزار در استان و نزدیک به 300 الی 400 هزار نفر به‌صورت غیر مستقیم از واحدهای ذکر شده امرار معاش می‌کنند.

مهرعلیزاده با تأکید براینکه بانک‌ها باید برای حمایت از کشاورزان بسیج شوند، یادآور شد: کشاورزان باید از وام‌های با شرایط مطلوب بهره‌مند شوند تا مردم بتوانند با همین آب کم هم کشاورزی کنند.

وی از کاهش 40 درصدی برداشت آب از زاینده‌رود توسط استان یزد خبر داد و خاطرنشان کرد: چنین تصمیمی با توجه به مشکلات کم‌آبی ضروری بود و در کنار این موضوع به صنایع بزرگی نظیر فولاد و ذوب‌آهن هم ابلاغ کردیم که باید تا 40 درصد در مصرف صرفه‌جویی کنند و از پساب فاضلاب شهری به‌عنوان جایگزین بهره‌مند شوند.

استاندار اصفهان ضمن ابراز امیدواری از عملکرد فرماندار جدید لنجان، متذکر شد: مشکلاتی زیادی از دوره گذشته برجای مانده است که امیدواریم با پیگیری‌های شبانه‌روزی فرماندار جوان و متعهد شهرستان لنجان مرتفع شود.

 

انتهای پیام/ پ