صفحه اصلی » مقاومت » ضرورت احیای ارزش های دهه ۶۰ در جامعه/ آقا جمال دکتری اخلاق و جذب انسان ها به سمت خود داشت

همسر سردار شهید طباطبایی:

ضرورت احیای ارزش های دهه ۶۰ در جامعه/ آقا جمال دکتری اخلاق و جذب انسان ها به سمت خود داشت

همسر سردار شهید طباطبایی گفت: آقاجمال در همان بحبوحه جنگ دیپلم تجربی داشتند، البته لازم است بگویم که او دکترای اخلاق را از ابتدا داشت؛ این یکی از ویژگی های مثبتی بود که همه را مجذوب و محسور خود کرده بود.

تاریخ انتشار: ۱۸:۲۷ - دوشنبه ۱۳۹۷/۰۱/۲۷

به گزارش صاحب نیوز؛ شهدا به عنوان انتخاب شدگان خداوند، بهترین الگو برای هر نسلی از جامععه هستند که بازگو کردن سبک زندگی آن ها می تواند به ترویج این زندگی خدایی در جامعه کمک کند؛

به مناسبت سالروز شهادت قائم مقام لشکر عملیاتی قمر بنی هاشم، سردار سرتیپ سید جمال طباطبایی با همسر وی به گفت و گو نشستیم تا از زندگی این شهید بزرگوار بیشتر برایمان بگوید.

با توجه به این که از شهید طباطبایی تصاویر و آثار معدودی می باشد لطف کنید درباره شخصیت و ویژگی های اخلاقی وی بفرمایید.
درباره شخصیت آقاجمال افرادی مانند شهید شاهمرادی یا شهید خرازی باید زنده(مادی) بودند تا حق مطلب اداء می شد. لکن از دید بنده و از منظر عرفان اسلامی شهداء هم جزء سالکان مجذوب و هم از مجذوبان سالک هستند.

ایشان به دلیل اصابت گلوله به جمجمه شان سمت راست بدنش به طور کلی از کار افتاده بود ولی با این اوضاع در خط مقدم جبهه حضور داشت و همین دلیلی بر جذابیت صدچندان ایشان تؤمان با سلوک و عرفان بود.

در وصف این شهید همان جمله معروف امام خمینی کافیست که می گوید:
چه غافلند دنیا پرستان و بی خبران
که ارزش شهادت را در صحیفه های طبیعت جستجو می کنند و وصف آن را در سروده ها و حماسه و شعرها می جویند و در کشف آن از هنر تخیل و کتاب تعقل مدد می خواهند. حاشا که حل این معما جز به عشق میسر نگردد.

نکته ای که جالب توجه بود و شاید برای جوانان فعلی غیرقابل باور این که جنابعالی پس از جانبازی با ایشان ازدواج فرمودید. در این رابطه برایمان بگویید.
فامیلی بنده با شهید و شناخت کلی دوطرف و همچنین فضای دفاع مقدس خیلی از مسائل مادی رو تحت الشعاع قرار داده بود.
فارغ از سیادت آقاجمال، شخصیت این شهید بزرگوار آن قدر والا بود که بنده ازدواج با ایشان را افتخار و یک توفیق الهی می دانستم.
با توجه به این که ادامه تحصیل هم برای بنده بسیار با اهمیت بود و اطرافیان بعضا با این ازدواج مخالفت داشتند نهایتا بنده با ایشان ازدواج کردم.
این توصیه را هم به جوانان دارم که بینش خود را آن قدر بالا ببرند که نه فقط جانبازی بلکه هیچ موقع نواقص ظاهری و یا معلولیت جسمی را محدودیت ندانند.

یکی از نکاتی که برای شما اهمیت داشت تحصیلات بود. آیا میزان تحصیلات آقاجمال هم برای شما مهم بود؟
آقاجمال در همان بحبوحه جنگ دیپلم تجربی داشتند و پس از پیوستن به سپاه با ابتکارات و نبوغ فکری درجبهه و نقش های مختلف از جمله مسئول محور عملیات از ارکان اصلی لشگر قمربنی هاشم به شمار رفت. البته لازم است بگویم که او دکترای اخلاق را از ابتدا داشت. این یکی از ویژگی های مثبتی بود که همه را مجذوب و محسور خود کرده بود.

به عنوان خانواده شهید و همچنین از منظر فعالیت جنابعالی در فضای دانشجویی چه توصیه ای به جوانان امروزی دارید؟
بنده در مقامی نیستم که بخواهم به جوانان توصیه کنم. بلکه به جوانان عشق می ورزم. توصیه باید به مسئولین و رئوس جامعه صورت بگیرد.
درخواست من از جوان ها اینست که قدر انقلاب و نظام اسلامی را بدانند.
فراز و فرودهای موجود ان شاءالله گذرا خواهد بود. ان شاءالله جوانان با تعقل بینش خودشان را نسبت به اتفاقات پیرامون و جامعه بالا برده و به مدد آن راه خودشان رو پیدا کنند.

آیا آثاری از خاطرات این شهید بزرگوار و یا زندگی نامه وی منتشر شده است؟
کتاب پرواز با بال شکسته خاطرات جمعی از رزمندگان که به کوشش جانباز بزرگوار آقای رمضانعلی کاوسی جمع آوری شده، همچنین یک کتاب دیگر به نام آقاجمال به روایت بنده و کوشش دیگر دوستان چاپ شده است.
یک سیر مستندی هم تحت عنوان آقاجمال توسط یک گروه فرهنگی تهیه شده و همچنین زندگی نامه این شهید بزرگوار توسط بنده در حال گردآوری می باشد.

با توجه به گذشت نزدیک به ۴۰ سال از پیروزی انقلاب اسلامی توقع شما از مسئولین کشور چیست؟
طبق همان سخنان حضرت آقا باید ارزش های دهه ۶۰ احیا شود. اگر مسئولان به جوانان پاسخگو باشند یا این که ساختار اداری و تشکیلاتی ما اصلاح شود تا مردم در ارتباط با مسئولان دچار مرزبندی نباشند خیلی از مشکلات کشور حل خواهد شد. جوانان ما امثال همان حججی ها هستند.

فضای مجازی و رسانه را در زندگی مردم خصوصا جوانان چطور می بینید؟
زندگی در دهکده جهانی امری بلاشک می باشد. لکن این فضا باید مدیریت شده و در راه صحیح استفاده شود. این فضا بهترین موقعیت برای کار فرهنگی نیز می باشد.
البته بنده مطالعه کتاب را عموما در مقابل استفاده از فضای مجازی، مؤثرتر می دانم ولی در مواقعی که لازم بدانم از این فضا هم استفاده می کنم.

فضای فرهنگی و علمی شهرستان شهرضا رو چطور می بینید؟ اگر حرف نهایی هم دارید بفرمایید.
شهرستان شهرضا زمانی از فرط شخصیت های علمی و فرهنگی به یونانچه ایران معروف بوده است.
شهر علما و حکما که در حال حاضر علی رغم شخصیت های مطرح متأسفانه کم مورد توجه قرا گرفته است و با توجه به ظرفیت های مذهبی و علمی بسیار جای پیشرفت و تعالی وجود دارد.
متاسفانه برخی از مراکز دانشگاهی شهرستان دارای امکانات بسیار ضعیف و کم می باشد که این نیازمند همت مسئولان و خیرین شهر و استان بوده تا بتوانیم در آینده ای نه چندان دور شاهد فضاهای بهتر و به روز تری باشیم.

تشکر از وقتی که برای ما گذاشتید

انتهای پیام/م.ت

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد