صفحه اصلی » مقاومت » امنیت و دفاع » با قوي‌ترين ناوگانهاي دريايي جهان آشناشويد

دانستنيها :

با قوي‌ترين ناوگانهاي دريايي جهان آشناشويد

یک ناوگان آبی به غیر از ناو هواپیما بر طیف گسترده از از شناورها مانند کشتی‌های نفتکش، تدارکاتی، بیمارستانی، تعمیرگاهی، زیر دریایی تهاجمی، ناوشکن و رزمناورا در اختیار دارد.

تاریخ انتشار: ۱۷:۰۲ - پنجشنبه ۱۳۹۳/۰۲/۱۸

در حال حاضر نیروی دریایی امریکا برای دسته‌بندی نیروی دریایی کشورهای جهان از 3 اصطلاح استفاده می‌کند.

1-ناوگان قهو‌ه‌ای 2- ناوگان سبز  3- ناوگان آبی

ناوگان قهوه‌ای

از دید نیروی دریایی امریکا “ناوگان قهوه‌ای” یک نیروی دریایی کوچک است که از قایقهای توپدار یا کشتی‌های گشتی کوچک تشکیل شده است و در رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سواحل خودی فعالیت می‌کند. این ناوگان به دلیل کوچکی شناورها، ظرفیت تهاجمی اندکی دارد هرچند که امروزه با پیشرفت موشکهای شناورهای کوچک هم ظرفیت  تهاجمی زیادی یافته‌اند. ریشه اصطلاح “ناوگان قهوه‌ای” به دوران جنگهای داخلی امریکا باز می‌گردد در این جنگها نیروی دریایی شمالیها به محاصره بنادر جنوبی‌ها پرداخت تا واردات سلاح و مهمات جنوبی‌ها را از دیگر کشورها سد کنند. همزمان تعدادی از قایقهای شمالیها، به توپ مسلح شدند تا بنادر جنوبی‌ها را در این رودخانه پهناور به محاصره در آورند. این قایقهای توپدار زیرمجموعه نیروی دریایی بر آنها فرمان می‌راندند. در سال 1862 این ناوگان به همراه خدمه خود به نیروی دریایی شمالی‌ها واگذار شدند. شمالی‌ها به دلیل آبهای قهوه‌ای رودخانه می سی سی پی این ناوگان را “ناوگان قهوه ای ” نامیدند تا بین آن با ناوگان ثابت نیروی دریایی که در “آبهای آبی” فعالیت می‌کرد تفاوتی قائل شوند. بعدها در نقاط دیگری مانند چین، ویتنام و عراق نیز “ناوگان قهوه‌ای”بکار گرفته شد. در دهه 20 تعدادی از قایقهای توپدار آمریکا به چین فرستاده شد تا از اروپایی‌های مستقر در چین حفاظت شود. قایق توپدار “یو اس اس پانای” یکی از این قایقها بود که در تهاجم ژاپن به چین در سال 1937 توسط هواپیماهای ژاپنی غرق شد. در دسامبر 1965 برای اولین بار پس از جنگهای داخلی امریکا‌، نیروی دریایی امریکا یک “ناوگان قهوه‌ای” برای بستن مسیرهای تدارکاتی ویت کونگها در ویتنام تدارک دید. این ناوگان از تجربیات “ناوگان قهوه ای” فرانسه در جنگ با ویتنامی‌ها بهره گرفت و در سال 1965 تا 1970 موفقیتهای زیادی به دست آورد. پس از خروج امریکا از جنگ ویتنام تجهیزات “ناوگان قهوه‌ای” امریکا به ویتنام جنوبی واگذار شد تا آنها خود جنگ را ادامه دهند.

ناوگان سبز

“ناوگان سبز” به نیروی دریایی گفته می‌شود که توانایی جنگ در آبهای ساحلی کم عمق  را داشته باشد‌. این نیروی دریایی بر پایه شناورهای کوچک مانند ناوچه‌های سبک و ناوچه‌های موشک‌انداز تشکیل شده  و می‌تواند دفاع از سواحل خودی را بر عهده گرفته یا اگر سواحل دشمن در فاصله دوری نباشد به تاسیسات ساحلی دشمن حمله کند. “ناوگان سبز” معمولا فاقد شناورهای بزرگ است، ناو هواپیما برندارد و برای تامین پوشش هوایی به فرودگاه‌های زمینی وابسته است. ‌ناوگان سبز ممکن است که توانایی اعزام چند شناور برای ماموریتهای دور از خانه یا بازدید از بنادر کشورهای دوست را داشته باشد.

همچنین این ناوگان می‌تواند در تمرینات نظامی مشترک با نیروی دریایی دیگر کشورها شرکت کند اما به هرحال توانایی یک عملیات نظامی گسترده در فاصله دور را ندارد. بنابرتعریف نیروی دریایی امریکا، بیشتر نیروهای دریایی موجود جهان در این دسته قرارمی‌گیرند.

