استاندار اصفهان
۱۷:۳۱ - پنجشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۳

استاندار اصفهان در مبارکه:

تولیدات کشاورزی را نمی‌توان متوقف کرد/ صنایع مبارکه باید به کمک کشاورزان بیاید تا خسارت‌ها جبران شود

استاندار اصفهان گفت: تولیدات کشاورزی را نمی‌توان متوقف کرد؛ چراکه معیشت کشاورزان دچار مشکلات متعددی می شود.

به گزارش صاحب نیوز؛ استاندار اصفهان ظهر امروز در دیدار با کشاورزان مبارکه‌ای بابیان اینکه آبی که وارد زاینده‌رود می‌شود به یک‌سوم کاهش‌یافته است، تصریح کرد: مدیران استان فعالیت‌های شبانه‌روزی را برای حل مشکلات تأمین آب شرب شروع کرده‌اند.

محسن مهر علیزاده با تأکید بر اینکه بانک‌ها حق ندارند برای وام‌ها و اقساط عقب‌افتاده کشاورزان در این مقطع زمانی فشار بیاورند، بیان کرد: وظیفه تک‌تک ما حمایت از بخش کشاورزی است و باید درزمینهٔ مهلت دهی و بخشودگی سود وام کشاورزان اقدام و توجه شود.

وی بابیان این‌که تولیدات کشاورزی باید با روش‌های آبیاری کم آب‌بر کاشته شود، گفت: تنها با روش‌های جدید آبیاری در کشاورزی می‌توان مشکلات کشاورزان را رفع کرد.

استاندار اصفهان افزود: تولیدات کشاورزی را نمی‌توان متوقف کرد چراکه معیشت کشاورزان دچار مشکلات متعددی خواهد شد.

وی با اشاره به آبیاری در روزهای آینده عنوان کرد: دستگاه‌هایی همچون سپاه پاسداران، ارتش و جهاد کشاورزی موظف هستند با تانکر به باغات و مزارع کشاورزان آب‌رسانی کنند تا درختان از بین نروند.

مهر علیزاده با تأکید بر اینکه هم‌اکنون آب اولویت اول مدیریت استان است، اظهار کرد:  در کارگروه سازگاری باکم آبی، روش‌هایی را مطرح شد که با آب کم هم بتوان به کشاورزی وزندگی ادامه داد.

وی گفت: آب بین بخش‌های شرب، صنعت و کشاورزی به شکل عادلانه تقسیم می‌شود اما فراتر از قانون به هیچ‌کس اجازه نخواهیم داد قطره‌ای از آب سوءاستفاده کند.

استاندار اصفهان با اشاره به اینکه صنعت فولادسازی باید 10 درصد از میزان موردنیاز آب خود را از طریق استفاده از پساب تأمین کند، بیان کرد: این صنعت ملزم به کاهش 25 درصدی مصرف آب زاینده‌رود شده است.

وی بابیان اینکه اجازه نمی‌دهم هیچ اقدام غیرقانونی درباره آب انجام شود، خاطرنشان کرد: صنایع مبارکه باید به کمک کشاورزان بیاید تا خسارت سال‌های خشک‌سالی کشاورزان جبران شود.

مهر علیزاده با اشاره به اینکه در این شهرستان باوجود صنایع متعدد، نرخ بیکاری از میانگین استان بالاتر است، تصریح کرد: باید با هماهنگی با مدیران شرکت‌ها و صنایع اقدامی درزمینهٔ کاهش بیکاری در این منطقه شود.

 

کشاورزان مظلوم مبارکه سال‌ها منتظر مدیران ارشد دولتی هستند

نماینده مردم مبارکه در مجلس شورای اسلامی هم در این دیدار بابیان اینکه کشاورزان صبور و مظلوم مبارکه سال‌ها منتظر مدیران ارشد دولتی هستند، اظهار کرد: مبارکه 400 صنعت فعال داشته که تعداد زیادی از این صنایع غیرفعال شده‌اند و وضعیت کشاورزی در این شهرستان بسیار مشکل است و تعداد زیادی از کشاورزان مبارکه تک شغل هستند.

زهرا سعیدی گفت: نباید تفاوتی بین کشاورزان شرق و غرب اصفهان باشد که آقای استاندار در عمل این مسئله را نشان دادند.

وی با اشاره به اینکه کشاورزان وضعیت و مشکلات اقتصادی کشور را می‌دانند، افزود: کشاورزان همیشه صبور و مظلومیتشان را ثابت کردند و مطمئن باشید که کشاورزان استان اجازه بهره‌برداری دشمنان از سختی و مشکلات بی‌آبی و اقتصادی را نخواهند داد.

نماینده مردم مبارکه با تأکید بر اینکه ادامه بی‌توجهی به این مسائل، مسلما مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت، اضافه کرد: انتظار داریم هزینه نکشت کشاورزان و محافظت باغات که شایسته نیست بخواهد با خشک‌سالی مواجهه شود، با مدیریت شایسته شما برقرار شود.

وی بابیان اینکه عربستان هفت میلیارد مترمکعب آب شیرین تولید می‌کند و هفت میلیارد هم در دست دارد، خاطرنشان کرد: مسلما دانشمندان و مسئولان کشور این کمک را خواهند کرده تا ما بتوانیم انتقال آب از دریای خزر به خلیج‌فارس به نحو احسن انجام شود.

سعیدی بابیان اینکه تقسیم حقا به ای که حق این کشاورزان و مهریه اکثر دختران و زنان شهرستان است باید به‌طور قانونی اجرا شود، اظهار کرد: من از خانواده کشاورز هستم و کشاورزی را درک می‌کنم و انتظار ما از دولت تدبیر و امید، با برداشت‌های غیرمجاز که در با دست‌ها است، برخورد و کنترل شود.

وی با اشاره برگزاری بیش از 50 جلسه مجمع نمایندگان استان با استاندار، وزیر نیرو و … ، گفت: آب‌رفته را سخت می‌شود برگرداند، باید کمک شود که در آینده نزدیک وضعیت کشاورزان رو به بهبودی قرار بگیرد.

انتهای پیام/ پ