hou14378
۱۴:۲۸ - شنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۵

استاد حوزه علمیه مطرح کرد؛

بعثت گام نخست برای هدایت و سعادت بشریت/ انسان تنها براساس اتکا به قوه عقل خود به سعادت نمی رسد

استاد حوزه گفت: سرچشمه تمام بنیان های اسلامی، بعثت انبیا و خاصه بعثت رسول الله است، بنابراین فلسفه بعثت انبیا در سه امر تعلیم، تربیت و جهت گیری زندگی بشر خلاصه می شود که به زیبایی در آیه ۱۶۴سوره آل عمران بیان شده است

حجت اسلام رسول ملکیان در  گفت وگو با خبرنگار صاحب نیوز، به مناسبت عید بزرگ و سعید مبعث، اظهار کرد: بهترین بیان را درباره مبعث رسول الله، خداوند کریم در قران مجید آیه 164 سوره مبارکه آل عمران می فرماید.

وی در توضیح فلسفه مبعث رسول مکرم گفت: خداوند در این آیه می فرماید که خدا بر اهل ایمان منّت گذاشت که رسولی از خودشان در میان آنان برانگیخت که بر آنها آیات او را تلاوت می‌کند و آنان را پاک می‌گرداند و به آنها علم کتاب (احکام شریعت) و حقایق حکمت می‌آموزد، و همانا پیش از آن در گمراهی آشکار بودند.

استاد حوزه علمیه تصریح  کرد: آنچه درتاریخ بشر نشان می دهد، این است  که اگر بشر به خود واگذار شود و رسولانی برای هدایت مبعوث نشوند، هرگز موفق نبوده وصرفا براساس عقلش به سعادت نخواهید رسید.

وی ادامه داد: در تاریخ بشریت دیده و می بینیم که اگر بشر از نقطه وحی و عبودیت دور شد و براساس سیره رسولان الهی حرکت نکرد، دچار جنگ و خونریزی و حتی بردگی انسانی شده و بر مسیر چپاول های فرهنگی و اقتصادی یکدیگر قرار گرفت.

کارشناس دینی ابراز کرد: حتی بشر امروز که ادعای تمدن و عقلانیت دارد، نیز باز هم دست از خوی و سرشت استعمارگری و چپاولگری خود برنداشته است که نمونه اخیر آن حمله وحشیانه و متجاوزکارانه سه کشور پیشرفته امریکا، فرانسه وانگلیس به سوریه است.

وی عنوان کرد: براین منطق ما به بعث انبیا برای رسیدن به سعادت ابدی نیاز پیدا می کنم، وظیفه انبیا  الهی این است که برای بشریت نمونه و الگو باشندو انسان را تربیت کنند و تعلم هایی به بشر داشته باشند.

حجت الاسلام ملکیان افزود: هدایت بشر به سمت راه صحیح زندگی از دیگر وظایف رسولان الهی است، بنابراین فلسفه بعثت انبیا در سه امر تعلیم، تربیت و جهت گیری زندگی بشر خلاصه می شود، که به زیبایی در آیه 164سوره آل عمران بیان شده است.

براین اساس سرچشمه تمام جریان های دیگری که در دل اسلام وجود دارد ، ریشه تمام بنیان های اسلامی، بعثت انبیا وخاصه بعثت رسول الله است، پیامبر برای همه بشریت و خاصه مومنین الگو است و هرگاه بشر از تعلیم و تربیت انبیا بهره برده است، به پیروزی رسیده است.

انتهای پیام/گ.ف