 

ناوگان آبی

“ناوگان آبی” به نیروی دریایی گفته می‌شود که می‌تواند در آبهای آزاد  و بین المللی عملیات نظامی انجام بدهد. در جنگهای امروزی ناوگان آبی عبارت است از ناوگانی که برای انجام عملیات تهاجمی، مقابله با زیر دریایی‌های دشمن و دفاع هوایی از محدوده خود تقریبا خودبسنده است. این نیروی دریایی از نظر پشتیبانی توانایی آن را دارد که در فواصل بسیار دور از خانه وارد جنگ شده و به خاک دشمن حمله برد. ناوگان آبی بر حول محور یک یا چند ناو هواپیما بر گردآمده است. این ناوها وظیفه دارند با هواپیماهای محمول خود پوشش هوایی مورد نیاز تمامی ناوگان را تهیه کنند و در صورت لزوم با هواگرد‌هایشان دست به انجام انواع عملیات اکتشافی، ضربتی‌، پشتیبانی از پیاده نظام و… بزنند.

یک ناوگان آبی به غیر از ناو هواپیما بر طیف گسترده از از شناورها مانند کشتی‌های نفتکش، تدارکاتی، بیمارستانی، تعمیرگاهی، زیر دریایی تهاجمی، ناوشکن  و رزمناورا در اختیار دارد. این کشتی‌ها به ناوگان آبی اجازه می‌دهند که به تاسیسات و بنادر دشمن حمله کند، و با گرفتن سر پل اقدام به اشغال خاک دشمن نماید. زیر دریایی‌های این ناوگان می‌توانند با حمله به شناورها و زیر دریایی‌های دشمن برای نیروی دریایی حریف خطر آفرین شده و دفاع وی را ضعیف کنند. در حال حاضر نیروهای دریایی زیر را می‌توان نمونه ناوگان آبی دانست.

نیروی دریایی امریکا‌: این نیرو از 6 “ناوگان هواپیمابر ضربتی “عملیاتی استفاده می‌کند علاوه بر این نیروی دریایی همراه 2 ناوگان هواپیما بر ذخیره در اختیار دارد‌. یک ناوگان هواپیما برضربتی نیروی دریایی شامل  یک فروند ناوهواپیمابر، یک یا دو فروند رزم‌ناو موشک انداز و چند فروند ناوشکن و ناوچه‌، یک یا دو فروند زیر دریایی و چندکشتی تدارکاتی است.

سپاه تفنگداران دریایی: این نیرو 10 ناوگان تهاجمی دراختیار دارد‌. هرناوگان تهاجمی شامل یک فروند ناو هلیکوپتر برتهاجمی‌، یک فروند ناو هلیکوپتر برآبی – خاکی‌، یک فروند ناوهلیکوپتر بر نیرو بر است. علاوه بر اینها هر ناوگان تهاجمی دارای عناصر هوایی، عناصر پشتیبانی و فرماندهی مخصوص به خود می‌باشد. همچنین این مجموعه انواع شناورهای رزمی مانند رزمناو، زیر دریایی هسته‌‌ای و ناوشکن را دربر می‌گیرد. از جمله جنگ افزارهای موجود در این ناوگان می‌توان به هواپیما‌های عمود پرواز هاریر، هلیکوپترهای سی استالیون، و سی نایت و کبری‌، لندینگ کرافت و هاورکرافت، تانک آبرامز‌، هویتزر 155 میلیمتری‌، خمپاره انداز، سی130 هواپیماهای عمود پروازوی 22 زرهپوشهای آبی– خاکی، و…اشاره کرد.

نیروی دریایی انگلیس: دارای 2 ناوگان آبی است که یکی حول ناوهواپیما بر‌، از کلاس اینونسیبل و دیگری حول ناو هلیکوپتر بر اوشین تمرکز یافته است‌. نیروی دریایی انگلیس همیشه یکی از این دو ناوگان را آماده خدمت دارد. این نیرو از زیر دریایی‌های هسته‌ای کلاس وانگارد مجهز به موشکهای هسته‌ای ترایدنت سود می‌برد.

نیروی دریایی فرانسه: در حال حاضر یک ناوگان آبی به فرماندهی ناو هواپیما بر شارل دوگل درخدمت دارد. این ناوگان دارای 2 فروند ناوشکن برای جنگ زیر دریایی و 2فروند ناوشکن برای حفاظت هوایی و چند فروند کشتی تدارکاتی می‌باشد. دست کم 1 فروند زیر دریایی هسته‌ای ناوگان آبی فرانسه را همراهی می‌کنند.

نیروی دریایی روسیه: این نیرو درحال حاضر ناوهواپیما بر دریا سالار کونتسوف را به همراه 5 فروند رزمناو و تعدادزیادی شناورهای کوچک و زیر دریایی‌های هسته‌ای و دیزل الکتریک در اختیار دارد.

نیروی دریایی هند: نیروی دریایی هند قوی‌ترین نیروی دریایی جنوب آسیاست و 3 فروند ناو هواپیما بر یک فروند ناو هلیکوپتربر و تعدادزیادی شناور سطحی دارد .

 

ماهنامه جنگ افزار- شماره 49 دی ماه 87 – نویسنده رضا کیانی موحد ص 30-32

دیدگاهتان را بنویسید

- دیدگاه شما، پس از تایید سردبیر در پایگاه خبری صاحب نیوز منتشر خواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد‌شد
- دیدگاه‌هایی که به غیر از زبان‌فارسی یا غیرمرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد‌شد