2334845
۱۲:۲۰ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۷

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان خبرداد؛

کوچ زودهنگام عشایر به علت خشکسالی مناطق جنوبی کشور/ اجرای طرح‌های ساماندهی اسکان و کوچ جامعه عشایری

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان با اشاره به استمرار پدیده طبیعی خشکسالی در مناطق مختلف کشور، گفت: عشایر به علت خشکسالی مناطق جنوبی کشور مجبور به کوچ زودهنگام شده‌اند.

به گزارش صاحب نیوز؛ مختار اسفندیاری صبح امروز در جلسه شورای امور عشایر شهرستان شهرضا، اظهار کرد: عشایر در روزهای سخت یاری‌رسان انقلاب بوده‌اند، این گروه جمعیتی کشور، با کم ترین امکانات بهترین خدمات را ارایه می‌دهند.

وی با بیان اینکه اصالت‌های فرهنگی جامعه عشایری کشور باید حفظ شود، عنوان کرد: پس از انقلاب اسلامی، تحولات گسترده‌ای در جوامع عشایری کشور ایجاد شد که مهمترین آن‌ها افزایش خدمات رفاهی و ارتقاء سطح سوادآموزی بود.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان، با اشاره به بخش‌هایی از سخنان امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب درخصوص عشایر، اظهار کرد: امام خمینی(ره) این گروه جمعیتی را به جوامع شهری و روستایی معرفی کرد.

اسفندیاری، با بیان ینکه همه ویژگی‌های افراد انقلابی در جامعه عشایری کشور وجود دارد، تصریح کرد: مهمترین ویژگی‌های عشایر ایمان به خداوند و اعتقادات مذهبی، تلاش و کوشش شبانه روزی و روحیات انقلابی است.

وی، گفت: عشایر در سخت‌ترین شرایط پشتوانه نظام اسلامی بوده‌اند، البته وقوع انقلاب اسلامی نیز زمینه‌ساز ایجاد تحولات گسترده در جامعه عشایری بوده است.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان، با بیان اینکه جامعه عشایری پشتوانه امنیتی، فرهنگی و اقتصادی کشور هستند، به استمرار پدیده طبیعی خشکسالی در مناطق مختلف کشور، اشاره کرد و افزود: عشایر به علت خشکسالی مناطق جنوبی کشور مجبور به کوچ زودهنگام شده‌اند.

اسفندیاری، در بخش دیگری از سخنان خود شهرضا را یکی از شهرستان‌های عشایری استان برشمرد و عنوان کرد: این شهرستان هرساله میزبان عشایر کوچرو از مناطق جنوبی کشور است.

وی، با تأکید بر تأمین شرایط مناسب برای میزبانی شایسته از عشایر بیان کرد: همه خدمات ارایه شده با جامعه عشایری باید منجر به افزایش تولید محصولات و بهبود خدمت شود.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان، با بیان اینکه براساس نظر کارشناسان، هر خانواده عشایری باید ۱۰۰ تا ۱۵۰ رأس دام داشته باشد، اظهار کرد: سالانه طرح‌هایی برای ارایه خدمات به جامعه عشایری اجرا می شود که شمار این طرح‌ها به ۵۰ عدد می‌رسد و در بخش‌های مختلف عمرانی، فرهنگی و پژوهشی اجرا می‌شود.

اسفندیاری، در ادامه با اشاره به اجرای طرح‌های ساماندهی اسکان و کوچ جامعه عشایری، بیان کرد: براساس این طرح‌ها که همه ساله اجرا می‌شود، زمینه اسکان عشایر داوطلب سکونت در مناطق مناسب، فراهم و عملیات ساماندهی کوچ نیز باهدف ایجاد زمینه مناسب برای کوچ سالانه عشایر، اجرا می‌شود.

وی، با بیان اینکه حکومت پهلوی خسارات جبران ناپذیری به جامعه عشایری وارد کرد، گفت: تا 150 سال قبل نیمی از جمعیت ایران عشایر بودند، اما بعد از این دوران جمعیت عشایر به شدت کاهش یافت و بر جمعیت شهری و روستایی، افزوده شد.

مدیرکل امور عشایر استان اصفهان، در بخش دیگری از سخنان خود، عنوان کرد: طرح مطالعاتی برای شناسایی مناطق مستعد برای اجرای طرح‌های عشایری خبر اجرا می شود، در این طرح، وجود امکانات و زیرساخت‌های لازم برای اجرای طرح‌های بلندمدت و پایدار عشایری، بررسی و اعلام می‌شود.

اسفندیاری، از توزیع فسیلی و پکیج‌های خورشیدی بین خانوارهای عشایری و ایجاد سیستم‌های نوین برای حمام‌های خورشیدی و گرمایش سیاه چادرها با هدف گسترش فرایند استفاده از انرژی پاک در جامعه عشایری، خبر داد و افزود: شاخص‌های توسعه در مناطق روستایی بیش از ۷۰ درصد و در مناطق شهری بیش از ۹۰ درصد بوده، این در حالی است که این شاخص‌ها در مناطق عشایری کمتر از ۵۰ درصد است و باید بهبود یابد.

 

تأمین آب و امنیت مهمترین نیاز عشایر است

فرماندار شهرضا، نیز در این جلسه خدمات رسانی به جامعه عشایری را وظیفه مسئولان دانست و افزود: همانگونه که ساکنان شهرهای بزگ حق برخورداری از خدمات مختلف را دارند، دسترسی به این خدمات برای عشایر نیز باید ممکن باشد.

علی اصغر رفیعی نژاد، تأکید کرد: هنر مدیران توانمد آن است که در شرایط سخت، بهترین خدمات را ارائه کنند، در غیر این صورت در شرایط عادی بسیاری از افراد می توانند مدیریت کنند.

وی، با بیان اینکه مواجه شدن با مشکلات ناشی از بحران خشکسالی اجتناب ناپذیر است، عنوان کرد: باید شرایطی فراهم شود که از خسارات ناشی از این وضعیت، کاسته شود.

فرماندار شهرضا، تأکید کرد: آبرسانی سیار به مناطق عشایری و تأمین امنیت، مهمترین نیاز عشایر کوچرو است که به منطقه وارد می شوند.

انتهای پیام/پ