صفحه اصلی » سیاسی » زهر میهمانی‌های پارلمانی به کام شهر/ فرانسه هیچ‌گاه به تعهدات خود در قبال ایران پایبند نبوده است

دوگانگی رفتاری فرانسه علیه ایران سابقه تاریخی دارد؛

زهر میهمانی‌های پارلمانی به کام شهر/ فرانسه هیچ‌گاه به تعهدات خود در قبال ایران پایبند نبوده است

فرانسه در حالی در روزهای اخیر میزبان شهردار و برخی اعضای شورای شهر اصفهان در هفته فرهنگی اصفهان در پاریس بود که ولیعهد عربستان نیز با با حضور خود در فرانسه و نشست خبری مشترک با رئیس این کشور ایران را متهم به ثباتی در منطقه کرد.

تاریخ انتشار: ۰۸:۰۸ - شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۵

صاحب نیوز– عارف نصر/ روابط ایران با فرانسه در دوران معاصر دارای فراز و فرودهای بسیاری بوده است، که همین فراز و فرودها سبب شکل گیری مناسبت امروز بین دو کشور شده است، این روابط با تمام فراز و فرودهایی که در طول دوران معاصر داشته است، همواره با دو نکته مهم همراه بوده و آن خوشبینی ایرانیان به این کشور غربی و نیز خیانت های فرانسه در نقاط حساس تاریخی بوده است.

شاید اگر در یک نظرسنجی از مردم ایران در مورد منفورترین کشور اروپایی سوال شود؛ غالب مردم از انگلستان یاد کنند، اما بررسی هایروابط ایران و فرانسه در طول تاریخ نشان می دهد که فرانسه نیزدر اجحاف در حق شریک آسیای جنوب غربی خود دست کمی از همسایه خود انگلستان نداشته است.

برای بررسی این رابطه در دوران معاصر باید به دوران قاجار برگشتف هر چند ایران و فرانسه در دوره های صفوی و ایلخانی نیز مراودا محدودی با یکدیگر داشته اند.

در دوران قاجار و در آن زمانی ک انگلیس به دلیل حفظ بزرگ ترین مستعمره خود هند، از هر کاری برای تضعیف ایران در منطقه انجام می داد و روسیه نیز برای توسعه خود چشم به سواحل ایران در جنوب دوخته بود، شاهان قاجار برای برون رفت خود از مشکلات با این دو قدرت اروپایی چشم به قدرت دیگر اروپا فرانسه دوختند تا از طریق این کشور موقعیت خود را حفظ کنند.

در راستای این سیاست، در دهه اول قرن نوزدهم هیات‌های متعددی بین دربار ایران و فرانسه رد و بدل شد و مکاتبات متعددی در سطح فتحعلی شاه و ناپلئون برای رسیدن به اتحاد علیه روس و انگلیس مبادله شد که در نهایت به انعقاد عهدنامه فین کنشتاین در چهار مه ۱۸۰۷ منجر شد. به موجب این عهدنامه، استقلال ایران تضمین و گرجستان نیز متعلق به ایران دانسته شد. فرانسه متعهد شد تسلیحات لازم را به ایران واگذار و تعدادی مستشار نظامی را برای آموزش افسران و سربازان ایرانی اعزام کند. در مقابل، دولت ایران متعهد شد بدون فوت وقت روابط سیاسی و بازرگانی خود را با انگلیس قطع و در صورت حمله ناپلئون به هندوستان، به ارتش فرانسه راه عبور بدهد.

بلافاصله پس از این قرارداد، ژنرال گاردان در رأس یک هیأت 200 نفره برای تجهیز و آموزش قشون ایران اعزام شد. اما با امضای معاهده تیلسیت بین ناپلئون و تزار روسیه در ۷ ژوئیه ۱۸۰۷، شرایط اروپا به یک باره تغییر کرد و ایران در سخت‌ترین موقع و در حالی که به حمایت فرانسه در مقابل تجاوزات روسیه امیدوار شده بود، به حال خود‌‌ رها شد.

نتیجه آن قراردادهای خفت بار گلستان و ترکمانچای بود که به موجب آن‌ها بخش‌های زیادی از خاک ایران جدا شد.

دولت فرانسه پس از به سلطنت رسیدن ناپلئون بار دیگر نسبت به ایران علاقه‌مند شد. با اعزام هیاتی از سوی ناپلئون سوم به ریاست بوره و همراهی گنت دوگوبینو به ایران در ژوئیه سال ۱۸۵۵، نخستین عهدنامه مودت و تجارت بین ایران و فرانسه منعقد شد دو سال بعد در ۱۸۵۷ با میانجیگری و دخالت ناپلئون سوم، عهدنامه پاریس مبنی بر جدایی هرات از ایران بین فرخ خان امین المللک فرستاده ناصرالدین شاه و سفیر کبیر انگلیس در پاریس به امضا رسید.

روابط ایران در دوران پهلوی و با توجه به نزدیکی پهلوی اول و دوم به انگلستان و آمریکا به آرامی گذشت، اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی، این روابط دوران جدیدی را تجربه کرد. از طرفی خیانت هایی مانند پناه دادن به شاپور بختیار و منافقین و نیز کمک های تسهیلاتی به عراق در جنگ تحمیلی علیه ایران نیت اصلی سردمداران این کشور نسبت به ایران را برای مردم ایران رو کرد و از طرفی وجود بازار بزرگ ایران فرانسه را از قطع رابطه کامل ایران باز داشت و همواره یکی از مهم ترین مقاصد کالاهای فرانسوی ایران بود و حتی دولتمردان ایران در دهه 70 و 80 قراردادهای بزرگی با شرکت های فرانسوی از جمله پژوسیتروئن بستند.

فرانسه پس از انقلاب اسلامی و به ویژه در سال های اخیر همواره نقش پلیس خوب را برای ایران بازی کرده است تا ضمن حفظ سود شرکت های خود در ایران، به موقع فشارهای لازم را به ایران وارد کند و دل رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی را نیز به دست بیاورد.

همین رویکرد موجب شده است که دولتمردان و مدیران میانی در بسیاری از موارد به رفتارهای مقطعی این کشور اعتماد کنند و حتی قراردادهای سنگینی با طرف فرانسوی ببندند که نمونه ای از آن ها قراردا ایران با پژو و رنو فرانسه و ترک ایران توسط دو شرکت در تحریم های دهه 80 و ضرر شدید به بازار خودرو کشور و افزایش سرسام آور قیمت خودرو بود.

شاید برخی این رویکرد را مختص به تاریخ روابط ایران و فرانسه بدانند و یا آن را به پیش از منعقد شدن قرارداد ایران و کشورهای غربی در مسئله هسته ای ربط دهند، اما همین تجربه ماه های گذشته نیز موید این نکته است.

سال گذشته یک هیئت از شورای شهر اصفهان به فرانسه  عزیمت کردند و نتیجه این سفر به گفته خود اعضا بررسی تجربه فرانسه در بحث های زیست محیطی بوده است.

در روزهای اخیر نیز هفته فرهنگی اصفهان در فرانسه آغاز به کار کرد.

شهردار اصفهان در افتتاحیه این هفته در مجلس ملی فرانسه اظهار کرد: امیدوارم با تحکیم هرچه بیشتر روابط این دو تمدن قدیمی و ریشه دار اسطوره ای، فصل نوینی در آفرینش و گسترش زمینه های گفتگو و همکاری های بین المللی گشوده شود تا بتوانیم آسان تر از پیش، در سایه بهره مندی از تجارب و اندوخته های گذشته، فضایی مبتنی بر عشق و دوستی بیافرینیم.

وی افزود: این تجارب که حاصل تلاش دو ملت بزرگ ایران و فرانسه است، یکی کارنامه ای درخشان در عدالت خواهی و حق طلبی از دنیای باستان و استوانه حقوق بشر کوروش دارد و آن دیگری مفتخر به پیشگامی در انقلاب کبیر ۱۷۸۹ میلادی است که حاصل آن شکفتن اندیشه ها و افشاندن بذر آزادی خواهی بوده و به تدوین اعلامیه حقوق بشر و شهروند فرانسه که الهام بخش بسیاری از قوانین اساسی دنیاست منجر شده است.

نوروزی تصریح کرد: اصفهان و پاریس فراسوی روابط سیاسی دولت ها، در قالب روابط صلح آمیز ملت ها در طول تاریخ مراودات فراوان و پایداری داشته اند که زمینه ساز خلاقیت های فرهنگی شده است.

شهردار اصفهان گفت: به فرانسه آمده ام و در این جلسه با شکوه شرکت کرده ام تا بگویم ما آماده ایم تا در تمامی حوزه های فرهنگی، اقتصادی و بازرگانی بسترساز تعاملات گسترده ای با جهانشهر پاریس باشیم.

به گفته نوروزی مذاکره اولیه پیرامون عقد پیمان دوستی محله جلفا و شهر  ایسی له مولینو ، از دیگر برنامه های شهردار در این سفر است.

اما همزمان با حضور شهردار اصفهان و برخی اعضای شورای شهر در پاریس به مناسبت هفته اصفهان، ولیعهد عربستان نیز در پاریس با رئیس جمهور فرانسه و سرکردگان منافقین در این کشور تشکیل جلسه داد.

رئیس جمهور فرانسه در نشست خبری مشترک با ولیعهد عربستان و در حالی که شهردار و اعضای شورای شهر اصفهان برای هفته فرهنگی اصفهان در فرانسه حضور داشتند، در اظهاراتی مداخله جویانه گفت: هدف مشترک فرانسه و عربستان مهار کردن برنامه هسته ای و در ادامه برنامه موشک بالستیک و توسعه طلبی منطقه ای ایران است.

امانوئل مکرون افزود: فرانسه بر این باور است که باید توافق برجام را حفظ کنیم زیرا این تنها چارچوبی است که به ما امکان نظارت و شفافیت درباره فعالیت هسته ای ایران می دهد و البته همچنانکه از سپتامبر گذشته تکرار کرده ام باید این توافق با یک کار بیشتر در حوزه محدود سازی فعالیت بالیستیک ایران و توسعه طلبی منطقه ای ایران تکمیل شود!

وی گفت: من باور دارم که حرکت در این دو مسیر مکمل الزامی است؛ حتی اگرچه درباره برجام ما نظر مشترک نداریم اما در نهایت هدفمان یکی است و در این رابطه به همراه متحدان مان در ماه های آینده در راستای محدود سازی برنامه بالستیک ایران و توسعه طلبی منطقه ای این کشور فعالیت می کنیم.

این اظهارات و میزبانی همزمان از ایران و فرانسه خودموید سیاست دیرین این کشور اروپایی علیه ایران است؛ حال جای این سوال است که آیا شهردار و اعضای محترم پارلمان شهر اصفهان تجربه رابطه گذشته ایران و فرانسه را ندیده اند که به دنبال توسعه رابطه با این کشور بدسابقه در حفظ عهد هستند و یا کنفرانس خبری رئیس جمهور این کشور با ولیعهد عربستان و نظر مکرون در رابطه با ایران از را زبان اون نشنیده اند که آینده روشن رابطه پاریس و اصفهان دل بسته اند و بر روی آن سرمایه گذاری کرده اند؟

انتهای پیام/

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد

روزشمار برجام!